18 січня: яке сьогодні свято?

news

18 січня християни відзначають Другий Святвечір, який також має іншу назву – Голодна кутя. За традицією, господиня готує пісну вечерю, таку як і на перший Святвечір.

Як і на Хрещення, в цей день святять воду. Весь день православні нічого не їдять, а сідаючи за вечерю п’ють освячену воду, яка вважається святішою, ніж на Водохреще. На вечерю подають пісні страви: смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, кутю та узвар.

У деяких регіонах у цей день господиня або старша дочка бере після вечері в миску кілька ложок борошна і на освяченій воді замішує рідке тісто. Цим тістом малювали хрести на всіх чотирьох стінах будинку, в сінях, коморі, стайні і в інших господарських будівлях – від нечистої сили.

Щедрий вечір 18 січня: історія свята

Щедрим вечором 18 січня називають вечір, що передує Водохрещу. Цього дня зазвичай готуються до святкування Водохреща, або, як його ще називають, – Богоявлення. Щедрий вечір напередодні Водохрещя не прийнято урочисто відзначати, на відміну від Різдвяного.

Історія Водохресного святвечора нерозривно пов’язана з самим днем Хрещення, але, незважаючи на це, 18 січня людям все ж слід виконати певні ритуали.

Православні у цей день згадують хрещення Ісуса Христа Іоанном Хрестителем, яке відбувалося в річці Йордан.

У народі Водохресний святвечір також отримав назви “голодна кутя” і “голодний вечір”.

Традиції Щедрого вечора 18 січня

За день до Богоявлення у всіх православних храмах проводять богослужіння й освячують воду. Другий ритуал робиться для того, щоб люди могли взяти її додому і там нею освятити своє житло. Вважається, що освячена вода у цей день по-особливому цілюща і має оберігати будинок від зла, а також може сприяти лікуванню від хвороб. Цю воду зберігають впродовж усього року – до наступного свята Богоявлення.

До речі, саме 18 січня церква здійснює перше в році освячення води. Друге проводять на наступний день – 19 січня, безпосередньо в день Водохреща. Богоявленням Господнім православний світ завершує період Різдвяних святок. Це означає, що 19 січня – останній день, коли можна колядувати й ворожити.

Особливу цінність цього дня мають добрі справи й допомога нужденним людям. Щедрий вечір 18 січня – день суворого посту. Вкрай не рекомендується вживати м’ясо, рибу або ж алкоголь.

Також у цей день не можна лихословити, виносити щось з оселі, позичати гроші та прати.

Народні прикмети на 18 січня

– На деревах багато снігу – чекайте на багатий урожай плодів і меду.

– Якщо на небі яскраві зірки, то ягнята будуть добре плодитися.

– Випав сніг у Водохресний Святвечір – рік буде врожайним.

– Сильний південний вітер – до дощового літа.

– На Водохресний вечір йде сніг – чекайте на добрий врожай зернових культур.

– Вночі зірок не видно і небо тьмяне – грибів восени буде дуже мало.

– Зранку йде сніг – буде багато гречки та хліба.

– Чути гучний гавкіт собак – весь рік полювання та риболовля будуть вдалими.

Що можна робити 18 січня

1. Якщо дівчина вмиється талою водою у Водохресний вечір, то буде привертати увагу чоловіків.

2. Господар оселі перед Святою вечерею повинен на дверях намастити крейдою хрести. Такий ритуал вбереже будинок від нечистої сили.

3. Щоб бути здоровим увесь рік, рекомендується у Водохресний Святвечір скупатися в лазні.

4. За повір’ям, сніг зібраний у Водохресний вечір здатний зцілювати хвороби.

Що не можна робити 18 січня

1. Забороняється на Святий вечір сваритися і ображатися одне на одного, адже пролиті сльози можуть накликати біду на весь рік.

https://24tv.ua/lifestyle/18_sichnya_2020_svyato_ukrayina_yake_sogodni_svyato_shho_ne_mozhna_robiti_n1263067

Іменини сьогодні святкують: Григорій, Євгенія, Йосип, Нонна, Поліна.

 

0 Комментариев