Два роки «WikiLegalAid»: понад 1900 правових консультацій та майже 6,5 млн переглядів

news

Два роки тому, 13 грудня 2018 року, була відкрита для широкого загалу українська правнича Вікіпедія — довідково-інформаційна платформа правових консультацій «WikiLegalAid» (wiki.legalaid.gov.ua). За цей період матеріали платформи переглянули майже 6,5 млн разів.

Українська правнича Вікіпедія — популярний ресурс

«Унікальність «WikiLegalAid» в тому, що вона орієнтована на потреби звичайних людей. Там розміщуються консультації на правові теми, які є актуальними для широкого загалу клієнтів системи надання безоплатної правової допомоги (БПД). Ми постійно спрощуємо доступ до правової інформації. Тепер найпопулярнішу інформацію з «WikiLegalAid» можна знайти у застосунку «Безоплатна правова допомога», а зараз працюємо над інтеграцією інформації з цієї платформи у застосунок «Твоє право», – зазначив в.о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Наразі «WikiLegalAid» містить понад 1900 правових консультацій. Окрім правової інформації на платформі можна знайти зразки документів правового та процесуального характеру, ознайомитися з судовою практикою, а також перейти зі сторінки консультації на вебсторінку Верховної Ради України та переглянути необхідний нормативно-правовий акт.

Якщо минулого року користувачі переглянули сторінки «WikiLegalAid» 1,5 млн разів, то з початку цього року — майже 5 млн. Тобто кількість переглядів зросла більш ніж утричі.

«Кількість переглядів платформи «WikiLegalAid» за два роки підтверджує важливість функціонування такого ресурсу та його ефективність. В розвиток платформи доклали багато зусиль працівники системи надання безоплатної правової допомоги з усієї країни. Ми використовуємо наші знання та досвід, щоб платформа допомагала користувачам знаходити відповіді на актуальні правові питання та ставала більш зручною в користуванні. «WikiLegalAid» — унікальний продукт за своєю наповненістю та за кількістю працівників, залучених до роботи», — розповіла начальниця відділу правового аналізу управління правового аналізу та експертизи Валентина Никончук.

 

Відповіді на найпоширеніші правові питання 

«WikiLegalAid» — інформаційна платформа, що функціонує за принципом Вікіпедії. Інформація постійно оновлюється з урахуванням змін законодавства та судової практики. Платформа розміщена у вільному доступі в мережі Інтернет. Незалежно від того, де знаходиться людина, вона може отримати якісну правову інформацію.

Цього року найбільша кількість пошукових запитів надійшла з Києва — понад 820 тис., Дніпропетровської області — близько 150 тис. та Львівщини — понад 143 тис. Переважна кількість запитів надійшла з території України — 97,5%. Такі відвідувачі найчастіше переглядали консультації «Оформлення постійного догляду за особами, які його потребують», «Інвалідність та порядок її встановлення», «Особливості адміністративної відповідальності неповнолітніх», «Відзив, відповідь на відзив та заперечення в цивільному процесі».

Також платформу відвідують громадяни інших країн або ж українці, які проживають за кордоном. Наприклад, з території Польщі найчастіше переглядали консультації «Використання громадянами України транспортних засобів з іноземною реєстрацією та можливі юридичні наслідки», а також «Злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського». Мешканців США найбільше цікавили «Оформлення спадщини на земельний пай» та «Заходи забезпечення позову в цивільному процесі». З Нідерландів найчастіше переглядали консультації «Затримання особи як тимчасовий запобіжний захід» та «Визнання фізичної особи безвісно відсутньою. Оголошення фізичної особи померлою».

Оновлена «WikiLegalAid» 

Довідково-інформаційна платформа правових консультацій «WikiLegalAid» була утворена у 2016 році як внутрішній ресурс для працівників системи надання БПД. А з грудня  2018 року стала безкоштовним правничим довідником для мільйонів користувачів.

Українська правнича Вікіпедія постійно розвивається. У 2019 році була створена додаткова категорія «Зразки документів правового та процесуального характеру». Цього року її розвивали та доповнювали підкатегоріями, наприклад: «Зразки документів в галузі земельного права», «Зразки документів в галузі цивільного права», «Зразки документів у сфері соціального захисту», «Виконання судових рішень. Виконавче провадження».

«Серед різноманітних засобів дистанційного доступу до правових знань особливе місце посідає платформа «WikiLegalAid», сторінки якої щоденно відвідує велика кількість користувачів інтернету. Розуміючи важливість отримання актуальної правової інформації, фахівці системи надання БПД регулярно створюють нові консультації та удосконалюють ті правові консультації, що вже розміщені на платформі», — говорить заступник начальника Дрогобицького бюро правової допомоги, що на Львівщині, Петро Габрівський.

У березні цього року на головній сторінці платформи з’явився новий розділ «Карантин в Україні у зв’язку з коронавірусом COVID-19: що потрібно знати», де кожен може знайти інформацію щодо прав та обов’язків під час карантину.

У листопаді була оновлена головна сторінка «WikiLegalAid». Платформа стала ще більш «дружньою» для користувачів.

«Поле пошуку відтепер розміщене у центральній частині сторінки, що дає змогу швидко та зручно знайти консультацію, що цікавить користувача. Якщо ж він хоче прочитати консультації на певну тему, він має змогу швидко перейти до списку всіх консультацій, що стосуються цієї галузі права. На головній сторінці розміщені чотири найбільш популярні серед наших відвідувачів категорії: сімейні, житлові, земельні та трудові питання», — розповідає Петро Габрівський, який долучився до роботи над оновленням головної сторінки «WikiLegalAid».

Також тепер на головній сторінці платформи користувачі можуть обрати категорію за суб’єктом звернення, наприклад:  «Ветеранам війни», «Малозабезпеченим особам» або «Вагітним жінкам».  Їм буде запропоновано список консультацій, що можуть бути корисними саме цій категорії громадян. Крім того, «WikiLegalAid» додатково пропонує різні тематичні колонки «Топтема», «Топ-7 правових консультацій», «Обрана консультація», «Зміни у законодавстві».

«Я сприймаю «WikiLegalAid» як свою дитину. Радію, коли попит на правові консультації зростає, коли вона допомагає розв’язати комусь його правові питання. Тому хочу, щоб платформа розвивалася як у технічному плані — ставала ще зручнішою в користуванні, інклюзивнішою, так і в змістовому — зростала якість правових консультацій. Щоб, відкривши консультацію, читач не шукав у мережі якісь інші публікації, які, як показує практика, не завжди вказують правильний напрямок для досягнення цілі», — говорить начальниця відділу експертно-аналітичного забезпечення надання правової допомоги управління правового аналізу та експертизи Наталія Зайцева.

Як створюються правові консультації

Функціонування «WikiLegalAid» забезпечують понад 600 консультантів. Це працівники Координаційного центру з надання правової допомоги, регіональних та місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД), а також представники професійних правничих спільнот. Також з найбільш активних консультантів, чиї правові консультації у «WikiLegalAid» відповідали всім вимогам щодо змісту та форми, протягом 2018-2019 років сформовано експертну групу, члени якої додатково перевіряють правові консультації та затверджують їх.

«Кожний матеріал, розміщений на «WikiLegalAid», має бути актуальним, враховувати всі чинні норми законодавства та судову практику, не містити припущень чи особистих думок консультанта, бути доступним для розуміння всім. Консультанти повинні стежити за змінами в законодавстві, і у разі, якщо такі відбулися, редагувати свою консультацію. Тобто консультант має розуміти, що від його матеріалу може залежати доля людини, яка буде розв’язувати свою проблему, користуючись цією консультацією»,  — говорить фахівчиня Сумського місцевого центру з надання БВПД Юлія Іваненко.

Консультанти, які працюють над наповненням української правничої Вікіпедії, розповідають, що більшість тем для консультацій вони обирають, виходячи з питань, з якими звертаються до них клієнти системи надання БПД.

«Щоб підготувати якісний матеріал, потрібно вивчити багато джерел. Часом для написання зразка заяви на 1-1,5 аркуша витрачається багато годин для пошуку відповідних статей та законів, для аналізу судової практики. Необхідний практичний досвід того, про що пишеш, щоб консультація не була передруком із закону. Тоді консультація буде «живою», — ділиться досвідом керівниця Піщанського бюро правової допомоги, що на Вінниччині, Тетяна Шубенко.

Щоб стати автором української правничої Вікіпедії, для працівників системи надання БПД існує окрема процедура. На рівні місцевих центрів з надання БВПД створені робочі групи з працівників, а у регіональних центрах — відповідальні працівники, які реєструються як консультанти. Водночас якщо у когось з правників є бажання долучитися до команди консультантів платформи, вони можуть надіслати свої пропозиції на електронні адреси: natalia.zaitseva@legalaid.gov.ua,  valentyna.nykonchuk@legalaid.gov.ua.

«Моє найбільше бажання, щоб до розвитку платформи долучалися фахівці, які сприйматимуть її не як тягар, а як привілей − через правові консультації стати провідником для людей у всесвіті права і допомагати знаходити короткий і правильний шлях у розв’язанні їхніх питань», — говорить Наталія Зайцева.

 

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев