Масляна 2020: коли починається тиждень млинців?

news

Історія свята і значення

Традиція відзначати Масляну перед настанням Великодня склалася ще в Стародавній Русі. Саме тоді головним символом цього світлого, наповненого сміхом і веселощами свята стали млинці.

Проте мало хто замислюється, як вони пов’язані з Масляною і чому саме їч ставлять на чільне місце на столі на протязі багатьох століть.

Що найцікавіше, версій того, чому символом свята весни вважається млинець, дві:

  • Це символ сонця, яке зігріває землю і пробуджує до життя все живе. І щоб весна швидше вступила в свої права, в кожному будинку виставляли стопки з млинцями, закликаючи сонячні промені. Круглий млинець – це також символ незмінної циклічності пір року, коли щоразу за зимою йде весна і все живе пробуджується до життя.
  • Це випічка, яку прийнято вважати поминальної. Тому у православних прийнято уважно відслідковувати, якого числа починається і закінчується Масляна 2020, щоб віддати данину пам’яті душам покійних. У 2020 році цей тиждень починається з 24 лютого, тому що Великдень буде досить раннім. Також це можливість для віруючих підготуватися до Великого посту, спрямованого на зміцнення організму і духу. Саме тому в цей тиждень дозволено вживати в їжу все, що хочеться, щоб потім зібратися з силою волі і повністю відмовитися від їжі, яка заборонена церквою під час посту. Винятком вважається м’ясо, так як його вже не можна їсти з початку масляного тижня. Саме тому в народі є приказка: «Бенкетуй і гуляй баба на Масляну, а про посаду згадуй». Адже це етап предочищения, який закінчується Прощеною Неділею, коли треба пробачити і попросити вибачення у інших, щоб прийти до Великого посту розкаявшись у всіх гріхах.
  • У давнину волхви, ґрунтуючись на народних прикметах, вираховували дату початку свята. Традиції закликати весну з допомогою млинців і спалювати солом’яне опудало склалися ще в Стародавній Русі. Слов’яни вважали, що таким чином вони допомагають богині Весни скоріше вступити в свої права і перемогти, прогнати Матінку-Зиму. Саме тому рум’яний, круглий і золотистий млинець вважався символом сонця, яке стає сильнішим і прогріває землю. А значить, можна буде виходити в поле і сіяти пшеницю, відправлятися в ліс за ягодами і грибами. І з цього періоду починається новий виток життя.

Жінки святкують Масляну в Україні

Однак після приходу християнства, Церква змінила ці традиції, і у православних стало прийнято розраховувати, якого числа відзначається Масляна, за іншим принципом.

Тепер точну дату (як і в 2020 році) дізнаються не за прикметами, а за церковним календарем, вона починається до Великодня. І в млинцевий тиждень прийнято згадати всіх тих, хто пішов з життя людей і віддати їм данину пам’яті.

Млинці на Масляну з червоною ікрою

Традиції і звичаї

Аж до другої половини XVIII століття люди вираховували, якого числа починається і закінчується Масляна, за старим календарем і народними прикметами. І в святкові тижні влаштовували народні гуляння зі спалюванням опудала. Пізніше, з волі правителів, два млинцевих тижня скоротилися до одного, а святкування Масляної стало таким, яким ми його знаємо зараз, з забороною на вживання м’ясних страв і без язичницького контексту.

У 2020 році Масляна передує Прощеній Неділі і починається 24 лютого.

Сам звичай робити млинці в очікуванні весни з’явився в сільській місцевості на Русі. Коли зима ще не закінчилася, а корови та інший скот ще не приніс приплоду, люди намагалися заощаджувати на м’ясних стравах і вважали за краще замінювати їх молочними продуктами. Саме тому і з’явилася традиція пекти і вживати млинці з сиром і сметаною напередодні весни.

Також люди намагалися зустріти Масляну з радістю та завзяттям, щоб привернути удачу в новий рік. Тому збиралися на гуляння, співали пісні і водили хороводи, грали в рухливі ігри і влаштовували театральні вистави, а також каталися наввипередки на санях.

Ще однією традицією було знайти собі нареченого під час масляного тижня. Для того щоб сподобатися судженому, дівчата гарно одягалися і намагалися привернути до себе увагу запальним сміхом і веселим характером. А потім, якщо якась дівчина сподобалася молодому хлопцю, він відправляв до неї сватів, і по весні справлялося весілля.

В Масляну всі господині намагалася спекти смачні, красиві, рівні і однаково круглі млинці. Вважалося, що якщо стопка буде рівною, то в оселю прийде щастя і вийде зібрати багатий урожай.З плином часу традиції змінилися, і тепер млинці вважаються головною поминальною стравою, а народні гуляння і традиції якими відзначають свято на вулиці — вже виглядають зовсім інакше. Масляна стала попередницею Великого посту і підготовкою до тривалого періоду очищення душі і тіла. А те, якого числа починається і коли закінчується Масляна в 2020 році, безпосередньо залежить від того, на яку дату випадає Пасха.

Якщо звернутися до церковного календаря, то, при вмілому його використанні, легко зрозуміти, що починається тиждень Масляної 24 лютого і триватими він до 1 березня.

Розрахувати дату можна самостійно. Для цього треба від 19 квітня, на яке випадає світлий Великдень, відняти 48 днів Великого Посту і ще 7 днів самої Масляної. Тоді стане зрозуміло, коли починається це свято.

Цікаво знати

  • У 2020 році Масляна починається 24 лютого і закінчується 1 березня, на яке випадає Прощена Неділя. У цей тиждень не можна їсти м’ясо і треба почати підготовку до Великого посту.
  • Млинець – це головне поминальне блюдо, яке прийнято ставити на стіл, щоб віддати данину пам’яті покійним.
  • Язичницькі обряди і традиції були безпосередньо пов’язані з урожаєм, від якого залежав добробут родини. Тому вважалося, що рівні і красиві млинці, веселощі під час ігор допоможуть прогнати зиму і принесуть у дім щастя і багатство.
  • У Стародавній Русі на Масляну було прийнято знайти собі нареченого, щоб навесні відсвяткувати весілля. Тому дівчата намагалися сміятися від душі і красиво одягатися, бажаючи привернути увагу найкрасивішого хлопця.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев