15 жовтня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

15 жовтня 2020 світ відзначає Всесвітній день миття рук, День збирання осіннього листя, Міжнародний день сільських жінок, Міжнародний день «струсу», День здоров’я грудей, Міжнародний день білої тростини, День синдрому дублікації хромосоми, Міжнародний день кредитних спілок.

У США – День боротьби зі СНІДом серед латиноамериканців, День пам’яті жертв викиднів і дитячої смертності, День аптечного техніка, День буркуну, День грибів, День печені з фазаном, День «Я люблю Люсі», День вершкового сиру, День курки по-італійськи, у Бразилії – День вчителя, в Індії – День студента, у Білорусі – День працівників фармацевтичної та мікробіологічної промисловості, у Грузії – Моцаметоба.

Читайте також: Вихідні у жовтні: коли та скільки відпочиватимемо наступного місяця

У православній церкві 15 жовтня вшановується пам’ять трьох мучеників: Купріна, Феоктиста і Іустини, які жили в IV столітті і загинули за віру в Христа. Відомо, що Купріян жив на території Антіохії і навчався язичницької філософії. У зрілому віці був присвячений в жерці. Подейкували, що він бачив великого князя тьми і знайшов велику силу. У тому ж місті жила Іустина, яка прийняла християнство і намагалася навернути у віру своїх родичів. Там же мешкав і юнак по імені Аглаид, який намагався спокусити Іустину і звернувся до Кіпріану, знаючи про його здібності і сили. Що б не робив Купріян, дівчина залишалася непохитною. Саме після цього і сам Кіпріан повірив в Христа, покаявся і прийняв хрещення. Після цього він сам став проповідувати християнство, і багатьох людей навернув. Сталося навіть так, що всі капища опинилися в занедбаному стані, оскільки нікому було приносити жертви поганським богам.

Що стосується Іустини, то вона після цього стала ігуменею у одному з місцевих монастирів. Під час гонінь, організованих у відношенні християн, Іустина та Кипріан постраждали за свою віру і були страчені. Воїн Феоктист, який був стражником імператора, бачачи страждання мучеників, сам увірував у Христа і оголосив себе християнином, в результаті чого також був страчений.

Також 15 жовтня в церкві шанують пам’ять блаженного Андрія. За доданню, з юних років він полюбив храм Божий і Священні книги. Одного разу в сонному баченні блаженний побачив два війська. В одному були мужі в світлому одязі, в іншому – чорні і страшні демони. Ангел Божий, який тримав в руці чудові вінці, сказав Андрію, що вінці ці – не прикраса земного світу, а небесний скарб, яким Господь нагороджує Своїх воїнів, які перемагають чорні полчища.

Традиції, звичаї та обряди на 15 жовтня

Устинью і Куприяна в народі вважали захисниками від бісів, чаклунів і відьом.

Говорили, що це час, в який необхідно позбавлятися від всякої нечисті і мари. Повір’я говорили про те, що, якщо людина 15 жовтня не буде вести себе обережно, то, згідно з прикметами, на нього нападуть злі сили. Вважали, що найбільше страждають від них п’яниці або люди, що нехтують релігійними обов’язками – всі вони вважалися грішниками. Вірили, що риси можуть бути п’яним людям. Вони не тільки лякають людину, але і виснажують його тіло, часто доводять до самогубства. Саме бісів звинувачували у виникненні такої недуги, як біла гарячка. У свідомості селян біси виглядали по-різному: і стандартно, з рогами і копитами, як їх зображують на картинах, і в людському вигляді, і в образі тварин. Також говорили, що риси здатні приймати вигляд іноземців – поляків, ефіопів і литовців, ченців і воїнів. Вони можуть не просто з’явитися людині, але і вселитися в нього. Роблять це за допомогою наговору, який передається з водою, поцілунком, їжею, подихом або дотиком.

15 жовтня був кінець золотої осені, і починалися справжні холоди разом з листопадом. Всі польові роботи до цього часу вже були закінчені. Стояла пора весіль і гулянь.

15 жовтня: прикмети і повір’я дня

  1. Якщо іній з’явився, то буде суха і сонячна погода.
  2. Холодний вітер і злива – до суворої зими.
  3. Якщо почався сильний листопад, то скоро похолодає.
  4. Сніг випав – через сорок днів настане справжня зима.
  5. Східний або північний вітер – до холодної зими.

Що не можна робити сьогодні

У цей період зазвичай починається сильний листопад. Селяни з 15 жовтня по 20 листопада сіяли на зиму буряк, морква, кріп, петрушку, пастернак, часник, щавель. Тож не варто байдикувати – потрібно працювати!

Дівчата в цей час продовжували ходити на посиденьки, але в будні дні не грали й не веселилися, а сиділи з шиттям або прядкою. За роботою співали протяжні пісні.

15 жовтня День ангела імені відзначають: Андрій, Анна (Ганна), Борис, Василь, Георгій (Юрій), Давид, Дмитро, Іван, Касіян, Кипріан (Купріян), Костянтин, Михайло, Петро, Степан, Федір, Юстина, Яків. Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела! 

Актуально: Іменинники у жовтні: календар імен тих, кого слід привітати з Днем ангела у жовтні

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев