15 лютого: яке сьогодні свято?

news

Християни східного обряду відзначають 15 лютого одне із 12 найголовніших церковних свят року — Стрітення Господнє.

Назва Стрітення у старослов’янській мові означає “зустріч” або ж “радість”. І отримало воно таку назву через те, що у цей день новонароджений Ісус Христос зустрівся з праведником Симонеоном і пророчицею Анною. Саме вони впізнали у малюкові нового Месію.

Сталось це, коли на сороковий день після народження Ісуса, діва Марія принесла його в Єрусалимський храм на посвяту. Старець Симонеон, якому було провіщено жити, аж поки той не зустріне людського спасителя, одразу ж заявив, що цей малюк — син Божий. Пророчиця Анна підтвердила, що бачить перед собою майбутнього спасителя людського роду.

Історія святкування ж цього дня сягає III і IV століть — саме тоді згадки про Стрітення вперше зустрічаються у творах християнських святих. А офіційно у всій Візантійській імперії цей день було визнано святом у 542 році за правління імператора Юстиніана.

Стрітення символізує не тільки зустріч Старого і Нового Завітів та явлення немовляти Ісуса світові. У народному побуті цей день здавна вважався зустріччю зими із весною.

Стрітення відзначають на 40-й день після дня народження Ісуса Христа. Урочисто відзначати його почали з кінця V століття.

Відзначають його в пам’ять про те, як Марія принесла до Єрусалимського Храму Ісуса Христа на 40-й день після Його народження. Закон описаний у Старому Заповіті постановляв, що жінка, яка народила хлопчика, 40 днів (а дівчинку — 80 днів), була ритуально нечистою. Після проходження цього часу для очищення кожна мати мала принести до святині однорічне ягня на цілопальну жертву як знак визнання над собою найвищої Божої влади і подяки, та голуба чи горлицю — як жертву очищення від гріхів. Коли ж жінка буде бідна, і неспроможна придбати ягня, то принесе вона лише дві горлиці.

Після цього жінка вважалась очищеною (Лев. 12:1-8). Згідно з цим Законом, з часу визволення євреїв із єгипетського полону, також кожне перше немовля чоловічої статі належало Богові і його треба було приносити до храму на 40-й день після народження. Марія, в покорі, виконує припис Закону приносить у жертву дві горлиці (Лк. 2:23-24).

Коли Марія разом з Йосифом принесла Ісуса до храму, їх зустрів там сивий старий Симеон, який чекав зустрічі з Господом вже багато років. Згідно з Євангелієм від Луки, Симеон був праведником і від Духа Святого був звіщений, що він зможе вмерти лише тоді, як побачить Ісуса Христа. Те й здійснилося — Симеон міг одержати тепер вічний спокій. Перед смертю старець Симеон сповістив, що Немовля, яке йому нарешті судилося побачити, вийде «на служіння спасіння людей».

Другою особою, що зустріла Ісуса в храмі була пророчиця Анна, про що також свідчить Євангеліє від Луки

Звершивши все згідно з законом Господнім, Марія і Йосиф повернулися до Назарету в Галілею.

15 лютого в церквах святять воду і свічки. Освячені на Стрітення свічки називаються “громничними”, адже їх запалюють і ставлять перед образами під час сильної грози, щоб захистити людей від грому. Якщо людина боїться блискавки грози, то свічка здатна вгамувати страх.

Цікаві факти про Стрітення Господнє

  1. У США і Канаді до свята Стрітення Господнього, який там відзначають 2 лютого, приурочене знамените народне свято – День бабака.
  2. Стрітення Господнє – в деяких країнах ще й День православної молоді. Ідея цього свята належить Всесвітньому Православному Молодіжному Руху – «Синдесмосу». У 1992 році з благословення всіх глав Помісних Православних Церков «Синдесмос» затвердив 15 лютого як День Православної молоді.
  3. Відомо, що одна з найбільш древніх фресок Стрітення знаходиться в Києві, а саме в Кирилівській церкві. Датується вона ХІІ століттям.

Стрітення: що не можна робити

Заборони в цей день схожі з іншими релігійними святами. Так, на Стрітення не рекомендується виконувати важку фізичну працю, лихословити, сваритися. Вважається, що це може спричинити негативні наслідки в майбутньому. Заборонені далека дорога, прибирання в будинку, гроші на кухонних столах.

Прикмети на 15 лютого Стрітеня Господнє

  • Вода капає з дахів – буде затяжна весна, якщо тепло, а з дахів не капає – весна буде рання і суха.
  • Якщо цього дня немає сонця – чекай суворих морозів.
  • На Стрітення холодно – скоро почнеться тепла весна.
  • На Стрітення тепло і сонячно – весна буде теплою.
  • Цього дня йде сніг – весна буде затяжною і дощовою.
  • Якщо на Стрітення під дахами видніються бурульки, то буде хороший урожай кукурудзи.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев