13 квітня: яке сьогодні свято?

news

13 квітня  православні вшановують святого Іпатія. Йому моляться про вагітність і просять вилікувати від безпліддя. Також до святого Іпатія звертаються, якщо в матері мало молока або у породіллі кровотеча.

13 квітня: традиції і звичаї дня Святого Іпатія

У минулі часи наші предки відвойовуючи місця під ріллю, займалися підсічно-вогневим землеробством, заснованим на випалюванні лісу і посадці на цьому місці культурних рослин, і називали себе огнищанами. На обраному місці дерева рубали взимку, коли рух соку був припинений. У глухих лісів відвойовували місця не тільки під ріллю, а й під поселення.

Після вирубування дерев розводили вогнище, щоб спалити обрубані гілки і кору, а також випалювали пні перед викорчовуванням. Удобрена деревним попелом земля є особливо родючої і протягом декількох років приносить хороші врожаї. Коли ґрунт виснажувався, хлібороби кидали ділянку і йшли освоювати нові території.

Випалені ділянки називалися вогнищами. Главу родового вогнища звали огнищанин. Згодом огнищани ставали орачами і сіячами. Саме на честь цього способу ведення сільського господарства в селах 13 квітня відзначалося свято, що отримало назву Вогнище.

У цей день наші пращури вшановували вогнище, з вдячністю і любов’ю згадуючи своїх прабатьків, які зуміли знайти і обжити це місце. На грядки або хлібну ниву з печі селяни виносили вугілля і палаючі головешки, щоб земля була родючою і ніщо не шкодило майбутньому врожаю.

Огнищанками називали селянок, що з’явилися на світ в цей день. Іменинниця несла в поле вугілля, взяті з печі, розводила багаття, через яке всі мешканці села стрибали, щоб очиститися. Ще через вогонь протягували борони і сохи – основні сільськогосподарські знаряддя. У таких обрядових вогнищах було прийнято палити зламані і непотрібні речі, тим самим очищаючи житло від всього поганого.

За старих часів була і соха, яку називали огнищева. Вона була з прямим сошником, що дозволяло їй легше стрибати через коріння дерев.

У цей день білили дерева і приводили в порядок сад, спалювали сміття і торішнє листя, прибирали в будинку. Все, що підлягає ремонту, бажано виправити сьогодні. Щоб будинок від пожежі убезпечити, 13 квітня треба спалити непотрібну річ.

Народні прикмети 13 квітня на погоду:

  • сонячний день – до теплого літа;
  • ранковий туман стелиться хмаринки – до дощу, на землю падає – до сухої погоди;
  • дощ з ранку – до мокрого літа;
  • вода в річці піниться – до дощу;
  • у берези і клена соку додалося – до потепління;
  • березовий сік несмачний – до хорошого врожаю хліба.

13 квітня – що не можна робити, а що потрібно

Щоб захистити будинок від пожежі – за повір’ям, потрібно на Іпатія спалити якийсь непотріб.

Традиції Страсного тижня наказують, що у Великий понеділок у будинку потрібно закінчити всі великі домашні справи, включаючи прибирання і ремонт.

У цілому, Страсний тиждень по днях виглядає так:

  • з понеділка по середу – закінчують всі роботи в будинку, саду і городі,
  • у Чистий четвер печуть паски і фарбують яйця;
  • у Страсну п’ятницю не можна нічого: ні їсти, ні пити, ні працювати, ні веселитися – тільки моляться і думають про духовне;
  • у Велику суботу закінчують все, що не закінчили за тиждень: дофарбовують яйця, печуть паски, хто не встиг – і починають освячувати паски, кулічі й яйця;
  • неділя – Великдень 2020.

13 квітня День ангела відзначають: Веніамін, Інокентій, Ганна, Іпатій, Акакій, Аполлінарій, Влас, Яків.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев