21 вересня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

21 вересня 2020 Цього дня світ відзначає Всесвітній день подяки, Міжнародний день миру, День без викидів, стартує Міжнародний тиждень слінгоношення, Міжнародний день поширення інформації про хворобу Альцгеймера.

В Японії – День шанування літніх людей, у Вірменії – День Незалежності, в Бразилії – День посадки дерев, в Аргентині – День студента, у США – День міні-гольфу, День печива з горіхом пекан, Міжнародний фестиваль бананів, у Гані – День волонтера, на Мальті – День незалежності.

Різдво Пресвятої Богородиці, яке ще також називають Богородичним святом, українці святкують 21 вересня.

Цей день вважають радісною подією, сім’ї разом відправляються на церковні богослужіння і не беруться до важкої роботи. Пропонуємо вам дізнатись про те, що можна робити в цей день і від чого все ж варто утриматись.

21 вересня свято, Різдво Пресвятої Богородиці, День винахідника, іменини

Християни східного обряду відзначають свято Різдва Пресвятої Богородиці, або ж “Другої Пречисти” чи “осенини”, оскільки в цей день за народним календарем настає осінь. Християни з давніх-давен зверталися до Богородиці, яка стала об’єднуючим началом між Богом і людським родом, та просили в неї захисту та благословення.

Богородичні свята пишно відзначаються у місцях, де освячувалися церкви на її честь. Храмові (престольні) свята зазвичай проходять з богослужінням і наступною за ним трапезою. Обов’язково влаштовуються гостини, де всі родичі збираються за круглим столом.

Звичаї свята Різдва Пресвятої Богородиці, – що можна і не варто робити в цей день

1. Це свято також традиційно вважається і жіночим святом, коли жінку належить вшановувати як продовжувачку роду. Воно, очевидно, успадковує давнє арійське свято Рожениць, коли наші предки висловлювали подяку опікунам нив та врожаю, дідам-ладам.

2. Жiнки, в яких немає дiтей, справляють обiд i запрошують бiдних – “щоб молилася Богородиця за їхніх дiтей”. Жiнки також замовляють службу в церквi, а пiсля богослужiння запрошують людей до себе на обiд. Подейкують, що молитви до Пресвятої Богородиці майбутніх матерів про здоров’я та щастя дітей, на яких вони чекають, у цей день мають особливу силу.

3. Різдво Пресвятої Богородиці відзначається як свято справжньої радості. Тому в ці дні не працювали, не постували, а після молитов у храмі збирали веселі застілля.

4. Також на це свято здавна припадає останній термін заготівлі “чарівного” зілля. Вважалося, що зібрані між Першою (Успіння Пресвятої Богоролиці – 28 серпня) і Другою Пречистими святами приворотні трави мали особливу властивість привертати хлопця до дівчини (чоловіка до жінки) і навпаки.

5. З дня свята Різдва Пресвятої Богородиці можна було засилати сватів до дівчат. Також в цей день добре було робити весілля і ходити родинами в гості на застілля.

6. З давніх часів також в Різдво Пресвятої Богородиці жінки рано-вранці намагалися піти на водойму. Вважалося, що якщо жінка в цей день вмиється водою до сходу сонця, то краса її збережеться до самої старості. А для міцного здоров’я дітей обливали на порозі водою.

7. Також в цей день починався цибульний тиждень – господині з грядок прибирали цей овоч. А до Різдва Пресвятої Богородиці господарі намагалися зібрати весь урожай, пасічники в цей час починали готувати бджіл до зимівлі – прибирати вулики.

8. Під цю пору зазвичай холоднішає, тому до Другої Пречистої годилося повністю викопати бульбу і засіяти землю житом.

Прикмети та прислів’я свята Різдва Пресвятої Богородиці:

– Прийшла Перша Пречиста – одягла природа намисто, прийшла Друга Пречиста – взяла комара нечиста, прийшла Третя Пречиста – стала діброва безлиста.

– Прийшла Пречиста – на дереві чисто, а прийде Покрова – на дереві голо.

– Пречиста – картопля чиста.

– Прийшла Пречиста – принесла старостів нечиста.

– Перша Пречиста жито засіває, а друга – дощем поливає.

– Якщо на Різдво Богородиці погода буде сонячною, то і осінь чекає тепла і ясна, без рясних дощів. Якщо небо буде похмурим у цей день, то й осінні холоди прийдуть із дощами.

– Якщо дівчина вмиється до сходу сонця, то її обов’язково просватають в цьому році.

– Щоб уникнути “лихих очей” та наклепу і хвороб, в Різдво Пресвятої Богородиці спалити старий одяг і взуття.

Якщо день видався ясним, то така погода збережеться і до кінця жовтня.

Якщо вранці туман — підуть дощі.

Якщо туман розвіється несподівано швидко — погода буде мінливою.

Якщо вранці пішов дощ, то буде лити він ще 40 днів, а зима видасться холодною.

Якщо яскраве сонце вранці швидко висушує росу на траві — не варто чекати багато снігу взимку.

Іменини у Єгора, Марії, Івана, Георгія та Яна. Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела! 

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев