21 листопада: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

21 листопада 2020 світ відзначається

  • Всесвітній день телебачення (1996)
  • День Гідності та Свободи
  • День десантно-штурмових військ
  • Собор Архистратига Михаїла і всіх Небесних Сил безплотних (у православних християн, які використовують юліанський календар)
  • Введення в Храм Пресвятої Діви Марії (Римо-Католицька церква)

21 листопада – День Святого Михайла, Михайлів день, Собор Архістратига Михаїла

21 Собор Архістратига Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних – так називається свято в церковному календарі, а в народі – Михайлів день.

Собор Архістратига Михаїла – «собор» означає як з’єднання всіх святих ангелів, очолює яких Архістратиг Михаїл – вождь Небесних сил. Ім’я Михайло і означає «подібний Богу».

Дане свято неспроста відзначається саме 8 листопада за старим стилем і 21 листопада за новим. 8 день вказує на день Страшного суду, а листопад – 9 місяць після березня, який вважався першим після створення світу. Існує 9 ангельських чинів і саме в 9-му місяці після створення світу встановлено свято на честь всіх небесних сил – ангелів, серафимів, херувимів, і інших світлих вісників Божої волі.

Церковний календар: листопад 2020

На іконах архангел (головний ангел) Михайло зображується в військовому вбранні, з мечем або списом, що вражає дракона. Згідно з біблейськими писаннями Михайло – єдиний ангел, який зміг протистояти Люциферу і скинути його з Небес. Михайло встав на захист небесних сил і слави Господа зі словами «Ніхто як Бог!» З тих пір Михайло є наближеним до Господа ангелом, керуючим іншими небесними істотами і протегує несправедливо скривджених і ошуканих людей, своїм вогненним мечем знищуючи несправедливість і наклеп.

У безлічі біблійних сюжетів брав участь Архангел Михайло, наприклад, він вказував дорогу ізраїльтянам під час виходу з Єгипту. З ім’ям Архангела Михайла пов’язано і безліч чудес, в тому числі, що саме цей ангел допомагав Жанні д’Арк.

У народі 21 листопада називають на честь Архангела Михаїла просто – Михайлів день і пов’язують його традиційно з початком зими.

Існує повір’я про те, що св. Михайло – один з шести братів, що поділили між собою небо, землю і весь світ. Михайлу випало керувати мертвими душами.

У цей день прийнято ходити в гості і самим приймати гостей за багатим столом. На столі обов’язково повинні бути страви з м’яса та всілякі пироги. Народні гуляння на честь Михайлова дня тривали раніше цілий тиждень – адже незабаром після свята починається Різдвяний піст, де вже не до пишних застіль і гучних гулянь.

21 листопада: традиції та звичаї дня Михайла

Часто 21 листопада випадає перший густий сніг, в народі тоді кажуть, що сам святий Михайло на білому коні по землі проїхав. Але нерідко до цього дня після заморозків наступає потепління, у результаті чого на дорогах з’являється багато бруду. Тому дату прозвали Михайлівською відлигою або Михайлівськими грязями.

На Русі Михайлів день вважався завершенням весільного сезону, так що дівчатам, які не встигли вийти заміж, доводилося сумувати.

А щоб у майбутньому році вже напевне зустріти свого коханого і побудувати щасливу сім’ю, проводили народний обряд.

Різдвяний піст 2020-2021

У будь-який жіночий день (субота, неділя або середа) незаміжні дівчата купували борошно, напередодні 21 листопада готували з нього пиріг, а в сам святковий день несли випічку в храм і молилися біля ікони святого Михайла про гідного нареченого.

Сьогодні, за давньою традицією, обов’язково треба примиритися з усіма, з ким напружені стосунки, пробачити минулі кривди. Суворо забороняється в Михайлів день сваритися, скандалити та навіть підвищувати голос.

У святковий день святого Михайла у наших предків заборонялася важка фізична робота. Порушували заборону тільки заради благих справ. Люди вірили, що обов’язково покарання зазнає той, хто буде 21 листопада трудитися заради корисливої мети.

Народні прикмети на Михайла 21 листопада

  • Якщо цього дня сніг буде мокрим, то майбутній урожай буде хорошим.
  • Якщо стоятимуть густі тумани, то така погода протримається до зимового Миколая.
  • Якщо на Михайла ніч ясна, то зима буде сніжна і красна.
  • Якщо Михайло дощем служить – добру й суху весну ворожить.
  • Іній – на великі сніги, а туман – на відлигу.
  • Якщо відлига – не жди санного шляху до Миколи.
  • Як на Михайла вітер з полудня, то буде тепло і до півгрудня.
  • День на Михайла похмурий і на деревах іній – до хорошого врожаю.
  • Від Михайла зима морози кує.
  • Як Михайло закує, то Микола не розкує.

Молитва архангелу Михаїлу

О святый Михаиле Архангеле, помилуй нас, грешных, требующих твоего заступления, сохрани нас, раб Божиих (имена), от всех видимых и невидимых враг, паче же подкрепи от ужаса смертнаго и от смущения диавольскаго и сподоби нас непостыдно предстати Создателю нашему в час страшнаго и праведнаго Суда Его. О всесвятый, великий Михаиле Архистратиже! Не презри нас, грешных, молящихся тебе о помощи и заступлении твоем в веце сем и в будущем, но сподоби нас тамо купно с тобою славити Отца и Сына и Святаго Духа во веки веков.

Іменинники в листопаді: кого вітати з Днем ангела наступного місяця?

21 листопада День ангела імені відзначають: Михайло, Гаврило, Анфіса. Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела!  

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев