15 серпня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

15 серпня 2020 світ відзначає День народження телефонного привітання «Алло», Всесвітній день бездомних тварин і Міжнародний день геокешинга.  В Україні – День археолога, в США – День невдач, День бджіл, День розслаблення, День лимонного пирога з безе, в Кореї – День звільнення, в Коста-Ріці – День матері, в Єгипті – свято розливу Нілу, в Індії – День незалежності, в Панамі – День Панама-Велья, в Ліхтенштейні – Національне свято, в Канаді – День акадійцев, в Екваторіальній Гвінеї – День Конституції, в Бангладеш – День жалоби, в Парагваї – День підстави Асунсьйона, в Конго – День незалежності, в Польщі – День Збройних сил.

У церкві 15 серпня вшановується пам’ять святого Стефана – першого мученика, який був прихильником християнського вчення і походив з єврейської діаспори. Згідно з переказами, разом з шістьма одновірцями саме Стефан був обраний у диякони апостолами і повинен був підтримувати порядок, справедливість серед населення. Однак потрібно сказати, що крім цього Стефан також проповідував віру в Христа у Єрусалимі.

Традиції та обряди на 15 серпня

У давнину в цей день плели «Степанов вінок». Вся родина збирала трави для нього. Готовий вінок був повішений у червоному кутку хати. Вважалося, що в ньому живе цілюща сила духу полів. І щоб розбудити її, треба було зробити відвар з декількох травинок вінка.

Також проводився обряд поведінки щодо коней. Викупану тварину господар приводив до джерела і, кинувши туди монетку, напував її. Після цього клали монету в шапку з водою, і кінь пив звідти. Ще її ховали під яслами. Після цього кінь ставав спокійнішим і не боявся нечисті.

15 серпня — Степанів день: історія, традиції та прикмети свята

Народні приказки і прикмети на 15 серпня:

 • Перисті нерухомі хмари, що з’являються вранці – вірна ознака гарної погоди;
 • Яка погода вдень, такою вона буде і в вересні;
 • Павуки плетуть маленькі сіті – скоро буде вітряно;
 • Жаби заквакали – буде дощ, різко замовкли – буде сильний вітер;

15 серпня День ангела імені відзначають: Василь, Іван, Кирило, Платон, Роман, Степан, Тарас, Федір. Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела!

 

15 серпня – Внебовзяття Марії.

Внебовзяття Пресвятої Діви Марії (також Взяття Пресвятої Діви Марії в небесну славуВнебовзяття БогородиціНебовзяття Богородиці; лат. Assumptio Beatae Mariae Virginis) — християнський догмат про взяття Діви Марії на Небеса. Складова вчення Католицької церкви, частини православних, давньосхідних і протестантських церков.

За католицьким догматом, після закінчення земного життя Діви Марії, її душа і тіло були взяті до Небес. Після цього Богородиця була коронована Королевою Небес. У католицькому богослов’ї остаточно не вирішене питання, чи завершення земного життя Богородиці означає її смерть, хоча більшість середньовічних західних богословів уважали, що Пречиста дійсно померла.

Вчення про Внебовзяття існувало в Церкві з часів середньовіччя, але було визнано догматом лише 1 листопада 1950 року Римським Папою Пієм XII в апостольській конституції «Munificentissimus Deus»[en]. Догмат був підтриманий Другим Ватиканським собором у конституції «Lumen Gentium». Святкується 15 серпня. Цьому святові передує піст, який закінчується ввечері 14 серпня.

Існують думки, що термін «Вознесіння Діви Марії» є помилковим, оскільки: 1) «Вознесіння» вживається лише стосовно Христа («Вознесіння Христове»), який сам піднявся («вознісся») на Небеса; 2) «Внебовзяття» (лат. Assumptio) і «Вознесіння» (лат. Ascensio) — різні богословські поняття; Ascensio означає, що Христос сам возноситься (активний стан), а Assumptio — що Марію підносить Христос (пасивний стан)

Батьки церкви

У VII—IX століттях на Заході співіснували так звані морталісти, що наполягали на факті фізичної смерті Марії, та їх опоненти — імморталісти. В IX столітті з’явилося апокрифічне послання Псевдо-Ієроніма, що говорило про вознесіння душі (але не тіла) Марії на небо і посмертної нетлінності її тіла. Послання Псевдо-Августина також говорило про тілесне вознесіння (і душі і тіла). До помірних морталістів належали Тома Аквінський, Бонавентура та Йоан Дунс Скот, які відстоювали принцип гармонії природи та благодаті, визначені для Діви Марії.

Свято

Взяття Богородиці в небесну славу відзначається як церковне свято. Існує традиція в цей день приносити перші плоди нового врожаю в дар церквам та каплицям, присвяченим Діві Марії. Свято супроводжується урочистими богослужіннями, церковними процесіями й театральними дійствами.

Копти святкують його 22 серпня й називають «Взяття Богородиці в Небесну славу». У середньовічній Баварії Внебовзяття відзначалося 13 вересня, хоча деякі дієцезії (у Бранденбурзі, Майнці, Франкфурті та ін.) відзначали його 23-го, посилаючись на одкровення святої Єлизавети з Шонау та святого Бертрана, згідно з якими Марія була взята на небо на сороковий день після смерті.

Держави, де Внебовзяття Діви Марії  — неробочий день:

 • Австрія
 • Бельгія
 • Бурунді
 • Німеччина в землях з переважно католицьким населенням: Баварія, Саар.
 • Гвінея
 • Греція
 • Грузія
 • Іспанія
 • Італія
 • Колумбія
 • Литва
 • Люксембург
 • Польща
 • Португалія
 • Словенія
 • Франція

15 серпня - Внебовзяття (взяття на Небеса) Діви Марії.

0 Комментариев