Більше не сім’я – як відбувається процес розірвання шлюбу

news

Завдяки великій популярності соціальних мереж та можливість безперешкодно подорожувати по світу – міжнародний шлюб для України досить популярне явище. За статистикою кожен 30-й шлюб в Україні укладається з іноземцем.  Проте, громадянину України перед одруженням варто бути уважним та серйозно поставитися до вибору партнера, адже подружнє життя є непередбачуваним.

Підстави та способи припинення шлюбу в Україні регулюються Сімейним кодексом України. Розірвання шлюбу можливе органами РАЦС за заявою подружжя, яке не має дітей, а в інших випадках — лише за рішенням суду. Та якщо один з подружжя є громадянином іншої держави чи особою без громадянства, при припиненні шлюбу слід керуватися не тільки Сімейним кодексом України, Цивільно-процесуальним кодексом України, але й Законом України «Про міжнародне приватне право». Розглядаючи спірні правовідносини про розірвання шлюбу з іноземним елементом, суди, передусім, перевіряють, чи існує між Україною та державою, громадянами якої є сторони у справі, двосторонній договір про правову допомогу в сімейних і цивільних справах. Якщо договір існує, застосовуються його положення.

У разі укладення шлюбу на території України та якщо на момент його розірвання обидва подружжя проживають в України, навіть якщо один з них є іноземцем, процедура розлучення буде аналогічна, як для громадян України. Щоб розірвати шлюб, подружжя, у яких немає дітей та є взаємна згода на розлучення, повинні звернутися в РАЦС для подання заяви. Також є можливість подати заяву в електронному вигляді, підписану електронним цифровим підписом (ЕЦП). Після отримання заяви РАЦС протягом 30 днів приймає рішення про розірвання шлюбу.

Часом розрив між подружжям ускладняються обставинами – наприклад, іноземний підданий не хоче приїжджати для оформлення розірвання шлюбних відносин або не має можливості перетнути кордон. Розлучитися з іноземцем без присутності останнього можливо за позовом однієї зі сторін, на підставі якого приймається рішення суду.

Також часто після укладення шлюбу з громадянином іншої держави українці переїжджають до країни проживання іншого з подружжя. Найпростішим варіантом є розірвання шлюбу на території країни проживання, навіть якщо жоден з подружжя не є громадянином цієї держави. Рішення про розірвання шлюбу буде прийматися відповідно до законів та звичаїв країни перебування подружжя. Також важливо звернути увагу на те, що законодавство обраної країни для розірвання шлюбу може висувати певні вимоги, що відсутні в українському законодавстві. Документ про розірвання шлюбу, який виданий іноземними органами і мав юридичну силу в країні, в якій був виданий, має бути легалізований в Україні. Порядок легалізації залежить від того, у якій країні буде розірвано шлюб, а точніше від того, які домовленості існують між цією країною та Україною.

Іноземці, які проживають на території третьої країни можуть розірвати шлюб за її законодавством. Якщо громадянин України та іноземець, що перебувають у шлюбі, не бажають розривати свої стосунки за законами третьої країни в якій проживають, то вони мають право звернутися до компетентних органів України, або держави громадянської належності іншого з подружжя.

 

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев