14 жовтня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

14 жовтня 2020 року відзначається велике свято Православної Церкви — Покров Пресвятої Богородиці і Пріснодіви Марії. А також в цей день відзначають День українського козацтва, День захисника України та День створення Української повстанської армії

14 жовтня – один день в історії України. Oles Honchar Kherson regional universal scientific library

До теми: Чотири великих свята в один день: добірка листівок до визначних дат і свят 14 жовтня

14 жовтня – Покрова Пресвятої Богородиці

Покрови Покрова Пресвятої Богородиці

Велике православне свято Покрова Пресвятої Богородиці присвячене чудесному явищу Богоматері віруючим. За переказами, в цей день військо давніх русів на чолі з Аскольдом взяло в облогу центр православ’я – Константинополь. Жителі візантійської столиці звернулися з молитвою і проханням про порятунок до Богородиці. І вона, за розповідями, з’явилася перед людьми та вкрила їх своїм покровом (омофором). Після цього вороги вже не могли побачити цих людей.

Актуально: Іменинники у жовтні: календар імен тих, кого слід привітати з Днем ангела у жовтні

Свято встановлене на честь події, що сталася в 910 році в Константинополі. Місто було оточене ворожими військами, жителям залишалося тільки молитися і просити допомоги в Господа. Під час одного з богослужінь над людьми, що молилися, розкинула своє головне покривало (омофор) Божа Матір, підкріпивши тим самим їх дух і силу, і захистивши від бід. Богородиця своїм Покровом посилає нам всім любов і радість.

Здавна люди вірили, що Покрова приносить щастя, кохання і благоденство. Саме тому в цей час призначали весілля. Часто 14 жовтня випадає перший сніг, який асоціюється з весільним покривалом або фатою.

А ще в цей день прощалися з осінню і зустрічали зиму: На Покрову до обіду осінь, а після обіду – зима.

Якщо на Покрову вітряно – буде великий попит на наречених, якщо напередодні вночі випаде сніг – буде  багато весіль.

Щоб прожити зиму в достатку і теплі, проводили обряди. У цей день господині перший раз розводили вогонь у печі, причому обов’язково використовували гілки плодових дерев – щоб наступного року сади дали хороший урожай, а сім’я процвітала. А ще – щоб в оселі завжди було тепло і затишно.

До свята Покрови утеплювали житло і пекли млинці. Перед тим, як сідати за святковий стіл, господиня обходила всі кутки з тарілкою і тільки після цього, прочитавши молитву Пресвятій Богородиці, пробувала їх на смак. Також для застілля пекли спеціальний Покровський коровай, яким пригощали всіх родичів і сусідів. А залишки короваю сушили і ховали до Великого посту.

Всі головні обряди 14 жовтня виконувала жінка, господиня будинку. В цей день кожна мати намагалася захистити дітей покровом від усіх бід. Для цього, тримаючи в руках ікону Богородиці, жінка ставала на лаву, щоб опинитися над близькими, як колись у храмі Діва Марія з покривом з’явилася у повітрі над віруючими. Всі діти в родині, незалежно від віку, опускалися на коліна, і мати казала: Як Цариця Господня покровом землю всю накриває, так і я плід лона свого накриваю від усякої напасті. В ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь.

Для дівчат і хлопців починалася пора посиденьок, коли довгими осінніми та зимовими вечорами дівчата пряли та вишивали під народні пісні.

Вважається, що Пресвята Богородиця бере під свій захист молоді родини, тому весілля й вінчання намагалися справляти саме в цей день.

Одна з відомих традицій полягала в тому, що в ніч на Покрову молодята замість матраців споруджували собі ложе з 21 житнього снопа. Це було своєрідною гарантією щасливого сімейного життя.

Обряд з віником

Для даного ритуалу купіть новий віник. Ввечері 14 жовтня підметіть ним в будинку підлогу, а сміття зберіть на білу хустку. При цьому читайте замовні слова: «Як у будинку підмітаю підлогу, так женихів до себе закликаю. Як сміття на хустку збирається, так в мій будинок свати з’їжджаються». Тепер зав’яжіть хустку вузлом і сховайте де-небудь ближче до порога.

Обряд з вузликами

Вам знадобиться дві однакові по довжині мотузки або стрічки. Пов’язуйте їх міцними вузлами і вимовляєте при цьому змову: «Як міцно ці дві мотузки зв’яжуться, так міцно до мене суджений причепиться. Як кінці у вузол заплітаються, так наші долі з’єднуються. Бути нам одним цілим. Моє Слово вірне. Амінь». Розташуйте пов’язані мотузки біля порогу або над вхідними дверима, відтепер це ваш талісман по залученню женихів.

Обряд з обручкою

Заговорювати потрібно обручку, яка дісталася у спадок від предків — бабусі, прабабусі. Особливо добре, якщо господиня колечка прожила зі своїм чоловіком довго і щасливо. Також вам знадобляться свічка, чиста вода (краще всього джерельна або колодязна) і блюдце. В ідеалі виконувати ритуал на зростаючу фазу місяця.

Налийте в блюдце воду, покладіть кільце і поставте на підвіконні так, щоб на нього потрапляло місячне світло. Поряд розташуйте і запаліть свічку. Прочитайте змову: «Як дружно жили мої предки, так і ми з моїм судженим в мирі та злагоді довго проживемо. Вода все почула, місяць все побачив. Мова, ключ, замок. Амінь».

Залиште колечко в блюдці на всю ніч, а самі лягайте спати. Вранці загорніть кільце в новий носовичок і завжди носіть з собою як талісман на залучення любові. Водою з блюдця збризкайте вхідні двері, щоб скоріше привернути в будинок сватів.

Важливо! Якщо у вас вже є наречений і справа йде до весілля, то призначте цю подію на 14 жовтня. Шлюб, укладений на Покрову, особливо щасливий і на все життя. А ось якщо дівчині в цей день зроблять пропозицію, а вона відмовить, то ще три роки заміж не вийде.

Читайте також: Вихідні у жовтні: коли та скільки відпочиватимемо наступного місяця

На Покрову Пресвятої Богородиці, як і на багато релігійні свята, існують заборони. Віруючі намагаються їх не порушувати, щоб не образити Діву Марію і не залишитися без її захисту.

1. У цей день потрібно відмовитися від будь-якої брудної роботи: не можна прати, прибирати, копати. Також в руки не потрібно брати голку для шиття.

2. На Покров категорично заборонено лаятися і свариться, особливо з близькими людьми.

3. На свято не можна вживати алкоголь. Також протягом дня бажано не готувати серйозних страв, потрібно починати готуватися тільки ближче до вечері.

4. Також в цей день не потрібно позичати гроші або самим брати в борг.

5. Сім’ям, де є незаміжня дівчина, не можна відмовляти сватам. Вважається, що якщо в цей день відмовитися, то дівчина може залишатися самотньою ще протягом 3 років.

Народні прикмети на 14 жовтня

  • Журавлі вже відлетіли – чекай ранню зиму
  • Випав сніг – прикмета, що зима буде сніжною і морозною
  • Яка погода на Покрову, такою і буде вся зима
  • Зіграєш весілля на Покрову – за прикметами життя в шлюбі буде щасливим

14 жовтня День ангела імені відзначають: Олександр, Олексій, Віра, Георгій, Іван, Михайло, Микола, Петро, Роман, Савва. Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела! 

 

Читейте також: Що подарувати чоловіку на День захисника: 30 варіантів презентів

0 Комментариев