22 травня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

22 травня світ відзначає День народження тюбика для зубної пасти, Міжнародний день біологічного різноманіття, Міжнародний день гота і Європейський день сусідів.

В США святкують День Харві Мілка, День національної єдності, День морського судноплавства, День ванільного пудингу, День покупки музичного інструменту, в Шрі-Ланці – День республіки, в Гватемалі, Еквадорі – День посадки дерев, у Австралії – День безпечної дороги до школи, на Гаїті – День національного суверенітету.

Сьогодні, 22 травня, церква вшановує пам’ять перенесення мощей святителя і чудотворця Миколая Угодника. Це один з найбільш шанованих святих у православних віруючих.

Свято 22 травня: народні прикмети і традиції «весняного» Миколи

Історія свята
«В кожнім році два Миколи: на першого Миколи не буває холодно ніколи, а на другого Миколи (19 грудня) не буває тепла ніколи», — каже народне прислів’я. Сьогоднішнє свято — одне з найпопулярніших у народі. Встановлене з нагоди перенесення в 1087 р. мощів святого Миколи Чудотворця з лікійського міста Мири в Малій Азії до італійського міста Бара.

На цій події був присутній невідомий українець, як припускають, переяславський єпископ Єфрем, який і запровадив у нас відзначення цього дня.

Святий Микола народився у 260 р. в місті Патарах у Малій Азії. Був архієпископом Мира, брав участь у І Вселенському соборі. В сказаннях про його життя говориться, що він міг зціляти сліпих і глухих, допомагав бідним, відвертав від них усілякі нещастя і взагалі прославився багатьма дивами. Помер у 343 р.

Традиції і повір’я на Миколи Чудотворця

З розповсюдженням християнства Микола Чудотворець прибрав функції багатьох язичницьких богів, став покровителем мореплавців, а також торгівлі, землеробства і коней. У цьому зв’язку виникли численні прислів’я:

“Прийшов Миколай – коней випасай”, “Юрій з теплом, а Микола з кормом”, “Святий Юрій пасе корів, а Микола – коней”.

Від цього дня починали стригти овець і сіяти гречку, тож склалася приповідка: “До Миколи не сій гречки і не стрижи овечки!”

На Київщині і на Поділлі у цей день був звичай робити “заздравні” (щоб усі були здорові) обіди, які називалися нікольщиною. Звідси пішла ще одна приповідка: “Понаставляли тих мисок, як на нікольщині!”

За народними віруваннями, святий Миколай є покровителем мореплавців. Козаки перед довгою мандрівкою морем завжди служили молебень Богородиці й Миколаєві Угоднику.

Чорноморські моряки розрізняють також двох Микол: морського і мокрого. Морський Микола керує кораблями, а мокрий – водами. Обидва Миколи завжди є невидимо присутні поміж моряками. Вважається, що, не звертаючись до святих по допомогу, отримаєш певну загибель. Тому під час бурі на морі моряки моляться святому Миколаєві про порятунок від нещастя, а у разі небезпеки потонути виносять на палубу образ Миколи Чудотворця і молять його про спасіння.

Що можна робити
Вважалося, що з цього дня починали добре рости трави, а тому худобі починалося роздолля з кормами.
В цей день слід сходити до церкви і помолитися святому Миколаю. Можна попросити його про благополуччя або здоров’я.
Також, немає заборони на працю, навпаки, вона навіть вітається. Прийнято зайнятися генеральним прибиранням.
Від цього дня починали стригти овець і сіяти гречку, тож склалася приповідка: До Миколи не сій гречки і не стрижи овечки!

Що не можна робити сьогодні
Не можна сваритися і ображатися
Не варто витрачати багато грошей
Не рекомендують байдикувати
Не можна стригтися на Миколая Чудотворця. У цей день була заборона брати до рук ножиці.
На Миколая не можна відмовляти нікому, хто попросить вас про допомогу, інакше за відмову допомогти нужденним 7 років родина терпітиме злидні і лиха.

Народні прикмети
Якщо ллє дощ, урожай буде багатим
Якщо квакають жаби, добре вродить овес
Якщо цвіте вільха, можна сіяти гречку.

 

У кого іменини 25 квітня?. День Ангела. Свята і традиції. Проекти ...

Іменинники сьогодні: Микола, Христофор, Дімітрій, Василій, Ісайя, Йосип, Олена, Юлія, Роман, Ян.  Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела!

 

Міжнародний день біологічного різноманіття

Міжнародний день біологічного різноманіття— міжнародний день, який оголосила Генеральна Асамблея ООН для залучення уваги до проблем біорізноманіття. Біологічне різноманіття продовжує скорочуватися, а екологічна рівновага все ще піддається змінам. Близько 60% екологічної системи деградує або використовується нерозважливо, що веде до втрати біологічного різноманіття і тяжких наслідків, які в найближчі 50 років можуть погіршитися. Починаючи з 2000 року відзначається 22 травня. Координатором Міжнародного року біорізноманіття призначений Секретаріат Конвенції про біологічне різноманіття.

0 Комментариев