29 лютого: яке сьогодні свято? Чим особливий останній день зими у високосному році?

news

Унікальна дата 29 лютого трапляється лише раз на чотири роки. З нею пов’язано чимало прикмет, забобонів та вірувань. Наприклад, наші предки не любили додатковий день у високосному році та вважали його неблагополучним.

Вперше в історії 29 лютого було відзначено в календарі 45 року до н.е. До цього часу люди довго не могли підлаштувати календар під звернення нашої планети навколо Сонця. Тоді Юлій Цезарь прийняв календарну реформу, яка вирішила проблему шляхом додавання одного дня раз на чотири роки.

Додатковий день, 29 лютого, має доволі погану репутацію. З давніх-давен наші предки вважають цей день поганим. Йому приписували різні катастрофи, хвороби, неврожаї та інші біди.

Саме в цей час на Русі відзначали Касьянів день. В народі його характеризують лише негативними якостями. Люди називали святого заздрісним, злим, немилостивим і скупим, а день його пам’яті -найстрашнішим день:

 «Касьян на траву гляне — трава в’яне, худобу — худоба дохне, на дерево — дерево сохне».

У народних повір’ях, образ святого Касьяна був наділений виключно негативними характеристиками. У східних слов’ян йому приписують демонічну природу. За однією з легенд, в дитинстві Касьян був викрадений дияволом, за іншою, він – стражник пекла, здатний одним поглядом спопелити все навколо.

За повір’ям, Касьяну підпорядковані всі вітру, які він тримає на 12 ланцюгах за 12 замками. Він може спустити вітер на землю і наслати мор на людей і худобу. Часто злих і недоброзичливих людей називали «Касьянов».

Касьян все косою косить.

На що ні погляне Касьян – все в’яне.

Касьян на худобу подивиться – худоба валиться, на дерево – дерево сохне.

Зол Касьян на селян.

Напередодні і в цей день часто припинялися всякі роботи. Селяни вважали «око Касьяна» настільки небезпечним, що 29 лютого воліли не виходити з дому, особливо до сходу сонця. Багато селян взагалі намагалися проспати до обіду.

Популярністю користувалися легенди, що пояснюють, чому день Касьяна святкується тільки раз на чотири роки. У таких оповіданнях зазвичай йдеться про те, що Касьян не втручався ні в які земні, людські справи, не сходив до допомоги людям, в той час як інші святі, наприклад, Микола чудотворець, завжди відгукувалися на прохання людей і всіляко намагалися їм допомогти.

Також є легенда, пофарбована в гумористичні тони: «Касьян в свої іменини три роки поспіль був п’яний і тільки на четвертий рік вгамувався». Тому і належить йому іменинником бути раз в чотири роки.

Умилостивити святого Касьяна і поставити йому свічку в церкві селяни намагалися в три поминальних четверга: на Масляному, Великодньому і Семицькому тижнях.

Прикмети та звичаї 29 лютого

Забобонний народ дуже боїться додаткової дати в календарі. Кажуть, мов від одного погляду злого Касіяна можна залишитись без здоров’я та достатку. Тому селяни свого часу в цей день припиняли всяку працю та воліли не виходити з дому.

  • Ліс тріщить – чекай морозу, шарудить – відлиги.
  • Туман або сніг в цей день – до врожаю.
  • Сни, побачені 29 лютого, скоро збудуться.
  • Не пускай на ніч сторонніх людей – до хвороби.
  • Якщо собаки не гавкають собаки і не співають півні, над будинками кружляють великі зграї ворон або пугач випадково залетів у село, то чекай страшної епідемії або мору.

Як святкувати день народження 29 лютого

За народними прикметами, «високосних дітей» чекає важка доля, нещастя, хвороби та навіть рання смерть. Менш забобонні люди знають, що це не так, та й статистика говорить протилежне.

Ймовірність народитись 29 лютого — приблизно 1 до 1500. Отже, такий шанс є унікальним та особливим. Про таких людей навіть жартують, мовляв вони не мають віку або досягають чверті свого реального віку.

 

 

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев