16 січня: яке сьогодні свято?

news

16 січня православна церква вшановує пам’ять святого мученика Гордія і пророка Малахії.

За повір’ям, у цей день не можна нічим хвалитися, інакше все Гордій відніме. У народі говорили: «Сатана пишався – з неба звалився! Фараон пишався – в море втопився! А ми пишаємося – куди гідні?». Першим смертним гріхом вважається гординя. Вона ж є початком всіх вад. У Гордєєв день особливо «лютували» нечиста сила, відьми і чаклуни, тому вдаватися до гордині не можна, інакше все, чим ви будете хвалитися, Гордій відніме.

Традиції та повіря на Гордіїв день

Вірили, що на Гордія і Малахії відьми корів до смерті задаівают. Тому, перш ніж доїти корову господині читали спеціальний змову. Корів в цей день годували вівсяною або борошняної кашею на молоці. Стежили, щоб в хліві не було «чужого ока» під час доїння.

Щоб убезпечити корів від відьом і нечистої сили зверталися до домовому, який вважався захисником домашніх тварин. Щоб задобрити домовика в хліві залишали шматок пирога. З метою уберегти худобу від нечисті хлів обмахували мітелками.

Якщо у корови пропало молоко, вірили, що нечиста сила «його поцупила».

На Малахія знімали пристріт і порчу, вичитували людей, які страждають нападами. Вважали, що цей день один з найбільш вдалих в році, щоб зняти негатив і вигнати бісів.

Історія свята

Гордій виріс у християнській кесарийскій сім’ї, жив в 3-му столітті. Коли досяг зрілості, вирішив присвятити себе військовій службі. Він досяг успіху і отримав звання сотника за проявлену мужність і успіхи. Але, коли почалися гоніння на християн, він пішов зі служби і почав служити Богові. Гордій жив у пустелі, де готував себе до сповідання імені Христового, а в 320 році повернувся і почав захищати християн. Його схопили погани мучили, катували, а потім обезголовили.

Народні прикмети на 16 січня: що можна, а  чого не варто робити

  • Якщо зайці підходять до селищ, то незабаром вдарять морози.
  • Якою буде погода на Малахія, таким і буде місяць березень – теплим чи холодним.
  • Якщо людина народилася на День Малахії, то він вміє жити в гармонії з навколишнім світом і природою. В якості оберега таким людям рекомендують носити аметист і гранат.
  • Якщо на деревах видно пухнастий іній, то найближчі дніи будуть ясними, а дощів не передбачається.
  • Якщо на небі в день 16 січня з’являється велика біла хмара, то незабаром почнуться хуртовини і завірюхи.
  • Якщо зайців багато в полі – прикмета до того, що чекай хуртовини і завірюхи.
  • 16 січня не можна вихвалятися чимось і пишатися – щоб Гордій не забрав (люди не наврочили).
  • Якщо рано світає, значить, скоро випаде сніг.

День “Beatles”

Цей день почали відзначати з 2001 року, так вирішили ЮНЕСКО. Дату обрали цю, тому що в той же день 1957 року відкрили ліверпульський клуб «The Cavern», в якому починали свій шлях Леннон, Маккартні і Харрісон, до яких з часом приєднався ще і Рінго Старр. Також в той же день, тільки вже в 1964 році пісні «I Want To Hold Your Hand» віддали перше місце за версією журналу «Cashbox» в хіт-параді.

День льодовара

Це професійне свято для заливщиків льоду усього світу, які працюють як на великих льодових аренах, так і ті, які заливають каток для дітей. Дату обрали цю, тому що в 1901 того ж числа народився чоловік, який винайшов той самий льодовий комбайн – ресурфейсер, – Френк Замбоні.

У четвер, 16 січня, іменини відзначають власники таких імен: Гордій, Павло, Малахій, Орина, Жанна, Мелетій. 

0 Комментариев