1 вересня: яке сьогодні свято?

news

Сьогодні перший день осені. Назва першого осіннього місяця пов’язана з вересом – рослиною, вельми поширеною на всьому ареалі Полісся. Цей вічнозелений кущ квітує з серпня і аж до кінця жовтня. Але пік цвітіння вересу, що рожево-бузковими суцвіттями вкриває соснові бори, торф’яники та піщані пагорби – припадає саме на вересень.

Верес, як і липа, є вельми цінним медоносом. Щоправда, в наших краях вересовий мед не в особливій пошані за його гіркуватий присмак (натомість французи вважають за делікатес). Ідентична українській назва простежується і в інших народів: у білорусів – «верасєнь», у поляків – «вжешєнь»; у перекладі з латиської мови вересень означає «місяць вересу», з литовської – «місяць цвітіння вересу».

Сучасна назва вересня в нашому календарі закріпилася відносно недавно – на початку ХХ ст.. До цього в кожному регіоні були свої, «домашні» найменування: «руєн» («ревун» себто), «маїк» (від слова «маятися», зеленіти), «сівень», «покрійник», і зрештою, зрозуміле всім «бабське літо».

Сьогоднішній день у багатьох асоціюється з Днем знань, але в цей день також вшановують християнського святого Тимофія (Тимофій Палестинський), і ще мучеників Андрія Стратилата, Теклю та Агапія. У народі перший день осені називали Текля Буряківниця, і присвячували його збору врожаю буряка, заготівлі на зиму і приготування страв з нього.

Вважалося, що за допомогою буряка можна прогнати нечисть з хати. Для цього господині-іменинниці приносили кілька в’язок вівса і клали їх у певних місцях біля печі, в кімнаті та заносили в стайню Таким чином зазивали достаток в сім’ю, а хвороби і невдачі можна було відвести геть.

З буряка готували не тільки борщ, а й інші страви. Для цього використовували і червоний, і білий буряк, який квасили, сушили, варили, заготовляли на зиму. Гарячий борщ і холодна ботвінья вважалися на Тимофія особливо корисними і навіть цілющими.

У цей день не прийнято було розповідати свої таємні думки і таємниці – вірили, що порушників заборони за балакучість 1 вересня чекають втрати грошей і невезіння.

Також наші предки в жодному разі не займалися чищенням і ремонтом взуття та одягу на Тимофія і намагалися вибрати для подорожей і початку нових справ якийсь інший день, бо в іншому випадку чекали на невдачі та всілякі складності.

Прикмети дня:

  • Якщо на Теклю дме вітер з півдня – до багатого врожаю вівса;
  • Який день на Андрія – такий і місяць буде;
  • Дивитися на вогонь на Тимофія – очам зле буде.
  • Місяць рогами вгору – на гарну погоду.
  • Вранці туман – до сніжної зими.
  • Якщо з ліщини листя опадає – час буряк викопувати.

За повір’ям, цей день має бути теплим, хоч і казали: «День жаркий, але дихає осінню».

Іменинники сьогодні Андрії, Миколи, Тимофії та Геннадії.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев