7 жовтня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

7 жовтня 2020 світ відзначає День ввічливих людей, Міжнародний день невралгії трійчастого нерва, Всесвітній день дитячого церебрального паралічу.

У Пуерто-Ріко – День хорошого ставлення, в США – День кави-фраппе, у Вірменії – День бібліотекаря, в Лаосі – День вчителя, у Киргизстані – День цивільної авіації.

У цей день 7 жовтня Православна церква шанує пам’ять першомучениці Теклі, послідовниці апостола Павла, яка зазнала багато страждань за свою святість і чистоту дівочу. У віці 18 років вона звернулася в християнську віру, усвідомлено ставши нареченою Жениха Небесного.

Християнська віра допомогла Теклі перенести всі страждання і муки від гонителів християн і від чоловіків, які посягали на її дівоцтво (свята відрізнялася прекрасною зовнішністю). Її намагалися спалити на багатті, але пішов дощ з градом і вогонь погас. Теклу не розшматували й дикі звірі, а лише покірно лизали їй ноги. П’яні хлопці хотіли збезчестити святу діву, але Господь розгорнув перед нею гору і вкрив її від переслідувачів в печері. Свята рівноапостольна Текла дожила до 90 років, зцілюючи стражденних духом і плоттю, проповідую Істину і багатьох звертаючи до віри.

7 жовтня: традиції і звичаї дня

У народі говорили: «На Теклу ночі темні, а дні кінськими кроками зменшуються». Акцент на темряві ночей перед днем Текли пов’язаний з замолотками (початком обмолоту хліба), приуроченими до цієї дати. У приміщеннях, де сушили снопи, розводили вогонь. На нічному фоні яскраві спалахи багать і низка вогнів на околицях сіл сприймаються особливо контрастно і навіть зловісно.

За старих часів на протязі цього дня співали пісні і веселилися, лише о півночі запалювали вогонь і починали молотити. У наступні дні вже молотили вранці. Першу клуню називали іменинницею.

Восени без вогню клуні не висушити, але вогонь розвести в стодолі непросто, потрібні певні знання і вміння. Доручали цю відповідальну справу досвідченим чоловікам або людям похилого віку. Але, незважаючи на це, клуні на Русі щоосені горіли часто-густо.

Забобонні селяни не топили стодола до дня Текли, та й в цей день розпалювали вогонь ближче до півночі. Стодола 7 жовтня була іменинницею, тому вона відпочивала. На Теклу вшановували молотників. У клуні теж приносили горщик каші і пиріг, залишали в кутку або біля місця, де розводять вогонь.

Народна фантазія наділила стодола, клуню і тік власним духом – «господарем», який в весняно-літній період поводиться спокійно, а ось восени, коли приходить час сушити і обмолочувати снопи, починає пустувати. Перед тим, як протоплювати приміщення, «господаря» намагалися задобрити.

Господар стодола зазвичай невидимий, але іноді з’являється в образі людиноподібної істоти, обліпленої павутиною, з очима, що горять, як у кота. Він вміє гавкати, як собака, плескати в долоні і реготати не гірше лісовика. У великі церковні свята топити стодола не дозволяється, бо може і пожежа трапитися.

Звичаї на 7 жовтня – Заревница

У цей день вшановують святу Теклю. Їй можна молитися про що завгодно, просити спасіння, зцілення, любові, щасливого збігу обставин, удачі і щастя.

Також в цей день є одна особлива традиція. Вважається, що протягом дня не можна запалювати ніякої вогонь. Але ось після заходу запалити полум’я обов’язково. Вважається, що вогонь після заходу принесе щастя, багатство і успіх. Саме тому день і називається заревницей.

Прикмети на 7 жовтня кажуть, що той, хто сьогодні загадає бажання, дивлячись на полум’я, у того воно обов’язково збудеться.

Також прикмети на 7 жовтня кажуть, що всі вузли, які будуть сьогодні зав’язані, ніколи не розв’яжуться. Тому сьогодні прийнято укладати шлюби. Прийнято вважати, що вони будуть міцними і щасливими.

Читайте також: Вихідні у жовтні: коли та скільки відпочиватимемо наступного місяця

Народні прикмети та повір’я на 7 жовтня  наступні:

  • Яскраве сонце на Теклю обіцяє різку зміну погоди.
  • Грім гримить 7 жовтня – зима буде теплою.
  • Зима буде теплою, якщо на дубі багато жолудів.
  • Якщо опинитеся в цей день у лісі, поспостерігати за білками – тварина линяє від голови до хвоста, значить, зима буде сльотава і довга, а коли, навпаки, від хвоста до голови, чекайте холодні зимові місяці.
  • Зима буде холодна і рання, якщо на день Теклі птиці низько над землею літають.
  • Зверніть увагу на врожай жолудів. Якщо їх багато, значить, зима очікується м’яка, а майбутній рік врожайним.

Що не можна робити сьогодні:

  • Сьогодні не можна думати погано про рідних або близьких, аби не накликати на себе біду;
  • Не слід у цей день об’їдатися та зловживати алкоголем;
  • Не бажано нині відмовляти нужденним, аби цілий наступний рік не бути нужденним;
  • Ще не можна брехати, щоб не накликати на свій рід лиха.

 

День ангела

Іменини у Владислава, Галактіона, Андрія, Павла, Марії та Сергія. Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела! 

0 Комментариев