10 жовтня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

Сьогодні 10 жовтня 2020 року відзначають

  • Всесвітній день психічного здоров’я
  • Європейський день боротьби за скасування смертної кари
  • День працівників стандартизації та метрології України

У церкві 10 жовтня вшановується пам’ять святого Саватія Соловецького, який відомий не тільки як преподобний російської православної церкви, а й як засновник Соловецького монастиря.

Свій постриг він прийняв у Білозерському монастирі, однак зовсім скоро відправився на острів Валаам, де жили інші іноки, і там можна було вести більш суворий спосіб життя. Братія здивувалася, яким смиренням і терпінням володів Саватій. Дізнавшись про те, що недалеко, в Білому морі, є острів, Саватій вирішив відправитися туди в супроводі інока Германа, який до цього часу самотньо жив у лісі. Прибувши на острів, старці водрузили там хрест, поставили келію. Вже після смерті Саватія там стали селитися інші пустельники, в результаті чого, на цьому острові виник всім відомий Соловецький монастир.

10 жовтня бджолярі намагаються закінчити приготування до зими.

Зокрема, прибирають у бджоляник останні вулики. Господині 10 жовтня пекли спеціальне печиво з медом, яке з’їдали всією сім’єю на сніданок.

Говорили, що 10 жовтня небесний покровитель бджіл, Саватій Пчільники, закриває всі вулики на зиму, а тому, потрібно завершити всі роботи, пов’язані з бджільництвом. Дітям веліли помолитися святому Саватію, оскільки бортництво і бджільництво вважалося справою, яка вимагає абсолютної моральної чистоти. У народі ж вірили, що діти у віці до 12 років безгрішні.

Традиції та обряди на Саватія Пасіка

Саватій Соловецький є покровителем бджіл, за те й був прозваний людьми Бджолярем.

В цей день підходить до кінця народне свято «бджолина дев’ятина». Дев’ять днів бджолярі готують вулики до зими. В деяких місцевостях будь-яка інша робота на Саватія вважається гріхом.

В цей день пасічники просять дітей до 12-ти років помолитися святому покровителю про те, щоб бджоли перенесли зиму без втрат і в наступному році змогли дати хороший збір меду. Це роблять дорослі тому, що бджільництвом і бортництвом (видобутком меду диких бджіл, лісовим бджільництвом) можуть займатися тільки ті, хто володіє духовною чистотою. Діти ж до 12 років визнані безгрішними.

Господині з раннього ранку випікають спеціальне печиво з медом до сніданку, на який збирається вся родина.

Народні прикмети на 10 жовтня

Суха погода 10 жовтня – зима пізно настане

Гроза на Саватія – зима буде безсніжною, короткою і досить теплою

Якщо шишок на ялинах і соснах 10 жовтня небагато, то зима не буде суворою

Хмари 10 жовтня пливуть у напрямку з півдня на північ – погода буде похмурою, і навпаки

Чого не можна робити 10 жовтня

День добре підійде для пошуку роботи, навчання і набуття мудрості. Але вважається, що іншими справами, крім занять бджолами, не можна займатися, так як це – гріх. Та й все зроблене не принесе користі. Також не можна ходити в ліс, інакше можете заблукати. Якщо сильно треба, візьміть з собою пиріжок і залиште його на пеньку для Лісовика.

Читайте також: Вихідні у жовтні: коли та скільки відпочиватимемо наступного місяця

10 жовтня День ангела імені відзначають: Аристарх, Зінаїда, Ігнат, Каллістрат, Марк, Савватій, Павліна, Франциск. Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела! 

0 Комментариев