15 листопада: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

15 листопада 2020 світ відзначає День шоколадного кексу, Всесвітній день вторинної переробки, Всесвітній день пам’яті жертв дорожньо-транспортних пригод, День письменника в ув’язненні та Всесвітній день гіпнородів.

В Україні – День працівників сільського господарства, у США – День філантропа, День бандт-кексу, День «Я люблю писати», День «мисливиць» на чоловіків, День очищення холодильника, День пряного печива, День барабанщика, в Шрі-Ланці – День посадки дерев, у Бельгії – свято короля, в Казахстані – День фінансиста і національної валюти, в Японії – свято дітей «Сіті-го-сан», в Австрії – День святого Леопольда, в Індії – свято «Говардхан Пуджа», у Німеччині – День народної жалоби, у Бельгії – День німецькомовної спільноти, у Бразилії – День проголошення республіки.

Церковний календар: листопад 2020

У церкві 15 листопада вшановується пам’ять пророка Авакума, який є восьмим з 12 апостолів

15 листопада Авакуму молилися про те, щоб діти міцно спали. Існував навіть спеціальний обряд, що проводився знахарями. Все робилося таємно від оточуючих людей.

Цей день присвячувався вогню. У будинках розтоплювали печі, біля яких грілися всі члени сім’ї. Вечорами, щоб скоротати час, розповідали один одному різні історії.

Люди вірили, що загадане в цей день бажання обов’язково збудеться. Тому дорослі будували плани на майбутнє і ділилися своїми роздумами.

Наші предки вірили, якщо до заходу сонця попросити прощення у людей, яких образив, то життя стане легшим і веселішим

Також вважали, що у цей день добре купувати одяг і він довго прослужить. Головне – вибирати не найдешевший.

15 листопада – Святкування на честь ікони Божої Матері Шуйської (Смоленської)

Смоленська ікона Божої Матері (Шуйська)

Смоленська ікона Божої Матері (Шуйська)

У цей день Православна Церква вшановує чудотворну ікону Божої Матері Шуйської (Смоленської), написану в 1654–1655 роках у Воскресенському приході міста Шуї Володимирської єпархії. Святому лику приписують багато чудесних зцілень, особливо від очних хвороб. Є переказ, що від ікони отримали зцілення від біснування юнак Яків й багато інших хворих.

15 листопада – День святих Акіндіна і Пігасія

15 листопада - День святих Акіндіна і Пігасія

15 листопада – День святих Акіндіна і Пігасія

В церковному календарі це дата вшанування пам’яті святих Акиндіна, Пігасия, Анемподиста, Аффонія, Єлпидифора та інших мучеників. У народі день також називали Житницями, так як на Акиндіна було прийнято молитися про збереження зерна. Інші назви свята: «Акиндінів день», «Акундинів день», «Житниці».

15 листопада: традиції та звичаї

Принято було саме на Авакума читати спеціальні замовляння від безсоння.

Часто цим займалися знахарі і цілителі, тим більше що напередодні вони відзначали своє свято, і клієнтів у них було більш ніж достатньо, адже вони тлумачили прикмети і проводили ритуали.

15 листопада молилися про те, щоб діти міцно спали. Існував навіть спеціальний обряд, що проводиться знахарями. Все робилося таємно від оточуючих людей. Пізно ввечері знахарка несла дитину в курник, три рази обмивала його водою і примовляла: «Кури білі, кури рябі, кури жовті, кури строкаті, кури чорні, візьміть свої ночници, а немовляті дайте добре здоров’я і сон». Далі знахарка три рази спльовувала і одягала свіже плаття на дитину. Вважалося, що це допомагає позбавити його від дратівливості і плаксивості. Предки говорили про те, що це недуга, який викликається особливими злими істотами, непомітними для людського ока. Їх можна тільки викурити, открічать, заговорити або передати. Однак дуже важливо спочатку з’ясувати причину з’явилася проблеми. Так, говорили, що дитину могли просто наврочити. Був поширений обряд передачі. Для цього дитину брали на руки і говорили на ранкову зорю. Після цього вважалося, що дитина буде добре спати. Робилися змови на воду, якої потім вмивалися.

В іншому ж, це був звичайнісінький день, в який просто виконували домашню роботу. Дівчата проводили посиденьки, але не веселилися, а займалися шиттям, прядінням, рукоділлям і т.д. Важливо було напрясти якомога більше до найближчих свят.

На вулицях до 15 листопада вже лежав сніг, а тому, і дорослі і діти з задоволенням каталися на санях. Могли навіть просто збити дві дощечки, облити їх водою і залишити на морозі. Виходили міцні і надійні сани. Також могли використовувати і дерев’яне корито – в нього поміщалося кілька людей. Дівчата запрошували вподобаних хлопців до себе в сани. Примічаті, хто з ким сіл – ті, швидше за все, і одружаться.

Народні прикмети на 15 листопада

  • Що цього дня загадаєш – те незабаром і збудеться.
  • Якщо до заходу попросити вибачення у всіх, з ким нещодавно посварився, – жити стане легше і клопоту буде менше.
  • Одяг, куплений 15 листопада, довго прослужить. Але якщо він буде надто дешевим – користі від нього не буде жодної.
  • Якщо у молодої дівчини раптово заб’ється серце – десь поруч бродить її майбутній суджений.
  • Бездоріжжя на дорогах – тепло триватиме до початку грудня.
  • Снігурі кричать – скоро морози настануть.
  • Синиці і галки літають по двору – до снігопаду.
  • Небо хмарами затягнуте – до відлиги.
  • Хмари проти вітру пливуть – до снігопаду.

Що не можна робити 15 листопада

1. Не їдьте в далеку дорогу, краще провести день вдома з друзями та близькими.

2. Не варто з’ясовувати стосунки, звертатися за допомогою, зустрічатися з недругами і недоброзичливцями. Є ризик спровокувати конфлікт.

Іменини у Маркіяна, Костянтина, Дем’яна, Івана і Кузьми. Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела!  

Іменинники в листопаді: кого вітати з Днем ангела наступного місяця?

0 Комментариев