10 фотофактів про людські зоопарки, про які мовчить історія

news

Зоопарки існують не тільки для звірів. В історії США і Європи були періоди, коли права людей, які відрізнялися кольором шкіри від європейців, нічого не значили. Втім, як і життя цих людей.

Про це пише gazeta.ua.

В останні десятиліття досить багато зусиль прогресивної частини світу спрямовано на боротьбу з расизмом.

Щоб ще раз акцентувати увагу на цій темі, представляємо вам 10 фактів про таке страшне явище, як людські зоопарки.

1. Американці показували в зоопарку філіппінців.

Після війни між Сполученими Штатами і Філіппінами американці, які здобули перемогу, вирішили далі принижувати своїх переможених ворогів, виставляючи їх на загальний огляд як “дикунів”. Багато філіппінців досі згадують цей ганебний момент в їх історії. Початок Всесвітньої виставки 1904 року в Сент-Луїсі збігся із закінченням війни, тому в Сполучені Штати привезли кілька захоплених бранців (в основному, це були філіппінці з племені ігоротів). Це плем’я стало відомо в Штатах, оскільки у них було прийнято їсти собак. Тому для розваги глядачів прямо на виставці забивали собак, готували їх і згодовували людям в клітках.

2. Індіанців у Європі показували, як тварин.

Більшість людей добре знає, що з корінними американцями дуже погано поводилися протягом багатьох років, проте більшість людей не знає про всі факти, які ретельно приховувалися в історії. Наприклад, той же Христофор Колумб завжди зображується героєм-першовідкривачем. Зазвичай в підручниках історії хіба що згадують про те, що він вивіз неймовірну кількість золота з Центральної Америки. Але мало де говориться про те, що він також викрав сотні місцевих корінних жителів і привіз їх до Європи, де тих виставляли подібно тваринам в сучасних зоопарках. Перша партія цих рабів померла протягом шести місяців, але це анітрохи не збентежило Колумба, який продовжував постійно привозити їх з відкритих мореплавцем островів Центральної Америки.

3. Перший зоопарк з людей.

Хоча Колумб був, безумовно, винен в тому, що людей виставляли напоказ, першою людиною, яка зібрала величезну колекцію людей-експонатів, був ацтекскій імператор Монтесума. Причому, в той час як Сполучені Штати і європейські країни в основному демонстрували як “експонатів” своїх переможених ворогів, Монтесума був більше зацікавлений в генетичних аномаліях і людей з дивним зовнішнім виглядом. З цією метою він створив, можливо, один з перших відомих в історії людських зоопарків. У цьому “паноптикумі” можна було побачити альбіносів, горбанів, карликів і т.д.

4. Сафарі в племені джарава.

Хоча може здатися, що “подивитися на етнічні племена” — це розваги минулих століть, насправді, подібна практика існує і сьогодні в деяких частинах світу. Завжди є люди, які готові платити багато грошей, щоб побувати серед дикого племені. Жили племені джарава, які мешкають на Андаманських островах протягом багатьох років, практично не мали контактів з рештою світу. Законодавство Індії (до яких відносяться Андаманські острови) забезпечують захист для корінних народностей, тому взаємодія з ними будь-якими способами є незаконною. Проте, це не зупинило деяких бізнесменів, які організовують сафарі-тури в племена джарава.

5. Недавня виставка людей у Франції.

Сьогодні Франція відома, як одна з країн, де найбільше борються з расизмом. Незважаючи на недавні теракти в Парижі, Франція завжди була і буде залишатися однією з найбільш гостинних країн для людей, які потребують притулку. Проте, зовсім недавно, в 1994 році, у Франції пройшла велика виставка, де було показане “живе село” з її справжніми мешканцями з Берега Слонової Кістки. Паспорти у багатьох з них були конфісковані власником “зоопарку”, а людям пообіцяли заплатити за виставу.

6. Зоопарк з людьми замість тварин.

У 2005 році Лондонський зоопарк вирішив спробувати провести незвичайну виставку, метою якої було показати, що люди також є приматами, як і мавпи. Багато людей приходили подивитися на незвичайну виставу, яке грали високооплачувані актори в купальних костюмах і фігових листочках.

7. Карл Гагенбек.

У той час як багато людей намагалися організовувати зоопарки як спосіб швидкого заробітку, Карл Гагенбек робив це з наукового інтересу. Він також був одним з перших, хто був насправді зацікавлений в тому, щоб в зоопарку по-справжньому жили тубільці, а не просто створювалися виставкові села. Причому, він наполягав, щоб представників “екзотичних народностей” містили у вольєрах. Гагенбек звозив людей з усього світу і розподіляв їх у різних зоопарках. Найбільше він пишався вольєром з інуітами в зоопарку Гамбурга. Також у Гагенбек був друг, який створив велику виставку нубійців в іншому великому німецькому зоопарку, а також виставку зулусів і бушменів в паризькому зоопарку.

8. Пігмеї і примати.

23-річного пігмея на ім’я Отта Бенга привіз в Нью – Йорк дослідник на ім’я Самуель Філліпс Вернер. У Вернера не було грошей на житло і йому запропонували тимчасово проживати на території зоопарку Бронкса. Натомість його “ручний пігмей” Бенга повинен був відігравати роль дикуна в вольєрах з приматами. Це призвело до великого припливу відвідувачів в зоопарк, але незабаром викликало скандал, оскільки багато людей почали протестувати проти такого кричущого зловживання правами людини. Зрештою, Бенга звільнили з клітки і виставили із зоопарку разом з Вернером.

9. Африканка з стеатопігією.

У 19-му столітті британський доктор на ім’я Вільям Данлоп привіз з собою до Європи з поїздки Африкою молоду дівчину з племені готтентотів на ім’я Саарті Баартман. Справжньою причиною того, що він привіз з собою в Лондон африканку, стало те, що Вільям хотів показувати її за гроші: Саарті мала унікальні фізичні особливості а саме гіпертрофовані сідниці (цю аномалію називають стеатопігія). Саарті почали возити по всій Європі, показуючи глядачам в оголеному вигляді по 11 годин на день. У підсумку, через 5 років Саарті померла від віспи і алкоголізму.

10. Реконструкція людських зоопарків.

У 2014 році група норвезьких художників вирішила реконструювати людський зоопарк, який існував в цій країні в 1914 році (в Осло демонструвалося 80 чорношкірих чоловіків і жінок). Сьогодні було прийнято рішення реконструювати це етнічне село (в ньому будуть “жити” актори), щоб нагадати сучасним норвежцям про жахи, про які зазвичай замовчують в підручниках історії. Ідея була сприйнята дуже спірно – деякі люди були стурбовані тим, що подібне можна вважати неповагою до чорношкірих людей.

Автор статті: Наталя Хвесик

0 Комментариев