4 травня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

Сьогодні, 4 травня, світ відзначає неофіційний День Зоряних війн, Міжнародний день пожежників, Міжнародний день поваги курей, День народження складної парасольки, Всесвітній день підтримки, Глобальний тиждень безпеки дорожнього руху, День боротьби з булінгом.

За календарем віряни сьогодні вшановують пам’ять День пам’яті мучеників Ісакія, Аполлоса і Кодрата. У народі відзначають Проклів день, коли літні люди проклинали нечисть, а молодь співала весняні пісні біля квітучих дерев.

У цей день на Русі молоді дівчата часто водили хороводи і співали пісні, закликаючи сонячну погоду. Крім того, в Проклов день існувала традиція проклинати нечесть. Ім’я Прокл співзвучне слову “прокляття”.

У це свято категорично забороняється сваритися з близькими і рідними людьми. За традицією, не варто також на Прокла займати себе важкою фізичною працею – наші предки вірили, що від роботи, виконаної сьогодні, буде мало користі.

У народі вірили, що в ніч на Прокла чаклуни труять траву, і вона стає отруйною. Щоб вигнати відьом, жінки одягали на себе білі вбрання, підперізувались червоними поясами, за які клали будяк, і всю ніч вартували. Вони ходили навколо полів і городів, тримаючи в руках віники, зібрані з сухих гілок кропиви, звіробою і полину, якими періодично розмахували над собою.

Щоб жити у мирі та злагоді, в Проклов день господині брали новий віник і замітали ним оселю, починаючи від грубки і закінчуючи вхідними дверима. Потім випікали пиріг, який розрізали на три частини. Одну залишали в коморі, другу клали за вхідними дверима, а третю – за воротами.

НАРОДНІ ПРИКМЕТИ Й ТРАДИЦІЇ

  • Якщо черемха почала цвісти, то літо буде теплим і сонячним;
  • Якщо сьогодні дощова погода, то буде хороший врожай;
  • Якщо вже з’явився тополиних пух, то пора займатись садівництвом;
  • Якщо багато щавлю виросло, то найближча зима буде дуже сніжною;
  • Якщо птахи літають низько, то найближчими днями дощитиме.
ЩО НЕ МОЖНА РОБИТИ СЬОГОДНІ
  • Не можна злитись та влаштовувати сварки;
  • Не можна обзивати когось та вживати нецензурну лексику;
  • Не можна займатись важкою фізичною працею;
  • Не можна виходити на вулицю без потреби;
  • Не можна ходити вранці по росі.

У понеділок, 4 травня, іменини відзначають власники таких імен: Сократ, Діонісій, Кондрат, Іван, Олексій, Ісакій, Микола, Максиміан, Филип та Феодор. Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела!

Міжнародний день пожежників

У пожежній службі ми боремося разом проти одного спільного ворога - вогню

Працівники пожежних служб – це люди, які безперечно заслуговують на визнання. Кожен день вони реагують на тисячі інцидентів швидко і ефективно. Результати їхніх зусиль – порятунок незліченної кількості людських життів і збереження матеріальних цінностей, які потенційно могли б бути знищені розбурханим вогнем.

2 грудня 1998 року сталася одна з трагічних подій, яка потрясла жителів австралійського містечка Лінтон, а також і весь світ. Пожежні в Лінтоні – густонаселеному районі в Вікторії – билися з великим вогнем, що швидко поширювався від сухого чагарнику, який покривав значну територію і погрожував мешканцям містечка. Це був черговий екстрений виклик і пожежники Geelong West Fire Brigade не знали про трагедію, яка чекала на них попереду. Гаррі Вредевелдт, Кріс Еванс, Стюарт Девідсон, Джейсон Томас і Метью Армстронг завантажилися в свою пожежну машину і вирушили назустріч небезпеці. Вони були частиною ударної команди і були відправлені на погашення вогню в допомогу іншим групам. Коли ці п’ятеро потрапили в гарячу зону, вітер раптово змінив напрямок. Їх машина в лічені секунди опинилася у страшному полум’ї. Вогонь стрімко вбив всіх п’ятьох членів екіпажу.

4 травня 1999 року вперше було організовано Міжнародний день пожежниів (IFFD). Він був заснований після того, як 4 січня 1999 року по електронній пошті по всьому світу було розіслано послання у зв’язку з загибеллю цих п’ятьох пожежників в Австралії. Дата – 4 травня – і раніше була традиційним днем пожежних в багатьох європейських країнах. До того ж це день святого Флоріана Лорхского, в католицькій традиції – покровителя пожежників.
В цю дату пропонується згадувати тих пожежників, які загинули, виконуючи свою роботу під час несення служби в місцевих регіональних громадах. Вони присвятили своє життя захисту всіх нас. Ми ж, зі свого боку, можемо проявити нашу підтримку і вдячність пожежним по всьому світу, які продовжують захищати нас протягом усього року.
Статистика невблаганна. За даними проекту DilovaMova.com, наприклад, в 2009 році тільки серед пожежників у Сполучених Штатах Америки було зареєстровано 90 смертельних випадків.
«Роль пожежного в сучасному суспільстві – будь то міська чи сільська місцевість, волонтерська діяльність або професійна кар’єра, промисловість, оборона, авіація, автоспорт або інше – це завжди самовідданість, вірність своїй справі і жертва – незалежно від того, в якій країні ми живемо і працюємо. У пожежній службі ми боремося разом проти одного спільного ворога – вогню – незалежно від того, з якої країни ми родом, яку форму ми носимо або якою мовою ми говоримо», – Джей-Джей Едмондсон (волонтер-лейтенант і пожежний), який відправив те саме електронне послання у 1999 році.
З честю надягаючи і демонструючи в цей День сині та червоні стрічки, прикріплені одна до одної, беручи участь в меморіальних або публічних подіях, кожен може висловити нашу загальну подяку пожежним повсюди.
Нагадаємо, що професійне свято Дня працівників пожежної охорони України відзначається 17 квітня.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев