30 вересня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

30 вересня 2020 світ відзначає Міжнародний день перекладача, День Кей-поперів (K-Pop Day), Міжнародний день права на богохульство, Міжнародний день подкастів.

В Україні – Всеукраїнський День бібліотек, у США – День любові до людей, День гарячого глінтвейну, День жіночого здоров’я та фітнесу, День жувальної гумки, День грязьової маски, в Польщі – День хлопчика, у Канаді – День одужання, День помаранчевої футболки, в Казахстані – День працівників органів юстиції, у Мексиці – День Хосе Морелоса, в Туркменістані – День працівників органів національної безпеки, у Ботсвані – День незалежності.

30 вересня за народним календарем – свято Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії. Багато дівчат саме сьогодні святкували свої іменини, адже зазначені імена користувалися в минулому великою популярністю. Ця традиція набула такого поширення, що 30 вересня почали називати “бабські іменини” і вітати зі святом всіх жінок. У цей день існував звичай, за яким жінки мусять добре поплакати, розповідаючи всі свої біди і нещастя, а вже потім починати готувати святкові пиріжки.

30 вересня день пам'яті мучениць Віри, Надії, Любові, та матері їх Софії:  історія свята для рівнян - КРАПКА

Переказ свідчить, що сама Софія була вдовою і займалася вихованням своїх дочок, прищеплюючи їм віру в Господа з самого дитинства. Однак у той час повсюдно було поширено язичництво, а тому, імператор, дізнавшись про чотирьох християнках, вирішив звернути їх у свою віру. Але дівчата виявилися непохитними і відкинули не тільки вмовляння імператора, але навіть і подарунки. За це їх піддали численним мукам, а потім обезголовили, і лише тільки тоді три дівчата загинули. Сама ж Софія, поховавши своїх дочок, померла від горя через три дні. Згідно писанню, на момент смерті Вірі було 12 років, Любові – 9, а Надії – 10. До речі, існує версія, що дівчата носили грецькі імена: Пістіс, Елпіс і Агапе, які були переведені на російську мову. Ім’я Софії означає «мудрість».

Багато дівчат 30 вересня відзначали свої іменини, оскільки вищевказані імена були дуже популярні на Русі. З тієї причини, що день ангела відзначали багато, придумали спільне свято і назвали його бабські іменини, після чого почали вітати всіх жінок. За старовинною традицією належало 30 вересня як слід поплакати про рідних і близьких, про свою сім’ю. Потім можна було братися за приготування пирогів і кренделів.

Традиції та заборони на 30 вересня

У день Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії жінки колись починали ранок голосним плачем, яким віддавали пам’ять загиблим святим. А цей плач вважався оберегом для сім’ї на цілий рік.

30 вересня жінкам не можна нічого робити по дому.

Також у цей день не можна було влаштовувати ніяких гулянь. Категорично забороняється проводити вінчання і весілля.

Народні прикмети на 30 вересня

  • 30 вересня вважається небезпечним і нещасливим днем.
  • Весілля, заручини і весілля 30 вересня не проводять — погана прикмета.
  • Жінкам не варто сьогодні займатися домашніми справами.
  • Народні прикмети говорять, що цей день завжди холодно і дощитиме.
  • Після Віри, Надії, Любові починаються перші заморозки.
  • Якщо журавлі полетять у цей день, то на Покров буде мороз, а ні, то зима буде пізніше. Зазвичай слідом журавлям кричали : «колесом дорога», для того, щоб навесні вони знову повернулися в рідні місця.
  • Якщо в цей день пішов дощ, буде рання весна.
  • На Віру, Надію, Любов сватаються, а на Покрову весілля грають.

Іменини у Віри, Надії, Любові, Олександри, Іллі, Мирона, Дмитра, Ірини, Ніла, Зенона, Павла та Івана. 

Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела! 

Привітай бібліотеку! – Баришівська селищна рада

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев