27 жовтня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

За народним календарем 27 жовтня – день Параски або Параскеви. Параску часто називають Грязницею, тому що в цей день псується погода і йдуть сильні дощі. На Параску люди задобрювали домовика – для нього у дворі на ніч залишали їжу. Вважалося, що домовик захищає домашню худобу від хвороб, тому з ним потрібно мати хороші відносини. Також 27 жовтня заборонялося голосно сміятися і жінкам розчісувати волосся, щоб не накликати на себе нещастя.

Свята Параскева П’ятниця − жіноча заступниця

У східних слов’ян свята Параскева тісно пов’язана з давнім язичницьким образом богині Мокоші. Її шанували як хранительку жіночих традицій, цілительку хвороб, заступницю вaгітних і породіль, а також господиню земної вологи.

Параскева шанується як покровителька всякої жіночої зимової роботи, а тому має й інші назви: Льоняниха, Трепальниця. Саме від цього дня жінки приступали до зимових видів роботи: прядіння, тіпання льону, шиття, вишивання.

Якщо день пам’яті святої припадав на п’ятницю, відзначали особливе свято − Параскеву П’ятницю. Крім того в народі святу називали Параскевою Грязнухою за те, що цей день зазвичай буває сирим, сльотавим, дощовим.

Сьогодні — Святої Параскеви-П'ятниці, ікона якої колись була у кожному домі  | ВІКНА. Новини Калуша та Прикарпаття

У народі цей день називали грязнихою, тому що починався сезон дощів, і на вулиці утворювалося багато бруду. Рідко коли на Параскеву було сухо або випадав сніг. Наші предки 27 жовтня з дому нікуди не виходили, тому що по бруду не те що в далекий шлях, до сусідів було не дістатися. Влаштовували ввечері посиденьки за самоваром зі смачною випічкою, розповідали життєві історії. А жінки бралися за зимові рукодільні роботи — пряли, шарпали й м’яли льон.

Протягом століть народ помітив, що на Параскеву не можна починати ніяких нових справ, вони будуть складно і повільно просуватися, не принесуть бажаного результату. Господиням сьогодні не потрібно займатися пранням, шиттям і прибиранням будинку, краще перенести ці турботи на завтрашній день.

Вагітним жінкам забороняється сьогодні розчісувати волосся, інакше дитина може з’явитися на світ хворою.

Якщо ви ще не заміжня, не пропустіть сьогоднішній день

Кожна дівчина мріє вдало вийти заміж. Але якщо у вашому житті поки не лунав урочистий вальс Мендельсона, і не було весільної сукні, зверніться за допомогою до святої Параскеви. На Русі вона вважалася покровителькою жінок. Помоліться святій, щоб допомогла вам якнайшвидше відшукати другу половинку і створити щасливу сім’ю. Проведіть також дієві обряди на щасливе заміжжя.

Ритуал з квіткою

Здавна квіти вважаються символом щастя і чистоти. Для проведення обряду придбайте будь-яку живу квітку, не важливо, якого відтінку (хризантему, троянду і т. д.).

27 жовтня перед тим, як лягати спати, акуратно обірвіть з квітки всі пелюсточки і вимовте над ними замовні слова: «Моє життя хай квітне і ніколи не в’яне. Нехай мерщій до мене любов нагряне. Господи, прошу, нагороди мене сім’єю, молодістю і бездоганною красою. Поруч зі мною нехай завжди буде щастя, стороною проходять всі негоди. Улюбленого знайти хочу, йому назустріч я лечу».

Складіть під подушку пелюстки і вкладайтеся спати. Вранці не забирайте їх, бо повторювати обряд необхідно протягом дванадцяти вечорів поспіль. Після закінчення цього часу складіть пелюстки в тканинний мішечок і сховайте в затишному місці. Відтепер це ваш талісман любові. Коли зустрінете свого судженого і вийдете за нього заміж, дістаньте пелюстки і розвійте їх за вітром на щастя.

Ритуал з трьома кухлями

Увечері в день Параскеви розташуйте на столі три кухлі, в кожен налийте чисту воду. В один додайте і розмішайте чайну ложечку меду, у другий — цукру, а в третій покладіть монетку.

З кожного кухля відпийте по ковтку води і прочитайте замовні слова: «Життя моє в заміжжі буде солодким, як цукор. Суджений буде ніжним і милим, наче мед. Сім’я наша ніколи бідності не пізнає».

Воду, що залишилася, вилийте з кухлів за поріг, скажіть при цьому: «Наречений мій довгоочікуваний, скоріше приходь, заміж мене поклич і щастям обдаруй».

Народні прикмети на 27 жовтня

Багато бруду на Параску – сніг, який випаде в наступний раз, приведе до справжньої зими і вже довго не розтане

Якщо людина народилася 27 жовтня, то її талісманом є камінь топаз. Крім того, говорили, що такій людині необхідно буде багато працювати, щоб досягти поставлених цілей, якими б вони не були

Зоряне небо яскраве – буде гарний урожай

Вітряна і суха погода 27 жовтня – літо наступного року буде сухим і неврожайним

Брудно, а слід від кінського копита повністю наповнюється водою – прикмета, що скоро настане зима

Голосно каркають ворони – чекай відлиги

Хмарна і сніжна погода – прикмета того, що в травні буде негода

Ліс покрився інеєм – це обіцяє багатий урожай вівса. Дощ завжди йде до хорошого врожаю пшениці.

Параскева П’ятниця − в чому допомагає

Як і Богородиці на Покрову, дівчата промовляли Параскєві П’ятниці молитви про заміжжя, гарного нареченого, щасливе сімейне життя, а також зцілення від жіночих хвороб, зубного, головного болю, лихоманки.

Після 12 п’ятниць посту можна довідатися своє майбутнє

В Україні був переказ про 12 п’ятниць, які треба вшановувати суворим постом. Після шостої із 12 п’ятниць нібито вві сні з’явиться Параскева П’ятниця. Вона відкриє людині половину її майбутнього. А після дотримання всіх 12 п’ятниць — повністю все, що чекає.

1. Перша п’ятниця Великого посту — оберігає від несподіваної смeрті

2. П’ятниця перед Благовіщенням (7 квітня) — ім’я того, хто постує, буде записане в Бога

3. Страсна П’ятниця — оберігає від страшних хвороб

4. П’ятниця перед Вознесінням — оберігає від утoплення

5. П’ятниця перед Трійцею — охороняє від мyки вічної

6. П’ятниця перед Петрівським постом — береже від великого смутку

7. П’ятниця перед Різдвом Івана Хрестителя (7 липня) — від вогню захищає

8. П’ятниця перед днем Іллі Пророка (2 серпня) — охороняє від грому та блискавки

9. П’ятниця перед Успінням (28 серпня) — оберігає від лихоманки

10. П’ятниця перед Кузьмою й Дем’яном (14 листопада) — боронить від голодної смeрті

11. П’ятниця перед днем Архістратига Михайла (21 листопада) — ім’я того, хто постує, буде записане в Богородиці

12. П’ятниця перед Різдвом (7 січня)— той, хто постує, при смeрті побачить Богородицю.

Що не можна робити 27 жовтня

27 жовтня заборонено працювати, прясти, прати, орати, щоб “не запорошити Параскеву і не засмітити їй очі”. У народі вірили, що якщо порушувати заборону, то святая покарає хворобами. Також було заборонено веселитися, бо вважалося, що “хто на Параскеву багато сміється, той в старості буде багато плакати”.

Дівчата в цей день моляться про вдале заміжжя, матері — за здоров’я дітей. Параскева вважається покровителькою породіль. Тому вагітним жінкам в цей день не можна розчісувати волосся — наші предки вважали, що так можна прогнівити святу і позбутися її допомоги.

 

27 жовтня День ангела імені відзначають: Гнат, Назар, Микита, Микола, Параскева. Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела! 

Актуально: Іменинники у жовтні: календар імен тих, кого слід привітати з Днем ангела у жовтні

 

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев