Чверть українців знають про можливість отримання БПД

news

Чверть опитаних українців знають про систему БПД, а також де та як можна отримати безоплатну правову допомогу – це вдвічі більше, ніж було у 2016 році. Такі результати загальнонаціонального опитування, присвяченого темі прав людини в Україні, що провів Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва.

«Це дослідження є вкрай важливим для системи безоплатної правової допомоги. Адже це – індикатор реальних потреб українців у сфері правового захисту, оцінка того, що ми робимо. Дані опитування підтверджують ефективність змін та проєктів, які ми впроваджуємо. А також дозволяють виокремити завдання, над якими нам треба більше працювати», – зазначив в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Останніми роками суттєво збільшився рівень поінформованості українців про можливість отримання безоплатної правової допомоги. Якщо у 2016 році менше 12% респондентів відповіли, що знають про систему БПД, то під час останнього опитування ствердно відповіли вже понад 25%.

Як показало опитування, люди з високим рівнем освіти частіше знають про можливість отримати безоплатну правову допомогу від держави. А віковий зріз продемонстрував, що найбільш обізнані про систему БПД громадяни середнього віку, найменше – старші люди.

«Постійна комунікація з мешканцями громад дуже важлива для нас. Ми розповідаємо людям про їхні права, що робити в разі їх порушення, про можливість отримати безоплатну правову допомогу. Минулого року у ЗМІ та інтернеті оприлюднено понад 45,5 тис. публікацій, підготовлених нашими фахівцями», – сказав Олександр Баранов.

Один із стратегічних напрямів діяльності системи БПД – правопросвітництво. У 2020 році проведено понад 16,4 тис.  правопросвітницьких заходів, охоплення яких склало 950 тис. осіб. Під час таких активностей люди дізнаються про систему БПД, отримують відповіді на запитання щодо механізмів захисту своїх прав.

Така активна комунікаційна та правопросвітницька діяльність значною мірою вплинула на те, що кількість респондентів, які звертались до системи БПД, зросла більш ніж удвічі – з 5,4% до 12,4%. Тобто кожен восьмий опитаний українець отримав безоплатну правову допомогу. Респонденти, які зверталися до системи БПД, найчастіше потребували правових консультацій та роз’яснень – це майже 58%, кожен третій користувався послугами адвокатів, які співпрацюють з системою БПД, а 14% отримали представництво інтересів у суді.

Загалом, упродовж 2018–2020 років дещо змінилось уявлення українців про ефективні способи захисту своїх прав. Серед опитаних стало менше тих, хто вважає дієвим вирішення проблеми власними силами, включно з використанням зброї (–4,9%) та хабаря (–2,5%). Натомість збільшилася частка респондентів, які впевнені у ефективності звернення до системи безоплатної правової допомоги (+4,7%). Це свідчить про зростання довіри населення до сервісів системи та про якість надання правових послуг.

Коментуючи результати дослідження, керівниця групи ініціатив із прав людини, координаторка проєкту ПРООН «Права людини для України» Світлана Колишко зазначила, що такі цифри демонструють високу ефективність роботи системи безоплатної правової допомоги.

«Особливо зараз, коли перед світом постала глобальна криза через пандемію коронавірусного захворювання COVID-19, доступ до безоплатної правової допомоги є вкрай важливим для забезпечення верховенства права та прав людини в Україні», — підсумувала Світлана Колишко.

Довідково. Загальнонаціональне опитування, присвячене темі прав людини в Україні, проведене Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва у 2020 році. Загалом було опитано 2002 респонденти методом «віч-на-віч» за вибіркою, що репрезентує доросле населення України (за винятком непідконтрольних Уряду України територій). Вибірка репрезентативна за такими показниками як стать, вік, тип поселення та область проживання. Максимальна випадкова похибка вибірки не перевищує 2,2%.

Це вже третє загальнонаціональне дослідження «Що українці знають та думають про права людини», яке проводиться Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Центром прав людини ZMINA та за підтримки проєкту «Права людини для України», який впроваджується ПРООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев