15 березня: яке сьогодні свято?

news

Сьогодні, 15 березня 2020 року у церковному календарі святкування ікони Божої Матері, день пам’яті святителя Арсенія та день пам’яті святого Феодота Киринейського (або Вітронос).

Цього дня відзначають Всесвітній день захисту прав споживачів.

Для православної церкви 15 березня – це день вшанування пам’яті святого мученика, єпископа Феодота Киринейського. У народі його прозвали Вітроносом, оскільки в цей час зазвичай дмуть потужні вітри.

У Федотів день огродники сіють на розсаду насіння помідорів, перців, ранньої білокачанної, цвітної та брюссельської капусти.

Згідно з повір’ям, на Федота Вітроноса дуже легко підхопити застуду. Тому є прикмета, що краще в цей день нікуди з дому без особливої ​​потреби не виходити.

15 березня: традиції і звичаї дня

Раніше існувало повір’я, що в цей день закипають всі підземні ключі, виливаючись останньою відлигою на землю. Тому наші предки чекали відлиги.

Євдокія (14 березня) Федота не спитала, весну спорядила. Федот посердиться, та до полудня відійде, і його сонечко припече.

Однак ранньою весною погода не завжди радує. Якщо в цей день замість відлиги траплявся мороз, то в народі говорили: «Федот та не той».

Турбот в цей період у наших пращурів вистачало. Вони поспішали в сад, щоб струсити налиплий сніг з гілок дерев і видалити гілки, зламані вітром. Вистачало роботи і в хаті, і на подвір’ї. Обов’язки розподілялися відповідно до традиційних понять про устрій життя. Вишивання, шиття, прядіння, приготування їжі, догляд за худобою були жіночими обов’язками. Чоловіки взимку заготовляли дрова, проганяли смолу, займалися промислами, полювали.

На початку весни представники сильної статі готували сільськогосподарський інвентар, який дуже скоро вже стане в нагоді. Найближчим часом на них чекала робота в полі. За традицією, старший син оре, батько сіє, а молодші сини боронять. Дівчата і незаміжні жінки під час посівної в городах садили овочі, займалися рукоділлям і допомагали по господарству.

Після закінчення посівної починали готувати поля під озимі. Працювали до самого сінокосу. Жінки і дівчата ходили до березових гаїв збирати бересту, з якої робили скриньки, шкатулки, кошики для збору ягід, різноманітний посуд, що володіє надзвичайними властивостями. Такий посуд не пропускає вологу, зберігає температуру (навіть в спекотний літній день квас і молоко, налиті в нього, залишаються холодними). У берестяному посуді зберігали мед, засолювали гриби, квасили капусту.

Якщо збір берести був жіночим заняттям, то посуд з неї виготовляли вже чоловіки.

Прикмети на 15 березня

  • Сніг іде вранці – чекайте гарного врожаю зернових культур.
  • Заметіль і снігопади на Федота Вітроноса – прикмета того, що перша трава з’явиться дуже пізно.
  • Довгі бурульки – весна буде довгою.
  • Якщо дме теплий і південний вітер, то літо, за прикметами, буде дощовим і теплим.
  • Холодний північний вітер зі снігом віщує відповідно холодне літо.
  • Сонце світить опівдні – це гарний знак, і можна розраховувати на багатий урожай хліба.
  • Вітер на Федота вважався нещасливим, оскільки міг “надути” будь-яку хворобу.

У неділю, 15 березня, іменини відзначають власники таких імен: Федот, Йосип, Микола, Арсеній.

0 Комментариев