Чи отримає Україна безвізовий режим у грудні?

news

Експерти схвально оцінюють виконання Україною плану візової лібералізації і кажуть, що ще є шанси для позитивного рішення ЄС у грудні.

8 жовтня Верховна Рада присвятила цілий день розгляду законопроектів, потрібних для візової лібералізації з ЄС. Пише Віталій Червоненко на BBC Україна.

Депутати змогли проголосувати пакет із семи документів, щоправда більшість – тільки в першому читанні.

Рішення щодо лібералізації ЄС має ухвалити на початку грудня. Експерти-міжнародники розповіли BBC, що ще треба зробити Україні, аби воно було позитивним.

Безвізовий день

У четвер Верховна Рада розглянула пакет із семи законопроектів, найскандальнішими з яких виявилися документи про спеціальні конфіскації та повернення вкрадених активів, а також щодо фінансування партій і подолання політичної корупції.

Навіть представництво ЄС в Україні назвало його “днем безвізового режиму” у парламенті.

Представляти документи у Раду прийшов майже увесь уряд на чолі з Арсенієм Яценюком.

“Протягом останніх кількох місяців Україну відвідали вісім місій ЄС по чотирьох напрямках. Щодо всіх питань відзначений прогрес. Але для того, щоб громадяни України за біометричними паспортами отримали право безвізових поїздок, треба прийняти пакет законодавства”, – агітував прем’єр депутатів.

Пан Яценюк прозвітував, що українцям вже видали 660 тисяч біометричних паспортів і на вимогу ЄС обладнали 39 пунктів пропуску доступом до системи Інтерполу, чого вимагає ЄС.

“Виконання плану безвізового режиму стосується не тільки законів”, – запевнив ВВС Україна директор інституту Євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко.

Він визнає, що ухвалення безвізового пакету законів є дуже важливою, проте не останньою із головних умов ЄС для надання безвізового режиму.

Депутати ухвалили в цілому тільки три проекти, ще чотири – у першому читанні, і пан Сушко називає їхнє майбутнє схвалення проблематичним.

До того ж, кілька надважливих проектів депутати навіть не винесли на голосування.

“На початок листопада вже анонсували ще одне засідання Ради, яке буде присвячене безвізовому режиму, і тоді нібито мають проголосувати все”, – каже пан Сушко.

Страх сексуальної дискримінації

Він звертає увагу, що один із найбільш принципових для ЄС проектів – щодо недопущення дискримінації на робочому місці за сексуальною орієнтацією – депутати навіть не наважились винести на голосування.

Прайд
Для отримання безвізового режиму Україна має внести у законодавство норму про недопущення дискримінації в трудових відносинах за сексуальною орієнтацією

“Річ не тільки у спецконфіскаціях, через які сварилися депутати. Проект щодо недискримінації навіть не виносили”, – стурбований пан Сушко.

За його словами, антидискримінаційне законодавство, яке забороняє дискримінацію в трудових відносинах за ознакою сексуальної орієнтації, є стандартом ЄС, але перед виборами це питання побоялися порушувати.

Для ЄС важливо, щоб українці не могли звертатися за притулком через дискримінацію в Україні.

Експерт сподівається, що на початку листопада, вже після виборів, політикам буде легше проголосувати цей закон.

Провали у боротьбі з корупцією

Ще однією перепоною на шляху до безвізового режиму, за визнанням самих європейців, є боротьба з корупцією – точніше, її фактична відсутність.

За останні кілька тижнів представництво ЄС в Україні зробило кілька заяв про необхідність якнайшвидшого початку роботи Антикорупційного бюро.

Ситник
Голова Антикорупційного бюро Артем Ситник заявив, що до призначення спеціального прокурора його детективи будуть напрацьовувати матеріали

Бюро вже сформоване, вже навіть почали роботу перші 25 антикорупційних детективів, проте без формування антикорупційної прокуратури почати ловити злочинців вони не можуть.

З антикорупційною прокуратурою є великі проблеми. Спочатку парламент і прокуратура не могли сформувати комісію з обрання спеціального прокурора, а коли сформували – почалися скандали.

У комісію потрапили сім представників парламенту від громадськості та чотири – від прокуратури. І громадські активісти, і представництво ЄС критикували квоту ГПУ.

Дійшло до того, що, коли комісія запрацювала цього тижня, її члени почали погрожувати один одному судом через образи.

“Знову обирати комісію з нуля не можна, бо не вкладемося в терміни”, – констатує Олександр Сушко.

Він нагадує, що на початку грудня Єврокомісія ухвалить остаточний звіт про виконання Україною плану лібералізації. І якщо ще затягнути процес, то позитивного рішення не буде.

“Для позитивного висновку щодо боротьби з корупцією важливо, щоб до грудня у межах Антикорупційного бюро вже був антикорупційний прокурор і його заступники. В ідеалі бюро має показати якісь розслідування, але реалістичний результат, щоб усі посади були заповнені”, – розповів пан Сушко про програму мінімум у антикорупційній сфер.

Ще одним ключовим критерієм для ЄС є створення національної агенції запобігання корупції.

Із цим органом також були проблеми – активісти розкритикували перший склад комісії з її обрання, тож була сформована нова, яка щойно почала працювати.

Чи вплинуть мігранти

Заступник директора інституту світової політики Сергій Солодкий визнає прогрес України у виконанні плану безвізової лібералізації.

“Україна інтенсифікувала схвалення законодавства і реалізацію зобов’язань. Але виконати всі технічні критерії ми все одно до грудня не встигаємо”, – вказує пан Солодкий.

Він також серйозно непокоїться, що на рішення ЄС про безвізовий режим може вплинути криза з мігрантами.

“Дипломати ЄС визнають, що криза біженців може вплинути на безвізовий процес”, – каже пан Солодкий.

Він допускає, що отримати безвізовий режим через кризу з біженцями буде складніше, “адже низка країн перелякана мігрантами і може дослухатися до суспільних страхів і блокувати безвізовий режим”.

мігранти
Наплив біженців у ЄС може вплинути на рішення щодо безвізового режиму з Україною

“Україні треба докладати вдвічі більше зусиль, щоб відповідати технічним критеріям лібералізації, розраховувати, що нам дадуть режим авансом, вже не варто”, – додав пан Солодкий.

Проблема з біженцями ще більше актуалізує питання і з внутрішньо переміщеними особами в Україні.

“Потрібен позитивний висновок щодо внутрішньо переміщених осіб із Донбасу – що держава надає їм основну допомогу, аби ці люди не шукали притулку за кордоном”, – розповів ВВС Україна Олександр Сушко.

Хоча він не вірить, що проблеми з біженцями в ЄС вплинуть на українське питання.

Коли можуть скасувати візи?

Окрім антикорупційної політики, ухвалення необхідного пакету законів і розв’язання проблем переміщених осіб, є ще низка дрібніших технічних проблем.

“Але головне – це виконання основних вимог. До грудня треба запустити антикорупційні органи і ухвалити повністю весь пакет законів в цілому”, – каже пан Сушко.

Він визнав, що за останні чотири місяці уряд зробив дуже багато для імплементації вже ухвалених законів на виконання технічних вимог ЄС, зокрема і в міграційній сфері.

“Зараз оцінюю можливість позитивного рішення у грудні щодо скасування віз для українців – 50 на 50. Якщо звіт буде позитивний, то десь через півроку може запрацювати безвізовий режим”, – прогнозує експерт.

0 Комментариев