Літо – сезон кавунів. А ви знали дещо цікаве про цю ягоду?

news

Круглі і квадратні, гігантські і карликові, червоні, жовті, помаранчеві і навіть чорні – це все про кавуни! Хочете дізнатися, як виростити квадратний кавун й інші цікаві факти про цих смугастиків?

  Кавун на 92% складається з води. Для порівняння, тіло медузи складається з води приблизно на 95%, організм новонародженої дитини – на 80%, а організм дорослої людини – на 65-70%.

  М’якоть кавуна містить 5,5-13% легкозасвоюваних природних цукрів. До моменту дозрівання в ній переважають фруктоза і глюкоза, а сахароза накопичується в процесі зберігання кавуна. Зрілий плід насичений фруктозою, яка не викликає інсулінової напруги в підшлунковій залозі. Тому невеликі дози кавуна можна вживати і при цукровому діабеті.

  У кавуна є своє професійне свято – 3 серпня! І якщо у вас виникне бажання його відзначити, запасіться в цей день кавуном побільше. До речі, до початку серпня вони якраз починають дешевшати …

  Червоний колір м’якоті кавуну надає каротиноїдний пігмент лікопін. Його вміст у кавуні більший, ніж в будь-яких інших свіжих фруктах або овочах. Червоний пігмент лікопін також міститься у великій кількості і визначає забарвлення помідорів, гуави, грейпфрутів. Лікопін – сильний природний антиоксидант, він здатний запобігти розвитку ракових пухлин, допомагає при чоловічому безплідді, уповільнює процеси старіння, знижує ризик виникнення у людини онкологічних захворювань простати, матки і стравоходу.

Жовті кавуни з червоною м’якоттю, Таїланд

  Батьківщиною кавунів є пустеля Калахарі в Південній Африці. Там досі зустрічаються дикі кавуни невеликих розмірів (з тенісний м’яч) і вагою близько 200 грам. Більше 4000 років тому кавуни почали вирощувати в Стародавньому Єгипті, про що свідчать знайдені в єгипетських гробницях зображення і насіння кавунів. Цікаво, що єгиптяни часто поміщали кавуни в гробниці фараонів як джерело їжі в їх загробному існуванні. Пізніше кавуни почали культивувати в Персії (Ірані), Аравії, Індії та інших країнах Азії з сухим і спекотним кліматом.

  У Західну Європу кавуни завезли в епоху хрестових походів приблизно 700-900 років тому. До нас кавуни потрапили зі східних і південних країн морським шляхом через російську Астрахань. Але сіяти їх, а не ввозити з інших країн, почали тільки в середині 17 століття. У той далекий час кавуни не їли свіжими. Поки кавуни тривалий час доставляли з-за кордону, вони втрачали свіжість і ставали непридатними для вживання в свіжому вигляді. Тому кавуни їли тільки після тривалого вимочування і варінні в цукровому сиропі з прянощами і перцем! Навіть коли кавуни почали вирощувати у нас, їх ще довго не вживали свіжими, а подавали в заможних родинах вимоченими в цукровому сиропі.

  У В’єтнамі існує цікава традиція. Під час святкування в’єтнамського Нового року («Тет») на стіл завжди подають кавуни. Вважається, що червоний колір кавуна символізує удачу. А кавунове насіння вживають як закуску.

  В Україні в Херсонській області (на трасі Дніпропетровськ – Херсон) є пам’ятник кавуну. Херсонські кавуни давно славляться по всій Україні і за її межами.

Пам’ятник кавуну на трасі Дніпропетровськ – Херсон

  Кавун – це ягода, фрукт або овоч? Існує поширена думка, що кавун – це найбільша ягода з усіх відомих науці. Насправді плід кавуна – це багатосім’яна соковита гарбузина (лат. Pepo, peponium). Морфологічно (за будовою) гарбузина схожа на ягоду, але відрізняється від неї великою кількістю насіння і структурою навколоплідника (стінки плоду рослини, навколишнього насіння). Тому з точки зору ботаніки називати плід кавуна ягодою не зовсім правильно. Кавун звичайний (лат. Citrúllus lanátus) – це однорічна трав’яниста рослина, баштанних культур сімейства Гарбузові (Cucurbitaceae).

  На сьогоднішній день існує більше 1200 сортів кавунів, які вирощують в 96 країнах світу. В основному це країни з теплим кліматом.

 

  Кавунам потрібен жаркий клімат і тривалий період для дозрівання. Їх висаджують після того, як земля прогріється, і вже немає ймовірності заморозків. Кавуни добре вирощуються в степовому і середземноморському кліматі з довгим жарким і сухим літом і м’якою короткою зимою.

Незвичайні помаранчеві кавуни

  Світове виробництво баштанних (кавуни, дині, гарбузи) зростає. Перше місце в світі з виробництва і продажу кавунів займає Китай завдяки своїм величезним сільськогосподарським угіддям, дешевій робочій силі і працьовитості китайців. Друге місце з відривом майже в 17 разів займає Туреччина.

Топ-10 країн, в яких вирощують найбільше кавунів:

  1. Китай – 63 мільйони тонн
  2. Туреччина – 3,8 мільйона тонн
  3. Іран – 3,3 мільйона тонн
  4. Бразилія – ​​2 мільйони тонн
  5. США – 1,9 мільйона тонн
  6. Єгипет – 1,9 мільйона тонн
  7. Росія – 1 мільйон тонн
  8. Мексика – 1 мільйон тонн
  9. Узбекистан – 840 тисяч тонн
  10. Республіка Корея – 741 тисячу тонн

  Плоди кавуна за формою, розміром і забарвленням можуть сильно відрізнятися один від одного в залежності від сорту. Кавуни можуть бути кулястої, овальної, сплющеної або циліндричної форми. Забарвлення шкірки кавуна варіюється від білої і жовтої до темно-зеленої з малюнком у вигляді смужок, плям, сітки. А м’якоть буває червона, рожева, малинова, але іноді зустрічаються кавуни з жовтою або навіть помаранчевою м’якоттю.

  Жовті кавуни з’явилися в результаті схрещування дикого жовтого кавуна (який неможливо їсти) зі звичайним. Зараз кавуни з жовтою м’якоттю вирощують в Іспанії і Таїланді. В Іспанії вони ростуть влітку і мають круглу форму. А в Таїланді вони вирощуються взимку і мають овальну форму. У Таїланді жовті кавуни користуються особливою популярністю (особливо серед китайців, які скуповують їх там) і стоять в 2 рази дорожче за звичайні, так як вважається, що жовтий колір символізує золото і багатство.

Кавуни з жовтою м’якоттю

  Експерименти по виведенню жовтих кавунів проводилися і в Україні. В українських селекціонерів вийшов особливий гібрид «Кавбуз», який всередині жовтий, зовні і на смак схожий на гарбуз, а за ароматом нагадує кавун. Цей сорт найбільше підходить для приготування каші.

  А ще селекціонери вивели чорний кавун! Цей унікальний кавун належить до рідкісного сорту Densuke і вирощується тільки на острові Хоккайдо на півночі Японії. Урожай чорних кавунів зазвичай становить до 10 000 штук на рік. Головні відмінності сорту Densuke – гладка темна шкірка без звичайних для кавуна смужок і смак, не схожий на інші сорти кавунів. Чорні кавуни мають міцну розсипчасту м’якоть рожевого кольору, менше насіння і відрізняються від звичайних кавунів ступенем солодощі. Плоди чорних кавунів мають круглу форму і можуть досягати ваги 11 кілограм. В Японії чорні кавуни вважаються розкішшю і зазвичай підносяться як подарунок. Їх середня вартість на ринку і в магазині складає близько 250 доларів! А в червні 2008 року один з перших вирощених примірників чорного кавуна вагою 8 кілограмів був проданий на аукціоні за 650 000 японських ієн (6 300 доларів)! Цей кавун, мабуть, можна назвати найдорожчими кавуном, будь-коли проданим в Японії, та й в усьому світі.

Чорний кавун сорту Densuke з Хоккайдо, Японія

  Ще один винахід японців – квадратні кавуни. Вперше кубічні кавуни були виведені близько 30 років тому в префектурі Кагава на японському острові Сікоку. Потім вони з’явилися в ОАЕ, Бразилії, Великобританії та інших країнах Європи. Звичайні круглі кавуни часто катаються, їх незручно зберігати в холодильнику або транспортувати. Тому японські фермери придумали поміщати кавунову зав’язь в спеціальні скляні коробки у формі куба. У процесі росту плід приймає форму коробки, які, до речі, такого ж розміру, як і полки японських холодильників. При цьому смакові якості таких кавунів нічим не відрізняються від звичайних. Виростити квадратний кавун у себе на дачі може кожен. Для цього необхідно помістити кавунову зав’язь в прозорий ящик (скляний або пластиковий), коли вона досягне розміру тенісної кульки. Ящик повинен мати розміри не менше 20х20х20 см, щільно закриватися кришкою, хорошу вентиляцію і прорізи для пагонців. Подібним чином можна виростити кавуни пірамідальної або конусоподібної форми, та й не тільки кавуни, а й дині, гарбузи, кабачки, помідори, огірки. Їх вирощування більш доцільне з фінансової точки зору. Крім того, вони виглядають оригінально, тому в Японії такі плоди використовують для оформлення вітрин та інтер’єрів. Тільки стоять квадратні кавуни набагато дорожче за звичайні – від 50 до 300 доларів, але при цьому користуються великим попитом.

Квадратні (кубічні) кавуни

 Середня вага кавуна коливається від 5 до 10 кг, хоча буває менше і більше. А найбільший кавун в світі було вирощено в США. Американський фермер Ллойд Брайт з Арканзасу в 2005 році виростив кавун сорту Кароліна-Кросс (Carolina Cross) вагою 122 кілограми (а це середня вага двох дорослих людей)! Навесні 2006 року цей кавун був занесений в Книгу рекордів Гіннеса.
А найбільший кавун, вирощений в Європі, важив 61,4 кг. Цей кавун виростив фермер Ігор Ліхосенко з Темрюкського району (Краснодарський край, Росія) в 2009 році. Подейкували, що плід був щеплений до гарбуза, у якого більш розвинена коренева система, і це забезпечило кавуну додаткове харчування і зростання.

Найбільший в світі кавун вагою 122 кілограми

  Однак, крім величезних кавунів, існують ще й карликові кавуни. У Південній Америці вирощують маленькі кавуни довжиною всього в 3-4 сантиметри, звані Pepquinos. За смаком вони нагадують свіжий огірок і часто використовуються в дорогих ресторанах для приготування різних салатів, шербету або як закуска. Вони були виявлені і привезені в Європу в 1987 році голландською компанією Koppert Cress, яка потім почала виробляти їх насіння на продаж. Ці міні-кавуни зовсім недавно почали вирощувати в США і Азії, але вони вже користуються великою популярністю.

Карликові кавуни Pepquinos з Південної Америки

  Народ вважає, що кавуни бувають «хлопчиками» і «дівчатками», і що кавуни «дівчатка» нібито солодші і в них менше кісточок. Насправді це міф, особливо з огляду на те, що кавун – це однодомна рослина (тобто жіночі і чоловічі квітки знаходяться на одній особині). Квітки у кавунів одностатеві, тобто в них є або тичинки (чоловічі квітки), або маточки (жіночі квітки). І так як на чоловічих квітках є тільки тичинки, то на них плід не утворюється. Насправді все плоди кавунів жіночі, так як плід формується з маточки квітки.

  Кавун – низькокалорійний продукт. У 100 грамах кавуна міститься всього 30-38 калорій. Крім того, кавун – корисний дієтичний продукт. Існує навіть так звана «кавунова дієта» (або «кавунове голодування»), яка допомагає скинути зайву вагу, очистити організм від шлаків і токсинів і поліпшити функціонування травної системи.

  Якщо вам не вистачає вітаміну А, С, B6 і фолієвої кислоти, регулярно згадуйте про ці ласощі. Але пам’ятайте про почуття міри. Наприклад, щоб покрити денну норму вітаміну С, достатньо з’їсти всього чотири шматочки. На думку деяких фахівців, кавун може підняти і настрій, як це робить шоколад.

  Дієтологи вважають, що при відсутності протипоказань доросла людина може вживати 2-2,5 кг свіжих кавунів на день.

 

  Про кавуни часто говорять як про «склад нітратів». Насправді перевірити, в яких умовах вирощувався кавун і скільки «хімії» в нього накачали, неважко. Занурте шматочок кавунової м’якотті в ємність з водою. Якщо рідина почервоніє або порожевіє, кавун дійсно «нітратний». Якщо вода просто злегка помутніє, – він чистий.

  Кавун в кіно і музиці «представлений» класичним джазовим концертом Watermelon man (1962 рік) Херберта «Хербі» Хенкока, американського джазового піаніста, ініціатора проголошення Міжнародного дня джазу, володаря 14 Греммі, фільмами Мелвіна Ван Пібза «Людина-кавун» (1970 рік, драма), Шеріл Дьюнай «Жінка-кавун» (1996 рік, драма) і Цая Мінляна «Примхлива хмара» (2005 рік, еротичний арт-хаус).

  В усі часи художники зображали кавуни на своїх натюрмортах. Подивитися, як виглядали ці величезні ягоди майже чотири століття тому, можна на картині художника Giovanni Stanchi «Кавуни, персики, груші та інші фрукти в обстановці» (роки створення 1645-1672), де в правому нижньому кутку полотна лежать розколоті кавуни, що оголили свою білясту, як ніби недостиглу м’якоть. Виявляється, спочатку в кавуні було набагато менше червоної м’якоті і, навпаки, більше білої, але з часом селекціонери виправили цю ситуацію, і незрозуміло бліді кавуни залишилися тільки на старих картинах.

Giovanni Stanchi (1608 – 1675)

Щоправда, недовірливі люди вважають, що у Станчев зображений звичайнісінький недозрілий кавун. На підтвердження своїх здогадок вони знаходять цілком сучасні фотографії зі схожими візерунками всередині кавунів, але уважному глядачеві є що їм заперечити: у «недозрілих» плодів Станчев не могло бути таких темних насіння.

Інша справа, що на картинах інших художників того часу можна знайти кавуни цілком сучасного вигляду – мабуть, тоді існувало відразу кілька сортів кавунів, і до нас крізь століття дійшов тільки найапетитніший з них.

Giuseppe Arcimboldo (1526 – 1593)

Michelangelo Merisi da Caravaggio (1571 – 1610)

Albert Eckhout (1610–1665)

Michele Pace Del (Michelangelo di) Campidoglio (1610-1670)

  Майстри азіатського карвінгу часто використовують кавуни для вирізання неймовірних скульптур і квітів. Карвінг (від англійського «carving» – «вирізування») – це мистецтво художньої різання по фруктам і овочам. Карвінг зародився в Китаї ще 2000 років тому, а в 1364 році такі прикраси почали вирізати в Таїланді. До 1932 року цей вид мистецтва використовувався тільки для прикраси королівських церемоній. Зараз мистецтвом карвінгу по овочах і фруктах оволоділи в різних країнах світу.

Карвінг – різьблення по кавуну

  З кавуна можна приготувати багато смачних і корисних страв: різні салати, гаспачо, сік, шербет, варення і цукати з кавунових кірок, кавуновий мед, а ще оригінальний лід для напоїв. Кавуни консервують, солять, маринують.

  З м’якоті кавуна роблять особливий мед «нардек». Його готують, упарюючи кавуновий сік, отриманий із м’якоті дозрілих кавунів, до густоти меду. Щоб отримати всього 1 кг кавунового меду, необхідно 16-17 кг м’якоті солодких кавунів! Тільки хворим на діабет нардек краще не вживати, так як він містить не менше 60% цукру.

КАВУНОВІ РЕЦЕПТИ

  Салат з кавуна і сиром фета

Інгредієнти на 2 порції:

  • 1 стебло селери
  • 400 г маринованого кавуна
  • 2 ст. л. оливкової олії
  • 20 г маслин
  • 1 гілочка петрушки
  • кілька листочків м’яти
  • 100 г сиру фета
  • чверть головки червоної цибулі
  • 1 ч. л. білого бальзамічного соусу
  • 1 ч. л. лимонного соку

Спосіб приготування:

М’якоть кавуна нарізати на великі кубики, змішати з рубаною м’ятою і лимонним соком. Маринувати 3 години.
Нарізане стебло селери і кавун посолити, додати рубану петрушку, м’яту, заправити бальзамічним соусом і оливковою олією.
Викласти на тарілку, додати сир фета, нарізаний кубиками, і дрібно нарізаний червоний лук.

Салат з кавуна і стерляді

Інгредієнти на 4 порції:

  • 80 г кавуна
  • 500 г помідорів
  • половина головки червоної цибулі
  • пара листочків м’яти
  • 100 г копченої стерляді
  • пара гілочок кінзи
  • сіль і перець за смаком
  • 50 мл малинового соусу
  • 5 г селери, слайси
  • 40 мл соусу кімчі
  • 4 мл олії рослинної
  • 300 г маслин
  • сіль за смаком
  • 20 г цукру
  • щіпка чорного перцю
  • 120 г меду
  • листя базиліка

Спосіб приготування:

Всі інгредієнти для заправки з’єднати і подрібнити у блендері.
Філе копченої стерляді нарізати великими шматочками. Томати нарізати часточками, м’яту, кінзу і цибулю подрібнити, з’єднати з усіма інгредієнтами. Посолити, поперчити і додати малиновий соус.
Все викласти на тарілку і прикрасити шматочками селери. Нарізати м’якоть кавуна кубиками і теж додати в салат.

Салат з кавуна і томатів з козячим сиром

Інгредієнти на 2 порції:

  • 150 г кавуна
  • 60 г козячого сиру
  • 1 ст. л. м’якого сиру
  • 2 г цедри лимона
  • 1 ч. л. оливкової олії
  • сіль за смаком
  • 2 г перцю чорного горошком
  • 4 помідори черрі
  • 1 помідор
  • 20 г руколи
  • суміш зелені (кріп, петрушка, естрагон, м’ята, кінза) за смаком
  • 1 ст. л. соусу з оливкової олії з бальзамічним оцтом
  • 2 піти

Спосіб приготування:

Кавун нарізати на кубики, помідори черрі – навпіл, помідор – на чотири частини. Томати і зелень заправляємо соусом з оливкової олії і бальзамічного оцту.
Центр тарілки покриваємо шаром м’якого сиру, приправленого оливковою олією і цедрою лимона. Поверх викладаємо кубики кавуна, потім томати і всю зелень. Зверху додаємо козячий сир.
Піту обсмажуємо з двох сторін і викладаємо на край тарілки.

Салат з кавуна, динею і копченою качкою

Інгредієнти на 2 порції:

  • 100 г салатної суміші
  • 2 помідори черрі
  • 1,5 ч. л. меду
  • 1 ч. л. тертого свіжого імбиру
  • 100 г кавуна
  • 30 г філе копченої качки
  • 30 г дині
  • 10 г кураги
  • 3 ст. л. йогурту
  • сіль і перець за смаком

Спосіб приготування:

Змішуємо йогурт, мед і імбир. Заправляємо отриманою сумішшю листя салату. Ріжемо кавун і диню невеликими кубиками і викладаємо на листя салату. Додаємо помідори черрі, курагу і качку.

Кавуновий сорбет

Інгредієнти:

  • 700 мл води
  • 700 г цукру (краще тростинного)
  • 1 кг м’якоті кавуна
  • 1 ст. л. лимонного соку

Спосіб приготування:

Приготувати цукровий сироп. М’якоть кавуна перетворити на пюре. Змішати кавунове пюре і сік лимона з цукровим сиропом.
Залити суміш в машинку для приготування морозива. Подавати охолодженим.

 

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев