10 лютого: яке сьогодні свято?

news

Сьогодні, 10 лютого, у світі відзначають День безпечного Інтернету. 

За календарем віряни вшановують пам’ять проповідника та богослова Єфрема Сирина, якого відносять до святих. А в народі відзначають День домовика, якому усіляко сьогодні намагаються догодити.

Єфрема Сирін – видатнийо наставник духовного життя, один з учителів Церкви ІV століття, автор невеликої, але чи не головної великопісної молитви «Господи і Владико живота мого…», яку так і називають – «молитвою Єфрема Сиріна».

Його спадщина надзвичайно широка і включає в себе тлумачення на Святе Писання, проповіді та повчання, численні гімни і молитви, які ввійшли частково в сучасне богослужіння. Ще за життя преподобного вони були переведені на грецьку мову.

Примітно, що у Єфрема існує безліч прізвиськ: вітродуй, запечник, примовник, цвіркуновий захисник. Відповідно, і традицій з його днем було пов’язано багато.

Повір’я на Євремів день

Так, наші пращури вірили, що в цей день потрібно було підмести підлогу в будинку віником з полину, який міг уберегти оселю як від нечистої сили, так і від поганих людей. Також за прикметами цього дня судили про майбутнє літо: вітер на Єфрема віщував дощі і вогкість.

Цо не можна робити 10 лютого:

Ухилятися від роботи. Домові дуже не люблять ледарів, тому якщо щось запланувала зробити – обов’язково втіли в життя, якщо не хочеш накликати на себе праведний гнів. Особливо важливо підтримувати порядок в домі.

Залишати немитий посуд. Домові особливо люблять чистоту, тому 10 лютого не можна бути брудною і тримати в грязі будинок, і в першу чергу це стосується немитого посуду, яку багато хто любить збирати до кращих для миття часів.

Всесвітній день зернобобових

Щорічно 10 лютого за рішенням ООН відзначається Всесвітній день зернобобових. Це молоде свято, оскільки його встановлено резолюцією Генеральної Асамблеї ООН у грудні 2018 року. Ініціатором свята став уряд Республіки Буркіна-Фасо. В офіційному зверненні представників африканської республіки до ООН відзначалося, що встановлення свята є продовженням приділення уваги зернобобовим, як сільськогосподарським культурам, які відіграють велику роль у вирішенні продовольчих проблем, формуванні здорового способу життя людини.  Також у зверненні вказувалося на позитивний вплив зернобобових культур на родючість ґрунтів. День домовика У цей день відзначають народне свято

День домовика (Кудеси).

За традицією, наші пращури спілкувалися з домовиком, або ж просто веселилися, наспівуючи музику з такими словами: Дідусь-сусідушка! Їж кашу, але хату бережи нашу! Якщо дідусь-сусідушка на Кудеси залишиться без гостинців, то з доброго захисника домашнього вогнища, він перетвориться на злого духа, який може створити великі неприємності у будинку. Після вечері домовику потрібно обов’язково залишити горщик каші, обкладений гарячим вугіллям, щоб каша не охолола до півночі, коли домовик прийде вечеряти.

Народні прикмети на 10 лютого

 • Не можна вбuвати комах в будинку – домовик розсердиться.
 • Якщо в цей день людина заxворіла, або трапилася бiда – звинувачували домашнього пустуна.
 • Щоб втихомирити домового, різали опівночі чорного півня, змочували віник в його кpові і ретельно підмітали будинок і двір. Потім ставили в кут горщик каші, щоб “хазяїн” покуштував гостинець і більше не капостив.
 • Вітер подув в цей день – весь рік буде непогожим і дощовим.
 • Над лісом повітря густе, небо темно-синє – скоро буде тепло.
 • Ліс почорнів – до відлиги.
 • Щоб домовик не бушував, дівчата і жінки намагалися особливо ретельно вести господарство, не лаятися мaтом, не скaндалити.
 • У багатьох областях до цього дня приурочували ретельне прибирання дому.
 • Хорошим знаком вважалося покласти під грубку трохи солодощів для домового.
 • У цей день любителі підлідного лову можуть сміливо йти на риболовлю – на Єфрема клювання відмінне!
 • У деяких будинках під час вечері господиня накладала їжу і для “господаря”, а потім ласкаво запрошувала його за стіл. Якщо цього не зробити, в будинку будуть пропадати речі.
 • Після полудня жінки в цей день повинні побільше милуватися собою в дзеркалі – це допоможе надовго зберегти красу і молодість.
 • Ті, хто народжується в цей день, вважаються щасливчиками.

У понеділок, 10 лютого, іменини відзначають власники таких імен: Феодосій, Юхим, Георгій, Ісак, Володимир, Яків та Юрій. Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела!

 

0 Комментариев