20 жовтня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

20 жовтня 2020 світ відзначає Міжнародний день лінивця, Міжнародний день кухаря або День кока, День поповнення запасів на зиму, Міжнародний день авіадиспетчера, Всесвітній день боротьби з остеопорозом, Всесвітній день статистики (відзначається раз на 5 років за рішенням статистичної комісії ООН з 2010 року).

В Україні – День боротьби із захворюванням на рак молочної залози, у Кенії – День Героїв, у Чехії – День посадки дерев, у США – Pro-Life Day of Silent Solidarity, День фруктів у бренді, День письменництва, День інформаційного перевантаження, у В’єтнамі – День жінки, в Гватемалі – День революції.

20 жовтня – Сергій-зимовий, Сергія Печерського, Сергіїв день

У церкві 20 жовтня вшановується пам’ять преподобного Сергія Печерського, який жив у XIII столітті. Його головним подвигом вважається зречення від власної волі – Сергій повністю підкорився своєму настоятелю. Тому, і отримав прізвисько «слухняно».

Також моляться святому Сергію Муромського або Вологодської, який, згідно з історичними даними, жив на території Греції, але прийшов до Росії для того щоб стати учнем самого Сергія Радонезького, будучи начулися про його духовні подвиги. Через деякий час він відправляється на північ до ріки Нурмі, щоб усамітнитися там для молитви. Там Сергій Муромський переживає велику кількість спокус. Поступово навколо нього починають збиратися паломники, в результаті чого утворюється Нуромского обитель.

Після смерті Сергий з’явився своєму учневі Никифору і повелів розчистити його могилу. Никифор подумав, що це всього лише сон, а тому, не став виконувати доручення Сергія, в результаті чого був паралізований. Тільки у гробу святого він отримав зцілення. Могилу Сергія привели в порядок, і біля неї стали відбуватися чудеса.

20 жовтня: традиції і звичаї на Сергія Зимового

Згідно з традицією, з самого ранку на Зазимки годували спочатку домашню худобу, і лише після цього за сніданком збиралася вся родина. Вважалося, що тоді тварини – від коня і корови до кота і собаки – не будуть хворіти і стануть приносити більше користі.

Також побутував обряд, за яким піч мав розтопити наймолодший у сім’ї – тоді тепло і затишок залишаться в хаті на всю зиму.

У цей день господині за повір’ями не повинні працювати з тістом – вірили, що випікання або інші приготування можуть принести нещастя, причому всім рідним і близьким.

Заміжні жінки повинні надягати на голову нову хустку, куплену чоловіком, і так ходити цілий день. За повір’ями, такий головний убір здатний позбавити від мігрені та головного болю, а також притягував достаток до хати.

Поки водойми не покрилися кіркою льоду дбайливі господарі поспішали опустити на дно озера, річки або виру добре закупорені бочки з засоленими огірками. Відомо, що під льодом температура води ніколи не опускається нижче + 4С і завжди залишається стабільною. Складно знайти кращі умови для зберігання солоних огірків. Навесні бочки діставали з води і на столі з’являлися смачні просолені огірки. Вигляд у них був такий, як ніби їх щойно зняли з грядки. Та й на смак такі огірки були набагато краще, ніж ті, що зберігалися в льохах.

Хочеться звернути увагу, що в цей день повторюються багато прикмет, що звучали 8 жовтня в день пам’яті Сергія Радонезького. Не варто дивуватися такому повтору, адже давно підмічено, що однойменні святі «притягують» до себе однакові характеристики, прислів’я та ін. За 12 діб, якими відокремлені Сергієві дні, холоди просунулися в більш південні регіони і тепер там стали актуальними ті ж прикмети. Крім того, в різні роки в одній і тій же місцевості можливі погодні коливання в межах одного-двох тижнів.

Народні прикмети і повір’я на 20 жовтня

  • З Сергія зима починається, а на Мотрону (22 листопада) встановлюється.
  • Якщо в цей день сніг випаде, то з листопадової Мотрони зима на ноги стане.
  • Перший міцний сніг падає з ночі. Сніг, що випав днем, швидко розтане.
  • Якщо в цей день сонячна і погожа погода, то тепло протримається ще три тижні.
  • Якщо місяць блідий і мутний, то чекай снігу і морозу.
  • Якщо випав сніг, а з дерев ще не все листя облетіло, зима буде пізньою.

Іменини у Пелагеї, Сергія, Миколи та Леонтія. Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела! 

Актуально: Іменинники у жовтні: календар імен тих, кого слід привітати з Днем ангела у жовтні

0 Комментариев