28 січня: яке сьогодні свято?

news

28 січня християни вшановують преподобного Павла Фівейського – батька православного чернецтва.

Преподобний Павоа Фівейського (Єгипетського) – святий і перший християнський ченець, який 91 зі 113 років свого життя провів як пустельник.

В народі свято отримало назву Павлів день або Павло Пустельник. З цієї дати спостерігали збільшення світлового дня і скорочення нічної темряви – навіть побутувала приказка, що “Павло день додав”.

Ще цей день називають Днем чаклунів. А все тому що вірили, що сьогодні нечисть у вигляді злих чаклунів і різних відьом передає свої знання, сили і таланти учням. Тому учні практикуються на інших людях і багатьом можуть нашкодити. А Павлів день це, тому що православні вшановують Павла Фівейського, який був першим християнським монахом.

Павло народився в час, коли правив Декія в Єгипті в Фіваді. У ранньому віці він став сиротою і натерпівся від родича, який хотів отримати належний йому спадок. Під час гонінь на християн, цей родич хотів розповісти правителю про віру Павла, тому хлопець пішов у пустелю і прожив у печері 91 рік. Про нього ніхто не знав, але його ім’я відкрилося святому Антонію, коли він жив у тій же пустелі. Тому Антоній знайшов Павла і жив з ним.

Свята 28 січня, фото: Wikipedia

Свята 28 січня, фото: Wikipedia

Народні повір’я та заборони у небезпечний день 28 січня

На українських землях склалося повір’я, що 28 січня є одним з найбільш небезпечних і нещасливих днів. Здавна наші пращури робили певні обереги від пристріту. Віруючі – молилися, а забобонні вдавалися до “традиційних” методів – стукали по дереву і плювали через ліве плече.

Щоб захиститися від злих потойбічних сутностей та чаклунів із відьмами, люди клали біля всіх дверей та вікон гілочки засушеного чортополоху або полину.

Такі ж трави лишали в колисках малих дітей, які в цей день вважалися особливо вразливими для нечисті та “поганого ока”.

Із настанням темряви наполегливо не рекомендували виходити на вулицю – всі вечірні зустрічі варто перенести на інший день.

Якщо ж покинути будинок після заходу сонця необхідно, то люди обов’язково брали з собою обереги і не забували натільний хрестик. Говорили, що на ранок варто сходити до церкви і помолитися про захист від зла.

Головні прикмети 28 січня

  • Якщо у цей день вітряна погода, то рік буде сирий;
  • Якщо вночі в небі багато зірок – чекай на хороший врожай льону;
  • Коли ж зірки яскраво виблискують та сяють, то це обіцяло швидкий мороз; якщо ж вони тьмяні – чекай на відлигу; а коли зірки “сиплються” – це до похолодання;
  • Якщо у Павлів день хмари йде з півночі, то це обіцяло холодну погоду;
  • Якщо на вікнах з’явилися візерунки, схожі на житні колоски вниз завитками, то це обіцяло багатий урожай;
  • Якщо сьогодні голосно защебетали снігурі – незабаром погода зміниться;
  • Коли гайвороння кряче – чекай на відлиги; а якщо круки сховалися – це віщувало швидке похолодання.

Прикмети, прислів’я та повір’я

  • Сильний вітер – до дощів
  • Почався сніг – незабаром повинні прийти морози.
  • Якщо на небі яскраві зірки, то буде хороший урожай льону. А якщо тьмяні, то буде тепло.
  • Ворони вирішили сховатися, чекай морозів, а якщо горобці тихо сидять на деревах – до снігопаду.
  • Щебечуть снігурі – зміниться погода, каркають ворони – скоро прийде тепло.
  • Людям, що народилися сьогодні, 28 січня слід носити берил або малахіт.

Цього дня іменини святкують: Марлен, Фома, Юліан, Алпсидій, Варлам, Гаврило, Герасим, Олена, Елпидій, Іван, Михайло, Павло, Пансофій, Прохор.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев