Чим загрожує українцям банкнота 1000 гривень?

news

Повідомлення про введення в обіг цієї банкноти викликало шквал обговорень та критики. Зустріли цю новину прості українці негативно, у зв’язку з цим Національний Банк України, розвіює міфи, щоб заспокоїти настрої населення.

Міф: Поява банкноти 1000 гривень спровокує зростання цін, інфляцію

Роз’яснення:  Не варто плутати причини і наслідки. Введення банкноти вищого номіналу є наслідком економічних тенденцій попередніх років. Цього разу – більш ніж десятиліття, адже востаннє банкнота найвищого номіналу (500 грн) вводилася 13 (!) років тому.
Відтоді доходи населення суттєво зросли (скажімо, середньомісячна зарплата зросла майже вдесятеро, за даними Держстату). Відповідне зростання попиту зумовило і підвищення цін (хоча після піків 2015 року завдяки монетарній політиці НБУ інфляція тримається до однознаковому рівні та прямує до нашої цілі 5%).
Це позначилося і на купівельній спроможності гривні. Відповідно, з’явилася потреба в банкноті вищого номіналу, ніж 500 гривень, щоб населенню було легше проводити готівкові розрахунки. Тому поява банкнот 1000 грн насамперед спростить здійснення розрахунків для населення.

Міф:Введення банкноти 1000 гривень в обіг = емісія гривні

Роз’яснення: У сучасному світі емісія гривні здійснюється вже лише в безготівковій формі. Емітувати гривню НБУ може лише купуючи валюту під час здійснення валютних інтервенцій на міжбанківському ринку, надаючи кредити рефінансування або купуючи цінні папери.

Випуск нової банкноти в готівковий обіг не означає збільшення грошей в економіці. Зміниться лише структура готівки в обігу. Зокрема, банкноти номіналом 1000 гривень замінять в обігу частину банкнот номіналами 100, 200 і 500 гривень. Жодного впливу на інфляцію це не матиме.
Натомість обсяг готівки в обігу визначається попитом економіки, тобто тим, скільки грошей потрібно бізнесу, населенню, банкам для належного функціонування.

Міф: Поява банкноти 1000 гривень спровокує девальвацію гривні

Роз’яснення:
Обмінний курс гривні визначається не номінальним рядом банкнот і монет, а пропозицією іноземної валюти і попитом на неї на валютному ринку. Паралелі між девальвацією гривні та появою нового найвищого номіналу гривні є безпідставними.

Чим загрожує українцям банкнота 1000 гривень?

0 Комментариев