10 листопада: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

Всесвітній день молоді

Міжнародний день бухгалтера

Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку (англ. World Science Day for Peace and Development)

10 листопада – день Святої Параскеви П’ятниці

10 листопада Православна церква вшановує пам’ять святої Параскеви

Її ім’я стали з’єднувати з ім’ям богині П’ятниці, яка захищає жінок. Тому тиждень, на який випадало 10 листопада, в народі почали називати П’ятницький.

У православного народу свята Параскева П’ятниця завжди користувалася особливою любов’ю. В її честь в давнину будували храми, які називали П’ятницями. Також такі найменування отримували невеликі каплиці, розташовані біля дороги.

За старих часів ікони Парскеви можна було зустріти в кожному будинку. Наші предки вірили, що свята захищає сімейне щастя. Також мучениці моляться про збереження здоров’я домашніх тварин, про зцілення від душевних і фізичних недуг.

Великомучениці Параскеві молилися дівчата на виданні про швидке заміжжя.

Ким була свята Параскева?

Народилася у християнській родині. Жила в III столітті в місті Іконія у Малій Азії. Її побожні батьки щиро молилися до Бога і кожної п’ятниці розважали над муками Ісуса Христа. Коли Бог дав їм донечку, вони назвали її Параскева, тобто П’ятниця. Після смерті батьків Параскева вела тихе християнське життя, повне чеснот, і з любов’ю опікувалась убогими. Добрий приклад її богоугодного життя навернув численних поган до Христової віри. Розлючені жерці запроторили Параскеву до в’язниці.

Коли в час Діоклетіанового переслідування християн до Іконії прибув новий імператорський намісник з наказом судити й мучити християн, до нього привели Параскеву, яка сміливо визнала свою віру в Христа. За це намісник наказав її жорстоко мучити. Під час тортур Параскева віддала Богові свою чисту і невинну душу.

Церковний календар: листопад 2020

10 листопада: традиції і звичаї дня

Стародавні слов’яни 10 листопада вшановували пам’ять богині Макошь – покровительки кравчинь і пряль. Вірили, що вона допомагає людям знайти земне щастя.

У цей день готували будинок до зими, вичищали стійла. Існувала традиція під назвою «лляні оглядини», за якою селяни вихвалялися один перед одним, показуючи льон-первак. Дівчата, таким чином, демонстрували хлопцям наскільки хороші вони господині.

Народні прикмети на 10 листопада

  • Листя з вишні 10 листопада ще не опало – сніг, навіть якщо він випав, то скоро розтане
  • Якщо людина народилася 10 листопада, то її талісманом є онікс
  • Хто багато сміється в цей день, той потім, згідно з прикметами, буде довго плакати. Тому, намагалися поводитися стримано
  • Не можна мити голову, купатися, прати і взагалі, виконувати роботу, яка була б пов’язана з водою. Однак, якщо дитина хворіла, потрібно було відвести його до джерела, щоб змити недуга
  • Перший витріпаний льон обов’язково потрібно освятити в церкві
  • Якщо болить голова або зуб, потрібно помолитися святій Параскеві
  • Не можна в цей день мити підлогу – після смерті в помиях валятися доведеться
  • Не можна чистити димохід на Параскеву – це до нещастя, згідно з прикметами
  • Вагітна жінка не повинна в цей день давати грошей в борг, оскільки так у чужі руки вона віддасть долю своєї дитини

Що можна та чого не можна робити 10 листопада

Колись парубки постилися на Параскеву П’ятницю, щоб випостити собі гарну й хазяйновиту жінку. Дівчата — щоб вдало вийти заміж. “П’ятінка, моя матінка, допоможи хоч ти, шоб мені замуж піти”. Дівчата просили у Параскеви П’ятниці, шоб не був муж п’яниця, шоб були діти непитущі. Для цього заносили в церкву льон або матерію, дарували рушник на ікону.

До початку XX ст. в Україні був звичай “годування” Параскеви-П’ятниці. На Параски, а також у п’ятницю на Страсному тижні господиня накривала стіл білою чистою скатертиною, ставила канун — розведений мед. Кожної п’ятниці протягом року на ніч залишала на столі хліб-сіль, кашу й ложку — “для П’ятінки”.

Коли Бог розподіляв свята, то П’ятниця, за переказами, випросила собі один день на тиждень, щоб дати жінкам відпочинок. Тому вона суворо забороняє жінкам у цей день тяжко працювати, прясти, снувати, ткати і прати білизну.

Кажуть, що дівчатам голову мити і чесатися не можна в п’ятницю, не можна співати і сміятися. “Хто в п’ятницю сміється, той в неділю плаче”. Вірили, що той, хто дотримується щоп’ятниці посту, піде в Царство небесне і ніколи не хворітиме на пропасницю. У п’ятницю утримувалися від подружніх обов’язків, щоб діти не народилися каліками. А сон п’ятничний — віщий. Він збувається завжди. Хоч і через два, хоч і через 10 років.

П’ятниця вважається днем нещасливим для роботи на городі, для початку нової справиНе можна сіяти, орати й сапати, щоб не було граду, бо “в п’ятницю Бог чортів скидав із неба”.

Вихідні в листопаді 2020: скільки відпочиватимемо цього місяця

Остерігаються цього дня щось віддавати або позичати, щоб “не віддати щастя”.

Водночас у п’ятницю добре садити квочку на яйця — усі курчата вилупляться, переважно будуть курки.

Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела!  

Іменинники в листопаді: кого вітати з Днем ангела наступного місяця?

Що і коли святкуватимемо у листопаді 2020

0 Комментариев