Фахівчиня Луцького місцевого центру допомогла клієнтці захистити свої фінансові вклади після ліквідації банку

news

До Луцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги часто звертаються клієнти, які потребують допомоги у вирішенні питань, пов’язаних із розрахунками за банківськими вкладами.

Так, громадянка К. звернулась до Луцького місцевого центру повідомивши, що її не включено до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб після ліквідації банку, за посередництвом якого був укладений договір грошового вкладу з іншим товариством. Через це переказ, яким була повернута сума вкладу і проценти клієнтці товариством, Фондом не визнавався. Окрім того, Фонд заперечував, що на вклад клієнтки через банк коштів до іншої організації поширюються такі ж гарантії, як і на безпосередній вклад у банк.

Юристка центру Світлана Прус, яку було призначено для надання правової допомоги клієнтці, підготувала позовну заяву до суду, в якій вона просила визнати протиправними дії уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо не включення даних про рахунок громадянки К. до переліку рахунків, які отримують кошти за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в межах гарантованої суми, тобто повернення частини її вкладу, після прийняття рішення про ліквідацію банку.

Із доводів, наведених у позовній заяві, судами було встановлено, що передумовою включення фізичної особи, яку прирівняно до вкладника і кошти якої прирівняні до вкладу, до загального реєстру вкладників неплатоспроможного банку, є наявність укладеного договору з небанківською фінансовою установою через банк, що виступив повіреним за відповідним договором. Словом, клієнтку було прирівняно до вкладника, оскільки вклад вона вчиняла за посередництва банку.

Оскільки між клієнткою і банком був укладений договір та її не було поінформовано, що на її вклад не поширюються гарантії, передбачені спеціальним законодавством, то клієнтку було визнано особою прирівняною до вкладника банку, тобто такою, що має право на гарантування її вкладів.

Із огляду на зазначене, судом було прийнято рішення, яким визнано протиправними дії уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо не включення даних про поточний рахунок К. до переліку рахунків банку, які отримують кошти в межах гарантованої суми за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а також зобов’язано дану особу включити інформацію про поточний рахунок К. до переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами в банку, за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в межах гарантованої суми в розмірі 40523,76 грн.

Коментар юриста
Що таке «гарантування вкладів фізичних осіб»?
Це процедура, за якої спеціально уповноважений орган (Фонд гарантування вкладів фізичних осіб) здійснює діяльність щодо забезпечення відшкодування коштів за вкладами кожному вкладнику банку, включаючи відсотки, на день початку процедури ліквідації банку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Яка особа прирівнюється до вкладника, вклади якого гарантуються, якщо безпосередньо ним не є?
Відповідно до п. 15 Перехідних положень Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», (зі змінами, внесеними Законом № 1736-VIII) до вкладу прирівнюються кошти, які залучені від фізичної особи як позика або вклад до небанківської фінансової установи через банк, що виступив повіреним за відповідним договором, якщо при цьому банком не було поінформовано фізичну особу під розпис про непоширення на такі кошти гарантій, передбачених цим Законом, а фізична особа, яка розмістила, надала такі кошти, прирівнюється до вкладника.

Тобто, якщо банк письмово не поінформував особу, що щодо її коштів не діють умови гарантування, то вони визнаються такими, що діють.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев