Міжмуніципальне співробітництво територіальних громад: можливості-виклики

news

 

На базі Волинського регіонального офісу Програми “U-LEAD з Європою” відбувся семінар, який був присвячений темі міжмуніципального співробітництва.

Захід відбувся, аби ознайомити учасників із нормами чинного законодавства, які регламентують запровадження механізмів міжмуніципального співробітництва в територіальних громадах; підвищити рівень професійних компетенцій працівників місцевих рад, з питань застосування міжмуніципального співробітництва у сферах спільних інтересів територіальних громад та у межах повноважень органів місцевого самоврядування; ознайомити учасників з етапами організації співробітництва територіальних громад, юридичним змістом та особливостями підготовки різних видів договорів міжмуніципального співробітництва та презентувати учасникам кращі практики застосування міжмуніципального співробітництва в громадах України, з різних напрямків повноважень органів місцевого самоврядування.

Про це інформує Волинський регіональний офіс.

Спільно утримувати дитячий садочок, розвивати Центр соціальних послуг, чи рекультивувати полігон ТПВ, куди звозять відходи із навколишніх громад – усе це може бути предметом договору міжмуніципального співробітництва, який дозволяє кільком громадам поділити витрати задля надання якісних послуг мешканцям. Співробітництво громад як інструмент розвитку територій законодавчо внормували ще в 2014 році, на початку реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади. З того часу ним скористалися майже півтори тисячі громад. Вони уклади 672 договори про співробітництво. Найбільше громади співпрацюють у сферах надання адміністративних послуг, житлово-комунального господарства, управління побутовими відходами.

Керівник Волинського РО Анатолій Пархом’юк зауважив, що нині у громад з’явилося чимало повноважень, реалізувати які допоможе міжмуніципальне співробітництво. “В єдності – сила”, – переконаний він. Мовляв, звісно, кожна громада хоче мати все власне, проте іноді варто замислитися, об’єднатися, щоб раціонально використати кошти.

Захід відбувся в межах обміну радниками Програми, тому ще одним спікером, окрім представника Волинського РО Андрія Погорілого став Дмитро Фокасієв, радник з питань децентралізації та місцевого самоврядування Харківського регіонального офісу

Програми «U-LEAD з Європою». За даними минулих років, найактивніше співпрацюють громади Полтавської, Львівської, Вінницької областей. У Волинській області зареєстровано 28 договорів про співробітництво.

Радники проаналізували договори міжмуніципального співробітництва у різних сферах, аби продемонструвати їхню ефективність. Також вони озвучили особливості нормативно-правового регулювання у цій сфері. Так, найважливішим документом є Закон України “Про співробітництво територіальних громад”.

Радники пояснили громадам про особливості фінансування таких договорів, зокрема попередив про новації законодавства, які цьогоріч обмежують можливості співпраці, наприклад, у сфері надання медичних послуг первинного чи вторинного рівня. Також громадам слід врахувати, що фінансування договорів міжмуніципального співробітництва розпочинається з наступного бюджетного періоду.

Зауважимо, що міжмуніципальне співробітництво – це механізм не лише для економії фінансових ресурсів громади, але й спосіб досягнення якісніших результатів коштом синергетичного ефекту. Воно фактично формує нову модель відповідальності між громадами, а також дає можливість розв’язати актуальні питання, які вони самостійно не можуть вирішити.

Можна додати, що перше, про що мають замислитися громаді, які бажають укласти договір про співробітництво громад – це взаємна користь. Договори міжмуніципального співробітництва можна укладати щодо ремонту доріг, поводження з твердими побутовими відходами, створення місцевої пожежної бригади, розвитку мережі інтернет, будівництва газопроводу та об’єктів інфраструктури тощо.

Також під час заходу обговорили особливості громадського обговорення договорів міжмуніципального співробітництва.

Додамо, що Мінрегіон пропонує запровадити процедуру приєднання територіальних громад до вже чинного співробітництва за спрощеною процедурою – уклавши додаткову угоду про приєднання до співробітництва. Також законодавчі зміни нададуть можливість залучати стороною договору про співробітництво районну раду.

 

Довідка:

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев