14 січня: яке сьогодні свято?

news

14 січня в Україні потрійне свято. Християни східного обряду святкують Василія Великого, Обрізання Господнє і перший день нового року за старим стилем.

Василій Великий – архієпископ Кесарії Кападокійської, вселенський вчитель Церкви (IV cтоліття нашої ери). 14 січня вшановують його пам’ять. Церковні джерела характеризують Василія Великого як аскета, богослова і вченого, автора кодексу чернечого життя. Саме йому належить вислів: “Скільки віднімеш від тіла, стільки додаси сили душі”.

Також Василя Великого вважали покровителем землеробства, і саме тому цього дня основним обрядом було засівання осель збіжжям. Перший посівальник на Новий Рік, зазвичай, приносить до хати щастя. Вважається, що дівчата щастя не приносять, тому й посівати їм не годиться.

Особливість богослужіння в цей день полягає в тому, що звершується Літургія, написана самим святителем. Вона — перша з десяти Божественних літургій, служіння яких встановлене у певні дні року. Порядок, зміст та чин Літургії Василія Великого відрізняються від Літургії Іоана Златоуста більш об’ємними молитвами і протяжною мелодикою піснеспівів.

Обрізання Господнє

14 січня за новим стилем Православна Церква святкує Обрізання Ісуса Христа. На восьмий день після народження Ісуса, за єврейським звичаєм, відбувся обряд обрізання Христа, після якого дитині й дали ім’я, провіщене ще архангелом Гавриїлом в день передання благої вісті Діві Марії, – Ісус.

Перший день нового року

Цього дня звершується молебень на новоліття. За старим літочисленням 14 січня випадав перший день нового року. Справа в тому, що православна церква живе за юліанським календарем, тому що життя й діяння Господа нашого Ісуса Христа відбувалися в часи, коли діяв саме юліанський календар. В його основі – так званий “літургічний” рік. Його розбіжність з новим, григоріанським календарем становить 13 днів, тому й Новий рік православні християни святкують не з 31 грудня на 1 січня, а з 13 на 14 січня.

Прикмети на 14 січня

  • Якщо людина народилася в день Василя, то, згідно з повір’ями, він буде дуже багатим. В якості оберега йому рекомендується носити яшму.
  • Якщо небо ясне і зоряне – буде багатий урожай ягід.
  • На Василя туман – до урожаю.
  • Якщо 14 січня багато пухнастого інею на деревах, рік буде багатий на мед.
  • Заметіль вечора на Василя віщує великий урожай горіхів.

Що не можна робити 14 січня

  • Цього дня не можна лаятися і лихословити, думати про погане, оскільки як зустрінеш Новий рік, так його і проведеш (нехай навіть мова про старий Новий рік).
  • Не можна позичати гроші, щоб не бути в боргах весь рік.
  • Вважається, що якщо в цей день надіти обновку, то протягом всього року буде супроводжувати удача.

А для захисту будинку і сім’ї від псування сьогодні проводять такий ритуал:

1. У храмі придбайте три свічки.

2. Коли всі домочадці розійдуться по своїх справах, і ви залишитеся вдома самі (щоб ніхто не заважав і не відволікав в цей момент), візьміть всі три свічки в ліву руку і запаліть їх. Починаючи від вхідних дверей, просувайтеся по периметру всього будинку у напрямку ходу годинникової стрілки.

3. Правою рукою перехрестіться і вимовляйте при цьому змову:

«Я, раба Божа (ім’я), свій дім, поріг і сім’ю заговорюю, і оберіг Господній на них покладаю. Від нечисті та чаклунства вдень і в ночі, від страшної порчі від води, голок та у печі. Хто з поганими намірами до нас зайде, той нехай на себе все псування забере. Мої слова вірні і праві. Язик, ключ, замок. Амінь».

 

0 Комментариев