28 липня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

28 липня 2020 світ відзначає Всесвітній день боротьби з гепатитом, День PR-фахівця, який День загадування бажань. В Україні – «День хрещення Київської Русі – України», День PR-фахівця, у США – День пам’яті солдатів Буффало, День молочного шоколаду, в Сан-Марино – День перемоги над фашизмом, у Перу – День незалежності, у Канаді – День пам’яті жертв депортації франко-акадців, у Таїланді – День народження короля

28 липня – знаменне свято хрещення Київської Русі, яке на державному рівні було встановлено у 2008 році. Християнізацію Русі почав великий князь Володимир, якого в низці джерел називають не інакше, як Володимир Красне Сонечко. А якщо врахувати, що, за народними віруваннями, сонце в цей день світить особливо яскраво, то не дивно, що саме зараз, 28 липня, згадують про князя і хрещення Русі. Жінкам в цей день потрібно було добре відпочити. В поле і зовсім не варто було виходити, оскільки вважали, що там розгулює нечиста сила.

У народному календарі ця дата отримала такі назви:

  • Володимир Красне Сонечко;
  • Кирик і Улита;
  • Кириків день;
  • Кирики-мокродірики.

Цей день зазвичай був дощовим, звідси і назва «Кирики-мокродірики». Якщо ж день видавався сонячний, то помічали: «На Володимира Красне Сонечко сонце червоніше світить». Але, незважаючи на це селяни намагалися не виходити в поле, щоб не зустрітися з нечистою силою і не накликати на себе біду. Улита вважається жіночою заступницею, тому в день її вшанування жінкам належало більше відпочивати.

У народному розумінні, день пам’яті святих Кирика і Улити –один з найстрашніших літніх днів. Куряне, українці, серби і гуцули 28 серпня не працювали, щоб не вбив грім і не почався мор худоби. Дівчата і жінки в Сибіру теж не працювали, почитали «матінку Кирику-Улиту», а на Забайкаллі Кириків день був жіночім святом.

За повір’ям, у Кириків день над стернею полудниці літають, день мороки плутають. Полудниці – польові духи, що втілюють сонячний удар. Їх представляли у вигляді дівчат в білому вбранні з довгим волоссям або у вигляді баби, яка переслідує тих, хто в полі працює. Міфічна істота могла завдати чимало шкоди. Наприклад, зламати шию, викрасти залишену в полі без нагляду дитину, налякати дітей, котрі пробралися в чужий город. Людей, які працюють в полудень, полудниця карала.

У день Кикира і Улити вважали гріхом жати хліб, в полі не ходили, боячись зустріти в полі привидів.

Народні прикмети 28 липня

Вважається, якщо працювати 28 липня, то це може накликати біду і кошмарні сни.

Якщо у цей день липа пожовтіла – це до пізньої осені. Якщо інші дерева стали жовтими раніше липи, осінь прийде раніше, ніж зазвичай.

Якщо зранку пройшов дощ, далі протягом дня буде сонце.

Якщо дме південний вітер – погода буде сонячна.

Якщо грім гучний – буде дощ.

Вітер зі сходу – буде дощ. Якщо ж увечері буде туман, то завтра піде дощ.

День ангела: календар імен на 8 – 14 липня

28 липня День ангела відзначають: Володимир, Василь та Петро.  Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела!

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев