19 жовтня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

19 жовтня 2020 року світ відзначає День написання листа в майбутнє, День “Оцініть своє життя” та Всесвітній день дитячої кістки і суглобів.

У США – День нових друзів, День супу з морепродуктів, у Казахстані – День рятувальника, в Молдові – День юриста, у Ніуе – День Конституції, в Болгарії – День святого Івана Рильського Чудотворця, в Перу – День перуансько-африканської дружби, у Киргизстані – День працівників соціального захисту та профспілок, в Албанії – День беатифікації матері Терези, на Ямайці – День національних героїв, у Перу – Фестиваль “Сеньйор-де-Лурен”.

За народним календарем 19 жовтня відзначаємо день Дениса і Фоми.

Особистість Фоми пов’язують з Яремою. Святий Фома був одним із 12 апостолів, але так сталося, що він також став персонажем багатьох сказань. І вийшло так, що Хома і Ярема стали виступати в якості комічною парочки. Це були спільники, які здійснюють різні дурні вчинки. Згодом виникли прислів’я, приказки, народні повісті, казки, пісні та навіть картинки на цю тему. Переважна більшість таких творів ґрунтувалася на обіграванні аналогічного прийому: паралелізму різних пропозицій.

Якщо говорити про церковні канони, то, згідно Святого Письма, Фома був одним із 12 апостолів, який не повірив у воскресіння Ісуса Христа.Жив він у Галилеї і займався рибальським промислом точно так само, як апостоли Яків, Іван та Петро. Цікаво, що Фому учні часто називали «близнюком», оскільки зовні він був дуже схожий на Христа. Фома не повірив у воскресіння Ісуса, то він сам з’явився до Хоми і показав йому свої рани. Згодом Фома продовжував проповідувати християнство на території Персії і Індії. Помер мученицькою смертю в I столітті, загинувши від рук язичників. До речі, в народі існує приказка «Фома невіруючий», походження якої пов’язано з особистістю святого.

19 жовтня: традиції, звичаї та обряди

Говорили, що на Дениса Позимского 19 жовтня в небі можна в останній раз побачити купчасті хмари в цьому році – вважалося, що з цього моменту настане зима, холоди почнуться.

Селяни 19 жовтня підводили підсумки господарського року. Молилися апостолу Фомі. Відзначали, що з 19 жовтня дні стають коротшими, а ночі – довшими. 19 жовтня наповнювали комори різними припасами: овочами, хлібом, варенням, консерваціями, пастилою, солоними грибами. Вірили, що чим більше припасешь до 19 жовтня, тим простіше буде пережити зиму – продовольства вистачить до настання теплих днів. Згідно селянським переконанням, Фома дуже любить запасливих і ощадливих людей. А ось, марнотратство не вітає.

19 жовтня зазвичай підбивали підсумки року та визначали, вдалося отримати дохід від своєї діяльності. Обов’язково відправлялися вранці 19 жовтня до церкви і ставили свічку святому Хомі. В особливо урожайні роки можна було накрити багатий стіл і як слід поїсти в цей день, відзначаючи успішну трудову діяльність.

Фомін день. Фома – один з 12 апостолів. Займався рибальством в Галілеї до тих пір, поки не почув звернення до народу Ісуса Христа, яке пробудило в ньому тягу поповнити ряди сподвижників Месії. Фома мав зовнішню схожість з Христом, тому апостола часто називали « близнюком ».

Мандруючи світом разом зі своїм учителем, він з мужністю і гордістю зазнавав всі тяготи обраного шляху і незабаром був обраний найближчим учнем Ісуса, а після його вознесіння « успадкував » дар виганяти нечисть і зцілювати людей.

Вважається, що з Фоміна дня починаються сильні вітру і бурани, можливі й несподівані снігопади. В цей день на Русі побоювалися пробудження нечистої сили, що сіє хвороби. За допомогою осикового сучка в будинках проводили спеціальний обряд, що захищає від нападу злих духів і лихоманки.

Також 19 жовтня народ перераховував запаси на зиму. Якщо льохи були повні, говорили: « Радий Фома, що велика крома ». В такому випадку люди відправлялися до церкви, щоб поставити свічку в подяку святому.

День ангела

Іменини у Макара, Земовіта, Івана і Никанора. Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела! 

Актуально: Іменинники у жовтні: календар імен тих, кого слід привітати з Днем ангела у жовтні

0 Комментариев