Календар садівника-городника: жовтень 2020

news

Садово-городній сезон наближається до завершення. У жовтні садівники і городники збирають решту врожаю і починають підготовку до зими. У цей місяць проводиться підзимній полив саду, готуються грядки до посадки озимих культур. Можна також посадити саджанці дерев або чагарників.

Пропонуємо вашій увазі місячний календар городника і садівника на жовтень 2020 року, який стане незамінним помічником і підкаже найбільш сприятливі дні місяця для проведення робіт в саду і городі.

Місячний календар городника і садівника на жовтень 2020 року по дням:

1 жовтня. В цей день рекомендується посів, але не посадка швидкозростаючих вершків не для зберігання і не на насіння, для яких основна мета – нарощування зеленої маси, оскільки міцне стебло не встигає сформуватися, насіння не встигає дозріти або погано зберігає сортові особливості і врожайність плодів буде знижена. Можна займатися оранкою, розпушуванням, підгортанням, заміною грунту в горщиках, проріджуванням сходів, прополкою, обрізанням вусів у суниці, видаленням порослі, прищипкою, обробкою від шкідників і хвороб, збором насіння на насінники, включаючи коренеплідні та лікарські рослини, прибиранням на тривале зберігання всіх культур, зрізанням квітів, збором лікарських рослин на сушку. Не рекомендуються посів і посадка рослин з терміном вегетації більше 35 днів, обрізка і формування, в тому числі кімнатних рослин, пікіровка, пересадка, укорінення, пасинкування, полив, підживлення.

2 жовтня. Повний місяць. У цей день можна рихлити землю, проріджувати сходи, полоти, проводити обробку від захворювань і шкідливих комах. Також можна збирати насіння і робити заготовки, не вдаючись до теплової обробки, садити різні види капусти та цибулі, сіяти коренеплоди (морква, буряк, мангольд, дайкон, редька). Сприятливий час для посадки молодих плодових дерев (груші, яблуні, сливи, персики, абрикоси) і саджанців ягідних кущів (смородина, аґрус). У цей день не рекомендується сіяти, садити й пересаджувати рослини, займатися пасинкуванням, обрізанням, прищипкою, пікіровкою, живцюванням і укоріненням рослин. Підживлення і полив також краще не проводити.

3 жовтня. Сприятливий час для перекопування ділянки після завершення сезону вегетації. Можна міняти субстрат в горщиках у кімнатних рослин, проріджувати і підгортати сходи в теплиці, видаляти прикореневу поросль і непотрібні суничні вуса, обробляти рослини від шкідників і захворювань, збирати насіння, зрізати квіти, заготовлювати сіно і дрова. Також можна робити кулінарні заготовки на зиму, не вдаючись до термічної обробки плодів (солити, сушити, робити вино). Вносити добрива в цей день слід тільки в сухому вигляді, а з овочів можна сіяти тільки редис, пекінську капусту і цибульні культури. Не рекомендуються посів і посадка рослин з терміном вегетації більше 35 днів, обрізка, пікіровка, прищіпка, пасинкування, живцювання, укорінення. Зібрана в цей день лікарська сировина не наділена цілющими властивостями.

4 жовтня. Сприятливий час для замочування і пророщування насіння, посіву і посадки на зберігання, але не на насіння будь-яких рослин, які ростуть повільно (дерева, чагарники, багаторічники і т.д). Особливо, якщо ці рослини повинні бути міцними та стійкими, щоб успішно могли перезимувати. Можна поливати, розпушувати не в зоні коренів, косити траву, проводити обрізку, щеплення, прищіпку, заготовлювати коріння лікарських рослин, вносити добрива, закладати компост, зрізати квіти, оскільки вони краще зберігаються при транспортуванні і довго стоять у воді, викопувати цибулинні, заготовлювати вирощену продукцію про запас (консервування, соління, квашення капусти, сушка, заготівля соків і вина). Не рекомендується в цей день пересаджувати рослини.

5 жовтня. Цей день сприятливий для посадки озимого часнику, цибулі, закладання коренеплодів і картоплі на зберігання, а цвітної капусти – на дорощування в темному приміщенні. У теплиці можна висадити цибулю-батун, цибулю-порей. У цей день можна перекопувати грядки з внесенням органічних добрив, садити троянди, бульбоцибульні і багаторічні квіти, викопувати бульби і цибулини на зберігання, збирати коріння лікарських трав. В саду можна посадити плодові дерева і чагарники, проводити підзимовий полив, вносити добрива, займатися обрізанням. Як і в попередній день, можна зайнятися заготовками на зиму (консервування, заморожування, соління, квашення капусти). Не рекомендується розпушувати землю в зоні коренів.

6 жовтня. Хороший день для посіву та садіння динь, витких рослин, а також тих рослин, які мають вуса (суниця, квасоля, горох), ампельних і декоративних рослин зі звисаючими, сланкими або повзучими стеблами. У цей день можна зайнятися розпушуванням землі без поливу, підгортанням, проріджуванням сходів, прополкою, обприскуванням від шкідників і хвороб, обрізанням вусів у суниці, видаленням порослі, пасинкуванням, прищипкою і щепленням. Також можна прибирати на тривале зберігання плоди і коренеплоди, включаючи картоплю, зернові культури, заготовлювати квіти, збирати лікарські трави і плоди на насінники і насіння лікарських рослин, викопувати цибулини і бульби, зрізати квіти, косити газони і заготовляти дрова. У цей день не слід садити й пересаджувати трав’янисті рослини.

7 жовтня. В цей день також буде доречно сіяти і садити плодові та декоративні рослини з в’юнкими, сланкими і повзучими пагонами. Рихлити землю біля рослин слід без попереднього поливу. З овочів варто посадити бобові культури. Можна проріджувати і підгортати сходи в теплиці, видаляти бур’яни, обробляти рослини від хвороб і шкідників, вносити в грунт добрива, обрізати непотрібні полуничні вуса, проводити пасинкування і прищіпку верхівок дерев, збирати врожай злаків і підземних плодів на тривале зберігання. Крім того, можна збирати лікарські трави, викопувати квіткові бульби і цибулини, зрізати квіти, заготовлювати сіно і дрова. Не рекомендується садити й пересаджувати трав’янисті рослини, проводити будь-які маніпуляції з корінням. При поливі необхідно дотримуватися помірності.

8 жовтня. Можна сіяти і садити дині, горох, суницю, квасолю та інші рослини з в’юнкими стеблами або вусами. З декоративних рослин краще садити чагарники і рослини з сланкими, повзучими і звисаючими пагонами. В цей день рекомендується полоти бур’яни, рихлити ґрунт без поливу, проріджувати і підгортати сходи, проводити санітарне прочищення крон дерев і кущів, видаляти прикореневу поросль і непотрібні суничні вуса, проводити обробку рослин від захворювань і хвороб, вносити добрива. Також можна прибирати дозрілі плоди і коренеплоди, в тому числі і картоплю, закладати урожай на тривале зберігання, переробляти овочі та фрукти в домашні консерви, викопувати бульби і цибулини квітів, робити щеплення і перещеплення, заготовлювати сіно і дрова. Полив в цей день повинен бути дуже помірним. Не варто садити й пересаджувати трави.

9 жовтня. Сприятливий час для замочування насіння, щоб воно швидше дало паростки. У цей день можна сіяти і садити будь-які рослини, але плоди зберігатися будуть недовго, а насіннєвий матеріал з них вийде невисокої якості. Можна посіяти і посадити коренеплідні, бобові та цибульні культури, а також декоративно-листяні рослини. У цей день можна перекопувати і розпушувати землю, видаляти бур’яни і проводити помірний полив, обробляти рослини від шкідників і захворювань, викопувати квіткові бульби і цибулини, робити щеплення, проводити обрізку крон для зниження зростання молодих пагонів, вносити в грунт мінеральні та органічні добрива, прибирати урожай наземних плодів і закладати його на зберігання, переробляти овочі та фрукти в домашні консерви. У цей день небажано сіяти, садити й пересаджувати трави, бульбові, деревні і ампельні рослини. Також не варто обробляти рослини отрутохімікатами і прибирати на зберігання коренеплоди.

10 жовтня. Сприятливий день для посіву, посадки і пересадки більшості рослин, особливо однорічних, на високий урожай, але не для зберігання і не на насіння. Також можна сіяти і садити декоративно-листяні рослини. Можна займатися розпушуванням, поливом, щепленнями, мінеральною та органічною кореневою підгодівлею, закладкою компосту, заготівлею листя лікарських рослин, прибиранням вершків на тривале зберігання, заготівлею вирощеної продукції про запас (консервування, соління, квашення капусти, сушка, заготівля соків і вина). У цей день не рекомендується посів, посадка і пересадка трав’янистих, деревних, бульбових, в’юнких і ампельних рослин, застосування отрутохімікатів, прибирання коренеплодів і бульбоплодів, оскільки вони будуть занадто водянистими і придбають неприємний запах і смак. Також не варто виймати з бочки капусту, так як збільшується небезпека утворення бактерій.

11 жовтня. Сприятливий день для посадки дерев і декоративних чагарників, з яких не передбачається знімати багатий урожай, а також пересадки рослин, що мають міцне коріння. Також можна сіяти і садити скоростиглі, посухостійкі рослини, дерева і чагарники, які не плодоносять. Рекомендується прибирати на тривале зберігання всі культури, включаючи викопування картоплі, викопувати цибулини і бульби, збирати насіння, плоди і коренеплоди на насіння, збирати насіння лікарських рослин і трав, зрізати квіти і непотрібні пагони, заготовлювати продукцію про запас (консервування, соління, квашення капусти, сушка, заготівля соків і вина). При посіві і збиранні соняшнику добре зберігаються і не пліснявіють маслосемена і виходить відмінної якості масла. Не рекомендується проводити полив і вносити підживлення.

12 жовтня. Рекомендується збір та сушка фруктів і коренеплодів, особливо збирання картоплі. Відповідний момент для підготовки грядок до посадки, мульчування, боротьби з шкідниками, обрізки дерев, збору насіння соняшнику, заготівлі лікарських трав. Можна збирати плоди і коренеплоди на насіння, збирати насіння лікарських рослин і трав, зрізати квіти і непотрібні пагони, заготовлювати продукцію про запас (консервування, соління, квашення капусти, сушка, заготівля соків і вина). Не рекомендується посів і пересадка садово-городніх культур.

13 жовтня. Можна робити щеплення і перещеплення, обробляти рослини від грибкових захворювань і паразитів, прибирати бадилля і опале листя, обрізати дерева і чагарники, збирати на зберігання дозрілі плоди, підгодовувати багаторічні овочі, боротися з підземними шкідниками, заготовлювати коріння лікарських рослин. У цей день необхідне глибока перекопування грядок з внесенням добрив. День сприяє посіву однорічних квітів і посадці декоративних крупномірів – дерев і чагарників. Також добре будуть рости посаджені в цей день рослини з гнучкими стеблами, наприклад, ліани, ампелі та полуниця. Овочеві рослини, посіяні в цей день, розвивають гарну кореневу систему і добре пристосовуються, але зазвичай маловрожайні, не дають насіння, а нечисленні плоди недостатньо соковиті. Також не рекомендується замочувати насіння.

14 жовтня. Гарний час для посіву та посадки не на рясний урожай однорічних квітів, невисоких декоративних дерев і чагарників, не призначених для плодоношення, в’юнких і повзучих рослин, суниці. Можна проводити пікіровку і пересаджувати рослини (вони швидко оговтаються від ран, отриманих при пересадці), ділити і пересаджувати багаторічні квіти, розмножувати відводками, обрізати і поливати рослини, вносити мінеральні та органічні добрива, а також добрива калієм, заготовлювати коріння лікарських рослин. Овочеві рослини, посіяні в цей день, розвивають гарну кореневу систему і добре пристосовуються, але зазвичай маловрожайні, не дають насіння, а нечисленні плоди недостатньо соковиті. Не рекомендується замочувати насіння.

15 жовтня. У цей день можна здійснити посадку кущів, зокрема троянд і зимостійких бульбових квітів. Рекомендується також сіяти і садити на насіння і на тривале зберігання, а також пересаджувати стеблеплідні, бульбоплідні рослини, зелень, злакові, бобові, овочеві та плодово-ягідні культури. Можна сіяти під зиму квіти, прянощі, лікарські рослини, особливо з в’юнкими стеблами, вкорінювати живці, поливати і підгодовувати тепличні рослини, рихлити навколо них грунт, продовжувати осінню обрізку кущів та дерев, провести процедуру омолодження. Крім того, можна збирати насіння, викопувати коренеплоди і закладати їх на зберігання. Не рекомендується займатися щепленнями, пиляти дерева, корчувати пні. Полив рослин повинен бути помірним, а обприскування потрібно взагалі виключити.

16 жовтня. Молодик. Можна займатися укоріненням живців, внесенням в грунт добрив, поливом, але без подальшого розпушування грунту навколо рослин. Також можна проводити омолоджуючу та санітарну обрізку кущів та дерев, збирати насіння рослин і врожай коренеплодів. Не рекомендується сіяти, садити й пересаджувати будь-які рослини. Не можна копати землю, працювати з корінням рослин і рихлити біля них грунт, обприскувати рослини по листю, займатися щепленнями.

17 жовтня. При посіві та посадці в захищеному грунті можна зайнятися підготовкою насіння: замочити його або покласти на пророщування. Сіяти і садити на насіння і на тривале зберігання можна однорічні та багаторічні рослини, в першу чергу гарбузові культури (кабачки, патисони, дині, гарбузи, огірки). З коренеплодів рекомендована посадка буряків, моркви, редиски, а з пряно-зелених рослин можна посіяти петрушку і селеру. Добре будуть рости і пасльонові культури: томати, баклажани і перець. З пряних, квіткових і лікарських рослин найкраще будуть розвиватися ті, у яких є гострі органи. Можна садити дерева і чагарники, робити щеплення і перещеплення, поливати і підгодовувати рослини, заготовлювати і вкорінювати живці, Не рекомендується пересадка рослин, а також їх розмноження способом ділення коренів, цибулин і бульб. Також не потрібно обрізати рослини і проводити окулірування.

18 жовтня. Можна замочувати насіння для подальших посівів. Рекомендується сіяти насінням і висаджувати розсадою на тривале зберігання і насіння цибульні овочі, гарбузові, коренеплідні, капустяні, пасльонові культури. Також можна сіяти і садити під зиму квіти, злакові, пряні і лікарські рослини, які мають гострі органи: шипи, жало, колючки. Добре будуть рости посіяні плетисті рослини і ампелі. Можна вносити в грунт добрива, поливати і прищеплювати рослини, полоти і рихлити тепличні грядки, проріджувати сходи, нарізати живці і садити їх на укорінення, завершувати збір врожаю. Не рекомендується ділити й пересаджувати цибулини, бульби та кореневища, обрізати рослини і робити окулірування.

19 жовтня. Гарний час для посіву та посадки рослин на насіння: у них буде рясна зелень, але урожай буде незначним. Також рекомендується посів і посадка декоративно-квітучих рослин, рослин зі зростаючим вгору довгим в’юнким стеблом, швидко-зростаючих лікарських рослин, посадка саджанців, живців, в тому числі фруктово-ягідних рослин. Можна перекопувати, рихлити, підгортати, проріджувати сходи, полоти, пасинкувати, обрізати вуса у суниці, видаляти поросль і хворі рослини. Крім того, можна проводити обробку від шкідників і хвороб, прибирати коренеплідні та цибульні на тривале зберігання, прибирати на насіння, збирати пряні і лікарські рослини. У цей день рослини підвищено чутливі до механічних пошкоджень і рани у них будуть довго не гоїтися. Не рекомендується проводити полив.

20 жовтня. Гарний час для збору овочів, фруктів, ягід і насіння, зрізання квітів, а також для сушіння овочів і грибів. Посаджені в цей день домашні квіти швидше розквітають. У цей день соки і вода піднімаються вгору, що прискорює набухання насіння рослин і сприяє їх проростанню, а також сприяє активному росту пагонів. Не рекомендується проводити полив і обрізку, а також доглядати за рослинами, оскільки вони підвищено чутливі в цей період до механічних пошкоджень, рани у них будуть довго не гоїтися.

21 жовтня. Можна замочувати насіння, сіяти, садити на тривале зберігання і на насіння, пересаджувати овочеві рослини, особливо картоплю, коренеплідні та цибульні. Також рекомендується сіяти і садити дерева і чагарники, бобові, зернові, підзимові та багаторічні рослини, зимуючі у відкритому ґрунті. Можна пересаджувати рослини з ослабленою кореневою системою, а також ті квіти, які мають зимувати на холодних підвіконнях. Також можна проводити кореневе і позакореневе підживлення рослин, обрізати, прищипувати, прищеплювати і заготовляти живці, заготовлювати сіно, проводити обробку від хвороб і шкідників, заготовлювати коріння лікарських рослин, заготовлювати вирощену продукцію про запас (консервування, соління, квашення капусти, сушка, заготівля соків і вина). Не рекомендується працювати з корінням рослин.

22 жовтня. Можна посіяти насіння качанового салату, томата і перцю. Сприятливо робити посадки під зиму. Можна зайнятися посадкою дерев і чагарників і збирати урожай, який не передбачається довго зберігати. Цей день підходить для проведення підготовчих процедур перед висадкою: перекопування ділянки, розпушування грунту, очищення місцевості від бур’янів. Значно поліпшити якість плодів і коренеплодів, їх смакові показники, допоможе рясний полив, а додаткова підгодівля добривами ще більше посилить позитивний ефект. Негативний вплив на стан плодових дерев і чагарників великого розміру надасть обрізка бічних гілок і порослі. Несприятливо позначиться на здоров’ї рослини і формування крони.

23 жовтня. Сприятливий час для посадки плодових дерев і чагарників або прикопування саджанців до весни. Можна зайнятися обрізанням, обробленням рослин від хвороб і шкідників, проведенням підзимового поливу і підгодівлі. У теплиці рекомендується замочувати і пророщувати насіння. Можна сіяти і садити будь-які культури, в тому числі зернові, овочеві та коренеплідні. Також можна сіяти озимі цибулю і часник. Можна заготовлювати коріння лікарських рослин. У квітнику можна посадити кореневищні іриси – сибірські, каліфорнійські або болотні. Не рекомендується без необхідності турбувати коріння рослин.

24 жовтня. У теплицях самий час прорідити і підгорнути сходи, розпушити міжряддя і видалити бур’ян. Можна проводити санітарне прочищення дерев і чагарників, прищипувати в теплиці верхівки пагонів, видаляти з рослин пасинки, обробляти рослини і землю під ними від паразитів і збудників різного роду інфекцій, збирати насіння і дозрілі плоди, закладати урожай на тривале зберігання, заготовлювати лікарську сировину, зрізати квіти для букетів, викопувати цибулини і бульби квітів. Не рекомендується сіяти, садити й пересаджувати будь-які рослини, крім експериментальних, поливати і підгодовувати рослини, робити окулірування.

25 жовтня. Можна перекопувати землю на ділянці, рихлити на тепличних грядках верхній шар грунту, проріджувати і підгортати сходи, видаляти бур’ян, обрізати крони декоративних дерев і чагарників в санітарних цілях, видаляти непотрібні суничні вуса, прикореневу поросль і хворі рослини, прищипувати верхівки пагонів і видаляти пасинки, пікірувати сіянці. Також можна обробляти рослини фунгіцидними і інсектицидними розчинами, збирати насіння і дозрілі плоди, закладати урожай на зберігання, заготовлювати лікарську сировину, викопувати і поміщати на зберігання квіткові бульби і цибулини. Не рекомендується сіяти, садити й пересаджувати всі рослини, крім цибулинних і експериментальних. Також не потрібно обрізати плодові дерева, робити окулірування, поливати і підгодовувати рослини.

26 жовтня. Рекомендується сіяти, садити й пересаджувати будь-які рослини, в тому числі овочеві, пасльонові і гарбузові. Можна висаджувати в захищений грунт розсаду овочів і квітів, садити картоплю, сіяти квіткові і лікарські рослини, поливати і розпушувати землю, збирати врожай, вносити добрива, обробляти рослини по листю поживними розчинами, заготовлювати і вкорінювати живці, закладати органічні відходи в компост, робити щеплення і перещеплення. Не рекомендується обробляти рослини отрутохімікатами, проводити обрізку і окулірування рослин, заготовлювати земляні суміші. При поливі потрібно не допускати перезволоження грунту, а при змішуванні поживних розчинів не допускати передозування.

27 жовтня. Рекомендується сіяти, садити й пересаджувати будь-які рослини без обмежень. Можна пікірувати і висаджувати в теплицю сіянці, сіяти однорічні та багаторічні квіти як у відкритий грунт, так і в захищений, поливати рослини і розпушувати навколо них грунт, збирати врожай плодів і зелені, проріджувати сходи, видаляти пасинки, нарізати і вкорінювати живці. Не потрібно в цей день заготовлювати земляні суміші, оскільки велика ймовірність розвитку в них грибкових інфекцій. Також не слід обробляти рослини отрутохімікатами, обрізати плодові дерева, перезволожувати грунт при поливі і вносити під корінь слабкоконцентровані розчини добрив, проводити окулірування.

28 жовтня. Рекомендується посів, але не посадка швидкозростаючих вершків не для зберігання і не на насіння, для яких основна мета – нарощування зеленої маси, оскільки міцне стебло не встигає сформуватися, насіння не встигає дозріти або погано зберігає сортові особливості і крім того врожайність плодів буде знижена. Можна орати, рихлити, підгортати, міняти грунт в горщиках, проріджувати сходи, проводити обрізку, обрізати вуса у суниці, видаляти поросль, прищипувати, обробляти рослини від шкідників і хвороб, збирати насіння на насінники, включаючи коренеплідні та лікарські рослини, прибирати на тривале зберігання всі культури, зрізати квіти, косити траву і заготовляти дрова, збирати лікарські рослини на сушку. Не рекомендується посів і посадка рослин на зберігання і на насіння, рослин з терміном вегетації більше 35 днів. Також не варто проводити полив, оскільки рослини не будуть засвоювати воду.

29 жовтня. В цей день рекомендується сіяти, але не садити, тільки швидкозростаючі рослини, що дають рясну зелень (листова гірчиця, салат, цибуля на перо, петрушка на зелень, селера на зелень). Можна проріджувати і підгортати сходи, обрізати пагони в санітарних цілях і для уповільнення їх зростання, видаляти полуничні вуса і прикореневу поросль, робити щеплення і перещеплення, обробляти рослини і грунт від шкідливих мікроорганізмів і паразитів, збирати насіння рослин і дозрілих наземних плодів (кабачки, патисони, квасоля, горох, огірки, помідори, суниця), вносити в грунт сухі добрива. У цей день не потрібно сіяти і садити рослини, термін вегетації яких більше 35 днів. Також не рекомендується обрізати рослини, проводити полив і підгодівлі, пікірувати, прищипувати, пересаджувати, пасинкувати і вкорінювати рослини.

30 жовтня. Можна збирати урожай і лікарські рослини, обробляти сад від шкідників, проводити помірний полив, прибирати на тривале зберігання всі культури, займатися наведенням ладу в теплиці, видаляти бур’яни і прикореневу поросль. Сприятливий день для зрізання квітів, оскільки вони відмінно збережуться при транспортуванні і довго не в’януть в букетах. У цей день не рекомендується займатися обрізанням рослин, в тому числі і кімнатних, а також робити щеплення.

31 жовтня. Повний місяць. В цей день рекомендується замочування і пророщування насіння, посів і посадка на зберігання, але не на насіння будь-яких рослин – все те, що росте повільно (дерева, чагарники, багаторічники і т.д). Особливо, якщо ці рослини повинні бути міцними та стійкими, щоб успішно могли перезимувати. Можна проводити полив і рихлити землю, але не в зоні коренів, щоб їх не пошкодити. Також можна косити траву, проводити обрізку для посилення росту пагонів, прищеплювати, прищипувати, заготовлювати коріння лікарських рослин, вносити добрива, закладати компост і видаляти бур’яни. Крім розпушування в зоні коренів, в цей день не рекомендується сіяти, садити й пересаджувати рослини.

0 Комментариев