1 серпня – яке сьогодні свято та чого не можна робити в цей день. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події цього дня?

news

1 серпня світ відзначає День паперових серветок, Міжнародний флешмоб жіночності, День пам’яті жертв Першої світової війни, Міжнародний тиждень клоунів, Всесвітній тиждень грудного вигодовування, Міжнародний день алопеції, Всесвітній день скаутської краватки, Всесвітній день боротьби з раком легенів, Міжнародний день вина «Альбаріньо».

В Україні – День інкасатора, у США – День подруги, День поваги до батьків, День людини-павука, День клоуна, День приютських собак, День кремового пирога з малиною, День гірчиці, в Конго – День батьків, у Британії – День Йоркшира, в Ірландії – Лугнасад, в Азербайджані – День азербайджанського алфавіту і мови, у Польщі – День пам’яті жертв Варшавського повстання, у Швейцарії – День конфедерації, на Ямайці, в Барбадосі, Тринідаді і Тобаго – День емансипації, у Британії – День Міндена, у Китаї – День народно-визвольної армії, на Північному Кіпрі – День соціального опору, в Лівані – День збройних сил, у Камбоджі і Лаосі – День перемоги, у Канаді – День їжі.

За народним календарем сьогодні день Макрини або Мокрини. Раніше 1 серпня вважався останнім днем літа.

У народі святу Макриду часто називали саме Мокриною, оскільки погода у цей день зазвичай була непогожою, а повітря – холодним осіннім.

Якщо день видавався погожим і ясним, то жінки зазвичай проводили спеціальні обряди, щоб закликати дощ.

Наприклад, могли знайти дівчину, що відмічає день народження саме 1 серпня. Її називали Мокриною, наряджали в красиву сукню і приносили колосся хліба. Дівчина повинна була віднести колосся до річки, щоб та передала вологи небесної.

Якщо цей день видавався дощовим, то дівчині, народженій 1 серпня, не можна було виходити на вулицю, інакше в цьому випадку злива заллє всю землю.

За прикметами, на Макриди зникали комахи. Переставали кусатися оводи.

Православні вшановують пам’ять преподобної Макрини Каппадокійської, яка жила у IV столітті н.е. Вона дала обітницю безшлюбності, а за кілька років разом із матір’ю прийняла чернечий постриг і оселилася на березі річки Ірис. Пізніше до них стали приходити жінки, які хотіли присвятити своє життя служінню.

Народна легенда розповідає, коли дівчина захворіла, вона не допустила до себе лікаря, довіривши своє життя Всевишньому. І коли багато жінок уже зневірилися, Макрина одужала і була винагороджена за силу віри даром творити дива, зокрема і викликати дощ.

Традиції та обряди

Якщо день видався ясним, відбувався обряд «мокрин». Жінка, яка народилася 1 серпня, нарікалась Мокриною. Надівши свій кращий наряд, вона сиділа вдома і чекала, коли селянські дівчата принесуть їй колоски зі своїх полів. Зібравши їх у сніп, Мокрина виходила з хати і разом з жінками йшла на річку. Там вона кидала сніп у воду, заходила слідом і починала палити колоски. Головним завданням було потопити їх всіх до того, як вони попливуть за течією, інакше не буде дощу.

Чоловіку заборонялося ходити навіть поруч з річкою в цей день. Вважалося, що якщо він хоч краєм ока побачить обряд, то накличе лихо на все село.

Народні прикмети на 1 серпня

  1. Дощ на Мокринин день йде – посів зимових хлібів буде вдалим
  2. Дощова погода віщує осінь з великою кількістю опадів
  3. Суха погода 1 серпня – аналогічні дні будуть ще довго
  4. Дощ пішов – у цьому році горіхів не буде
  5. Зірки падають на Макринин день – скоро прийдуть сильні вітри
  6. Кажуть, що на Макриду Оводи останній раз кусаються
  7. Пух з осики 1 серпня опадає – підосичники вже з’явилися, і можна вирушати в ліс на їх збір

1 серпня День ангела відзначають: Варлам, Григорій (Юрій), Дмитро, Євгенія, Єфросинія, Мокрина, Митрофан, Паїсій, Роман, Серафим, Степан, Тихін. Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела!

 

0 Комментариев